בחירות בוונצואלה

תומכי מדורו: הוא פייבוריט אך אסור להיות שאננים

אנריקה קפרילס-רדונסקי, מנהיג המרכז-ימין, מצמצם את הפער. שיעור ההצבעה צפוי להיות נמוך מהבחירות האחרונות בהן ניצח צ'אבס

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

לראשונה מ-1999, אזרחי ונצואלה יצאו היום (ראשון) לקלפיות על מנת לבחור יורש לנשיא הוגו צ'אבס. בין ראשון לשני (שעון ישראל) ייסגרו הקלפיות ויתברר האם ניקולס מדורו הסוציאליסט הוא זה שיחליף את צ'אבס.

"ניקולס עומד לנצח אבל אסור לנו להיות שאננים. אנחנו חייבים לעבוד קשה כדי להוציא אנשים לקלפיות", אמר היום מריו איזרה, תושב קרקאס בן 33 ותומך נלהב של מדורו, ממשיך דרכו של צ'אבס ומנהיג מפלגת השמאל הסוציאליסטית. מדורו, בן 50, מתמודד נגד יריב הצעיר ממנו בדיוק בעשור, אנריקה קפרילס-רדונסקי בן ה-40 ונציג מפלגת המרכז-ימין, שמנסה לכונן בוונצואלה מעין מהפכה חדשה. איזרה, "צ'אביסטה" (הכינוי לתומכי צ'אבס ודרכו בוונצואלה) שלא ישן כל הלילה, הצביע זמן קצר לאחר הזריחה בעוד הוא ממהר לעזור לשנע מצביעים נוספים רבים למען מדורו בשכונות העוני של בירת ונצאולה

לפני חצי שנה בלבד, באוקטובר 2012, גבר צ'אבס בבחירות לנשיאות על קפרילס-רדונסקי בפער של 11% (55%-44%). מרבית הסקרים לפני הבחירות הנוכחיות גם ציינו פער אחוזים דו-ספרתי לטובת מדורו אך בימים האחרונים החל היתרון להצטמצם ואף יש סקרים שציינו פער של שבעה אחוזים בלבד. לכן ניצחון של קפרילס-רדונסקי לא ייחשב להפתעה מרעישה.

אזרחי ונצואלה לאחר ההצבעה, היוםצילום: רויטרס

קפרילס-רדונסקי, בן עשירים שמנסה לשדר עממיות (כמעט תמיד חובש כובע בייסבול ומשחק כדורסל ברחובות), רוצה להנהיג את ונצואלה בהשראת ברזיל, מדינה המשלבת בין דאגה לעניים לבין תמיכה בסקטור העסקי. מדורו, לעומתו, רוצה להמשיך במהפכת צ'אבס ולהראות כי "סוציאליזם גם מתאים למאה ה-21".

שני המתמודדים ניסו לשכנע את תומכיהם להצביע בכמויות גדולות ולנסות לשים לב לזיופים ואי סדרים אחרים בקליפות. בוונצואלה נמצאים כ-170 משקיפי בחירות בינלאומיים, מרביתם ממדינות אמריקה לטינית עם שלטון שמאל, כאלה שנתמכו על ידי צ'אבס וקיבלו השראה מהצלחתו. מערכות הבחירות האחרונות בוונצואלה נחשבו ל"נקיות" באופן יחסי וגם כיום עדיין לא התקבלו תלונות משמעותיות על זיופים.

בוונצואלה יש 19 מיליון תושבים ונדמה כי המדינה חצויה בין דרכם של מדורו והצ'אביסטות לבין קפרילס-רדונסקי הרפורמטור. לא ברור עדיין מי יזכה אך כל הסקרים מראים כי שיעור ההצבעה הגבוה באופן תקדימי בבחירות האחרונות, כ-80%, לא צפוי להיות משוחזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ