עימותים בין שומרים לאסירים שובתי רעב בגואנטנמו

ההתנגשויות פרצו לאחר שהצבא החליט להעביר כמה אסירים במתקן המעצר השנוי במחלוקת בקובה ממתחם כליאה משותף לתאים נפרדים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

עימותים אלימים פרצו אתמול (שבת) בין אסירים לשומרים במתקן המעצר בגואנטנמו, לאחר שהצבא ניסה להעביר כמה אסירים ששובתים רעב ממתחם כליאה משותף לתאי כליאה נפרדים במתקן שבבסיס האמריקאי בקובה.

לפי הצבא האמריקאי, ההתנגשויות בין הצדדים החלו לאחר שמפקד המתקן החליט להעביר כמה אסירים לתאים נפרדים, שבהם יכולים הסוהרים לפקח בצורה הדוקה יותר על האסירים ששובתים רעב.

כאשר באו השומרים לבצע את ההעברה, הגיבו האסירים באלימות. לדברי מקורות בצבא, איש לא נפצע באופן משמעותי. "עד כמה שידוע לי, אסיר אחד הוכה ונפצע קל", אמר הקולונל גרג ג'וליאן, דובר של המפקדה הדרומית של צבא ארה"ב במיאמי, האחראית על מתקן המעצר.

מתוך כתבת RT על האירועים במתקן המעצר

המהומות התרחשו במחנה 6, שהוסב בידי הצבא למתחם כליאה משותף שנועד לאסירים שהועברו לשם בשל התנהגות טובה. במתחם מקבלים אסירים אלה גישה לטלוויזיה, שיעורי שפות ותנאים אחרים שאסירים אחרים במתקן אינם זכאים להם. "הצבא רק מחריף את המתיחות", אומר קרלוס וורנר, סניגור ציבורי מאוהיו, שמייצג כמה אסירים במתקן המעצר. "במקום להרגיע את הרוחות, הם רק שופכים שמן למדורה".

בחודשים האחרונים חלה עלייה חדה במתיחות בין שומרים לאסירים במחנה 6 ובמחנה 5 שבו מוחזקים האסירים בתאים קטנים לאדם אחד. בחודש פברואר פתחו האסירים בשביתת רעב במחאה על התנאים שבהם הם מוחזקים. הם טענו בנוסף כי קודם לכן הוטלו עליהם הגבלות נוקשות ונערכו חיפושים בספרי קוראן שברשותם כדי למנוע הברחות.

במתקן המעצר מוחזקים 166 עצירים. לפי הצבא, 43 מהם שובתים רעב ו-12 מוזנים בכפייה כדי למנוע מצב שבו ירעיבו את עצמם למוות. עורכי דינם של האסירים טוענים כי מספר שובתי הרעב הוא גדול בהרבה. לדבריהם, כמעט כל האסירים מסרבים לאכול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ