בחירות בוונצואלה |

ניצחון דחוק לסגנו של צ'אבס בבחירות לנשיאות

ועדת הבחירות במדינה הכריזה כי ניקולס מדורו זכה ב-50.6% מקולות הבוחרים, יריבו אנריקה קפרילס-רדונסקי הסתפק ב-49.4%

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

ועדת הבחירות המרכזית בוונצואלה הודיעה הבוקר (שני) על ניצחונו של ניקולס מדורו בבחירות לנשיאות המדינה. מדורו, שהיה סגנו של הנשיא המנוח הוגו צ’אבס, קיבל 50.6% מקולות הבוחרים, בעוד יריבו אנריקה קפרילס-רדונסקי זכה ל-49%. התוצאות נחשבות למפתיעות שכן מרבית הסקרים לפני הבחירות העריכו כי מדורו אכן ינצח, אך בפער אחוזים דו-ספרתי. בימים האחרונים, עם זאת, החל יתרונו להצטצמם.

מסע הבחירות של מדורו התמקד בהבטחה להמשיך את דרכו הסוציאליסטית של צ'אבס, בניגוד ליריבו קפרילס-רדונסקי שטען כי המשטר הקודם פגע בצמיחה ובכלכלה של ונצואלה. מנתונים רשמיים עולה כי מדורו ניצח את יריבו בפער של 230 אלף קולות בלבד.

אנריקה קפרילס רדונסקי, מועמד האופוזיציה בוונצואלה, אינו מקבל את תוצאות הבחירות, ודורש ספירה חוזרת של הקולות. את הכרזתו של ניקולאס מדורו כנשיא נבחר הוא מכנה "לא לגיטימית". בנאום ברגעים אלה בקאראקס הוא הודיע כי יציג בפני העם והתקשורת העולמית מסמך ובו יותר מ-13 אלף הפרות של חוק הבחירות במדינה.

עם קבלת תוצאות הבחירות קרא מדורו לאזרחים לשמור על השקט ואמר כי יסכים שתוצאותיהן ייבדקו בשנית. "אנחנו לא רוצים אלימות, אנחנו רוצים שלום", אמר מדורו בנאומו לאומה והוסיף כי אם האופוזיציה רוצה שהתוצאות ייבדקו הוא מקבל זאת בברכה. "אני מבקש באופן רשמי מוועדת הבחירות הלאומית לבדוק מחדש את תוצאות הבחירות".

תומכיו של מדורו חגגו את זכייתו בירי זיקוקים מעל הבירה קראקס, בעוד שמצביעי האופוזיציה מחו על תוצאות הבחירות בחבטות על סירים ומחבתות ברחובות.

מעבר להכרעה על המשך המהפכה הצ’אביסטית הבוחרים בוונצואלה הכריעו גם בשאלות עבור אמריקה הלטינית כולה כגון: מה יהיה גורל הדלת ליבשת עבור איראן, אותה פתח לרווחה צ'אבס? מה יהיה על קובה שכלכלתה הכושלת מתקיימת ממנות החמצן שמשגרת אליה ונצואלה? מי ינהיג וימריץ מעתה את גוש המדינות הלטיניות הסוציאליסטיות-מהפכניות ומדיניותו האנטי-אמריקאית? וזאת רק תחילת הרשימה.

כאמור, מדורו המכהן כנשיא בפועל ומי שהוגו צ’אבס בחר לרשת אותו, צפוי היה לנצח בבחירות. לטובתו פעלה המערכת השלטונית כולה, משרדי הממשלה, הצבא והתקשורת הממלכתית, סייעו לו גם בית המשפט העליון וכן ועדת הבחירות המרכזית, שאנשיהם הם מינויים של צ’אבס – ופסיקותיהם במחלוקות השונות ובתלונות על חריגות בקמפיין – נעשו בהתאם לכך.

למרות זאת נראה כי מדורו לא הצליח לסחוף את ההמונים, לאיש אין את הכריזמה הכובשת של צ’אבס. כאשר הנשיא המנוח היה משתטה, היה זוכה לחיבה והערצה - כאשר מדורו עושה זאת, הוא זוכה גם בלעג. במשך השבוע שעבר, לכל מקום שבא כדי לשאת נאום פומבי, הוכרז יום חופשה בכל משרדי הממשלה והמחוז, והעובדים קיבלו הוראה מפורשת לבוא ולהאזין, על מנת למלא את השורות.

נשיא ונצואלה ניקולס מדורוצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ