המצוד הסתיים: החשוד השני נתפס הלילה בחיים

שעות לאחר לכידת ג'והר צארנייב, פרטים חדשים מתגלים. חקירת המניע לפיגוע מתמקדת עתה בביקור שקיים אחיו בצ'צ'ניה ודגסטאן בשנה שעברה

הארץ
הארץ

00:12: חקירת הפיגוע במרתון בבוסטון מתמקדת עתה בביקור ארוך שערך טמרלאן צארנייב ברוסיה בשנה שעברה, כך מדווח ניו יורק טיימס. בביקורו ביקר צארנייב בצ'צ'ניה ובדגסטאן, אזורים מוסלמיים ברובם שבשניהם תנועות בדלניות וארגוני טרור פעילים. אביו של טמרלאן סיפר כי טמרלאן חזר כדי לחדש את דרכונו, אבל נשאר פרק זמן ארוך של לפחות חצי שעה. פרשנים אומרים כי ייתכן שהביקור הזה היווה נקודת מפתח שהביאה אותו ליזום את הפיגוע בבוסטון.

חשיבות הביקור הועצמה אתמול, כאשר האף-בי-איי חשף כי טמרלאן תושאל בידי סוכני הבולשת, לבקשת מדינה זרה, שבהמשך נחשף כי מדובר היה ברוסיה. הבקשה נעשתה "על סמך מידע שהוא חסיד האיסלאם הקיצוני ושהוא השתנה משמעותית מאז 2010 ומתכונן לנסוע לאזור במדינה (ברוסיה) כדי להצטרף לארגוני מחתרת לא מזוהים".

טמרלאן תושאל בידי הבולשת, והסוכנים לא מצאו קשר בינו לבין הטרור. אולם עתה מתעורר חשש כי האף-בי-איי התרשל בכך שלא המשיך לעקוב אחריו אחרי שובו מרוסיה. תשומת הלב של הרשויות התמקדה בו מחדש רק כשהוא זוהה כאחד החשודים באחריות לפיגוע בבוסטון.

20.4

3 מתוך 3 |
תצלום אינפרה אדום של צארנייב בסירה
1 מתוך 3 |
הסירה בה הסתתר צארנייב
2 מתוך 3 |
תצלום אינפרה אדום של צארנייב בסירה

22:23: שעות לפני שצוותים טקטיים של המשטרה תפסו את ג'והר צארנייב בחצר אחורית בווטרטאון, הרשת החברתית כבר התמלאה בפרשני כורסה שצייצו בזלזול על האופן שבו מחבל אחד נמלט הכניס את כל אזור בוסטון רבתי (ובו יותר מחמישה מיליון תושבים) למצור. לאחר שצארנייב נעצר התעצמה הביקורת כשהמבקרים, בהם ישראלים רבים, הסיקו שאם טרוריסט בודד שיתק עיר שלמה אזי הטרור ניצח. עוצר כזה, לוק-דאון, הוא חסר תקדים.

הרחובות הריקים מאזרחים מנעו מהמחבלים מטרות נוספות וירי בשוגג, שהיה פוגע בחפים מפשע. העוצר גם איפשר להניע כוחות גדולים במהירות מזירה לזירה ובסופו של דבר, לאחר שאותר, לבודד ולתפוס חי את צארנייב, נכס מודיעיני משמעותי, כותב אנשיל פפר.

21:37: מושל מסצ'וסטס אומר כי ג'והר צארנייב פצוע קשה, אך מצבו יציב. לדברי המושל, דבאל פטריק, צארנייב עדיין אינו מסוגל לתקשר.

20:55: מנהל אולם האגרוף בו נהג טמרלאן להתאמן בעבר סיפר לבוסטון גלוב כי הוא הופיע השבוע במקום אחרי היעדרות ארוכה, והתנהג משונה. המנהל, ג'ון אלן, סיפר עוד כי טמרלאן הציג בפניו לפני כשנתיים צעיר אמריקאי אותו הוא הגדיר בתור חברו הטוב ביותר. גופת הצעיר, ברנדאן מס, התגלתה ב-12 בספטמבר, 2011, כשגרונו משוסף, בדירה לצד גופת שני צעירים נוספים. הם נרצחו יום קודם לכן והגופות היו מכוסות במריחואנה. הרציחות לא פוענחו על היום.

20:45: פרטים נוספים שנחשפו בשעות האחרונות מציעים תמונה ברורה יותר של האירועים ביממה שקדמה ללכידתו של ג'והר צארנייב. ג'והר ואחיו טמרלאן שהו בדירתו של ג'והר בקיימברידג' בשלושת הימים הראשונים שאחרי הפיגוע במרתון. לפי דיווחים, ג'והר אף בילה עם חבריו בימים הללו. ברביעי בלילה ראו אותו במסיבה בקמפוס של האוניברסיטה בה למד. אולם החלטת האף-בי-איי לפרסם את תמונותיהם, כפי שנלכדו במצלמות אבטחה במרתון, גרמה להם לצאת לפעולה.

כמה שעות לאחר מסיבת העיתונאים של האף-בי-איי, הם יצאו מהדירה כשהם חמושים בנשק ומטענים תוצרת בית. בחמישי בערב ב-22:30 (שעון מקומי) הם ירו למוות באיש משטרת הקמפוס שישב במכוניתו. ב-22:39 הם חטפו ג'יפ מרצדס באיומי נשק. הם הותירו את הנהג בן ערובה בידיהם ובמשך חצי שעה הסתובבו בפרברים שממערב לבוסטון בחיפוש אחר כספומט ממנו להוציא את כספו. מאמציהם הניבו להם 800 דולר באחד הכספומטים, אולם לאחר שני ניסיונות כושלים נוספים, הם השאירו את הנהג בתחנת דלק ונסעו לדרכם ברכבו.

זמן קצר אחרי חצות, המשטרה, שהגיבה לדיווח על האירועים, איתרה את הג'יפ. הם נמלטו כשאחריהם דוהרות מספר רב של ניידות ברחובות העיירה ווטרטאון. השוטרים נאלצו לחמוק ממספר רב של מטענים שהושלכו אליהם מהרכב הנמלט.

ב-12:50 בלילה, הג'יפ נעצר, ושני האחים פתחו בקרב יריות עם המשטרה, בו נורו יותר מ-200 קליעים לעיניהם המשתאות של תושבי האזור שהציצו מחלונות בתיהם. בחילופי האש נפצע קשה אחד השוטרים. כמה מהשוטרים, שמחסניותיהם התרוקנו, ניסו להתנגש ברכבם באחים, אולם היריות מהמרצדס עצרו אותם. אחד האחים השליך מטען נוסף לעבר הניידת, ככל הנראה מטען בסיר לחץ כמו זה שהיה בשימוש בפיגוע במרתון, אולם הוא התפוצץ בלי לגרום נזק.

7 מתוך 7 |
שוטרים חוגגים לאחר לכידת צארנייב
1 מתוך 7 |
סוכני האף-בי-איי אחרי מעצר צארנייב
2 מתוך 7 |
חגיגות באוניברסיטת נורתווסטרן

טמרלאן צארנייב יצא אז מהמכונית, והסתער לעבר השוטרים כשהוא יורה בהם. כשנגמרה לו המחסנית התנפלו עלעל המתאגרף החובב, ששוקל יותר ממאה ק"ג, שלושה שוטרים וניסו לרסן אותו. אחיו, ג'והר, כנראה בכוונה לעזור לו, ניסה לדרוס את השוטרים, אולם הם זזו מהדרך והמרצדס פגעה בטמרלאן. האח הבכור נגרר אחרי הרכב לאורך הרחוב, לפני שהג'יפ האיץ ונמלט. טמרלאן פונה לבית החולים, שם הכריזו על מותו. השוטרים מצאו את המרצדס הנטושה במרחק כמה רחובות, והחלו בחיפוש מבית לבית בעיירה.

כ-17 שעות מאוחר יותר, מעט לפני שש בערב (שעון ארה"ב) ערכו נציגי הרשויות מסיבת עיתונאים בה הודיעו כי אינם יודעים היכן מסתתר ג'והר צארנייב. אולם אז יצא אחד מתושבי ווטרטאון לחצר וראה משהו חשוד בסירה שלו. הוא הזעיק את המשטרה והסירנות שוב מילאו את רחובות העיירה. זמן קצר מאוחר יותר ג'והר נלכד.

19:50: מפקד משטרת ווטרטאון אמר לסי-אן-אן כי לפי החקירה הראשונית, האחים צארנייב פעלו לבדם.

18:46: המחבל הצעיר ממוצא צ'צ'ני, ג'והר צארנייב, הפעיל בשנתיים האחרונות חשבון טוויטר בו צייץ, בין היתר, "לשחרר את פלסטין". חבריו של צארנייב אישרו לאמצעי התקשורת האמריקאים שהחשבון על שם "ג'הר" אכן היה שייך לצארנייב. הוא כתב 1097 ציוצים שונים, רובם ככולם בנושאים המעסיקים את בני גילו: בחורות, סמים וכדורגל. פה ושם, עם זאת, הוא צייץ גם בנושאים הקשורים לפוליטיקה ואיסלאם, וציוציו ישמשו עתה בוודאי את אמצעי התקשורת ואת חוקרי האף-בי-איי כדי להתחקות אחר מניעיו, כותב חמי שלו.

18:26: אמם של האחים צארנייב, זוביידאת, החיה ברוסיה, טענה היום בראיון לתחנת טלוויזיה רוסית בשפה האנגלית כי בנה הגדול טמרלאן, שנהרג בחילופי אש עם המשטרה ביום חמישי, היה תחת מעקב האף-בי-איי בשלוש השנים האחרונות. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. "הוא 'נשלט' בידי האף-בי-איי בשלוש או חמש השנים האחרונות", אמרה. לפי כתב רויטרס, השימוש שלה במושג נשלט" נבע מתרגום מילולי של מונח ברוסית שמשמעותו "נתון למעקב". "הם ידעו מה הבן שלי עושה. הם ידעו באיזה אתרים הוא הולך באינטרנט". זוביידאת צארנייב טענה עוד בראיון כי היא לא מאמינה שבניה אחראים למעשים וכי הם הופללו.

18:04: המשטרה חושפת פרטים נוספים על המעצר של ג'והר צארנייב: לאחר שהשוטרים הוזעקו לזירה, נשלח רובוט להסיר את הברזנט מעל הסירה בה הוא הסתתר. השוטרים ניסו לשכנע אותו לצאת מהסירה. אולם הוא לא הגיב, כך סיפר מפקד משטרת בוסטון במסיבת עיתונאים. השוטרים זרקו פנימה כמה רימוני הלם ואז השתלטו עליו, מעט לפני השעה 8:45 בערב (שעון ארה"ב). צארנייב לא נשא על גופו חומרי נפץ, סיפר מפקד המשטרה. צארנייב סבל משתי פציעות ירי בשעה שהוא נלכד, והשוטרים מניחים שהם נגרמו בחילופי האש עם המשטרה יום קודם לכן, בהם נהרג אחיו טמרלאן. לפי רשת סי-בי-אס, ההערכה היא שפציעותיו היו כה חמורות שאם לא היה נמצא, הוא היה מת כעבור זמן קצר.

השוטר שנהרג ב-MIT

17:29: בשעות האחרונות התפרסמה בתקשורת האמריקאית העובדה שהאח הגדול מבין המחבלים, טמרלאן צארנייב, נחקר ב-2011 בידי האף-בי-איי לבקשת שירותי הביטחון במדינה אחרת. הוול סטריט ג'ורנל מצטט בכיר אמריקאי האומר כי הפנייה נעשתה ממוסקווה, שחששה כי טמרלאן מתכנן לטוס לרוסיה ולהשתתף בפעילות טרור. לפי הבכיר, בדיקת האף-בי-איי לא מצאה כל "מידע שלילי" עליו, ותוצאותיה הועברו לרוסיה.

רשת אן-בי-סי מדווחת כי הרוסים טענו כי טמרלאן השתנה באופן משמעותי ב-2010 והפך לחסיד של האיסלאם הקיצוני. לפי הדיווח, גם בני משפחה אחרים תושאלו בידי האף-בי-איי, וסוכני הבולשת בדקו את תיעוד שיחות הטלפון של טמרלאן ואת ביקוריו באתרי איסלאם קיצוני, את נסיעותיו ואת לימודיו. באן בי-סי נטען כי למרות שלא נמצאו שום חשדות לגבי התנהלותו, האף-בי-איי ביקש מהרוסים מידע נוסף, אולם הבקשה לא נענתה.

17:06: אחרי העוצר שהוטל על בוסטון כולה והמצוד העצום, דווקא פרט קטן היה זה שהביא ללכידתו של ג'והר צארנייב: ברזנט רופף על סירתו האהובה של אדם מהעיירה ווטרטאון, שאוכסנה בחצר האחורית שלו לימי החורף.

כפי שנחשף במסיבת העיתונאים שערכה המשטרה לדווח כיצד נלכד צארנייב, הוא הצליח לחמוק עד אז מעיני השוטרים כי הוא הסתתר מחוץ לאזור שכיתרו השוטרים בווטרטאון. אולם ביום שישי אחר הצהריים (שעון ארה"ב), אחרי שהרשויות הקלו את העוצר אבל צארנייב עדיין לא נלכד, יצא דייוויד הנרברי החוצה ושם לב שכיסוי הברזנט של סירתו אינו הדוק כפי שהיה - דבר שלא קרה בסופות הקשות שפקדו את בוסטון החורף. הנרברי ניגש לתקן את התקלה, ושם לב שאחד מהחיבורים שהידקו את הברזנט נחתך, כך סיפר בנו החוג רוברט דאפי, לסי-אן-אן.

הנרברי התקרב עוד, ראה דם על הברזנט, וחשב שאולי חיה מצאה מחסה בסירה. הוא טיפס להציץ וראה משהו שהקפיא את דמו. "הוא הבחין במישהו מכווץ בחלק הקדמי של הסירה, ובנקודה זו הוא הפך לגיבור", סיפר דאפי. "הוא עשה את הצעד הנכון, כפי שביקשו הרשויות, ירד מהסולם והתקשר למשטרה. השוטרים היו ממש קרובים, ובתוך דקה דייוויד ואמי פונו מן הבית", סיפר דאפי.

16:50: אחרי ארבעה ימי מצוד, שערי העיתונים בארה"ב היום (שבת) היו מוקדשים כולם לסיקור מעצרו של ג'והר צארנייב, הצעיר מבין שני האחים שהטילו טרור על העיר בוסטון. מלבד תמונות האחים, את השערים עיטרו תמונות אנשי ביטחון ותושבים חוגגים את דבר המעצר. המוטיבים העיקריים של שהופיעו בכותרות היו תום העוצר, ההקלה שהפחד נגמר, והכותרת הפופולרית ביותר: We Got Him, בניסוחים כאלה ואחרים. צפו במצגת שערי עיתונים מרחבי ארה"ב.

15:37: מי הם האחים צארנייב? האחד היה מתאגרף והשני מתאבק. אחד אהב נעלי עור תנין וחולצות מהודרות והשני לבש ג'ינס וחולצות טריקו. הצעיר מביניהם – זה שתואר בפי אביו כ"דומה למלאך" – אסף סביבו קבוצת חברים כה נאמנים שיותר מאחד מהם אמר שהוא מוכן להעיד לטובתו, אם יהיה צורך.המבוגר יותר, שלפי חברים ובני משפחה היתה לו השפעה רבה על אחיו הצעיר – "הוא יכול היה לתמרן אותו", אמר אחד הדודים – סיפר פעם לצלם כי "אין לי חבר אמריקאי אחד. אני לא מבין אותם".

קליידוסקופ של תצלומים, אנקדוטות ותיאורים החל להיחשף אתמול (שישי), וממנו ניתן לגבש תמונה ברורה יחסית של חייהם של האחים לבית צארנייב, טמרלאן (בן 26) וג'והר (בן 19), החשודים באחריות לפיגוע במרתון בבוסטון שבו נהרגו שלושה ונפצעו עשרות. לקריאת הפרופיל המלא.

15:30: השתלשלותה של מלאכת הבילוש שהביאה את הרשויות לחשיפת זהותם של החשודים תשים קץ לפולמוס אחר, שהדיו גלשו גם לישראל: האם רישות ערים במאות ואלפי מצלמות במעגל סגור פוגע בצנעת פרטיותו של האזרח התם והחף, העלול לגלות שנתוניו נאגרים במחשבי השלטון ואולי אף לזלוג משם לגורמים אחרים, שיעשו בהם שימוש זדוני. זהו, בעצם, הבט אחד של ויכוח כולל יותר, על המאגר הביומטרי. מכאן, זעקות-שבר נגד האח הגדול, ומכאן האחים צארנייב.אחרי בוסטון ברור למדי שלמרות הסיכונים, המאזן נוטה לטובת שלום הציבור וביטחונו. לולא המצלמות - במקרה זה בעיקר מסחריות, בחנות ״לורד אנד טיילור״ מול מסלול המרוץ ובמרכולית ״7-11״ שאליה בא  ג'והר כדי להצטייד - היתה עבודת המשטרה כמעט בלתי-אפשרית, כותב אמיר אורן.

10:03: בוסטון העיר צהלה ושמחה הלילה (שבת) על מעצרו של החשוד הצ'צ'ני ג'והר צארנייב. משוחררים מהעוצר, מהמתח ומן החרדה, תושבי בוסטון ושכנותיה צעקו USA USA והריעו לכוחות הביטחון והמשטרה. אולם בהיסטוריה של הטרור, כך נדמה, מעולם לא הופרה שלוות חייהם של כל כך הרבה אנשים על ידי מעשים כל כך חובבניים שבוצעו על ידי קומץ כל כך קטן של אנשים. אם מטרת הטרור היא להפחיד אנשים ולהטיל בהם אימה, להשפיע על ממשלות ולעורר תהודה עולמית, אין ספק שצמד האחים הצ'צ'נים, החשודים במעשה, הצליחו מעל ומעבר לחלומותיהם הוורודים ביותר. מבחינת יחס עלות תועלת, של הטרוריסטים מחד ושל האמריקאים מאידך, ידם של הראשונים הייתה על העליונה, כותב חמי שלו.

תמונות החשודים בביצוע הפיגוע בבוסטוןצילום: אתר ה-FBI

08:35: לאחר מצוד אינטנסיבי שנמשך יום שלם, תפסה הלילה משטרת בוסטון את ג'והר צרנאייב, צעיר בן 19 ממוצא צ'צ'ני, החשוד שיחד עם אחיו – שנהרג מוקדם יותר בחילופי אש עם המשטרה – אחראי לפיצוצים במרתון בוסטון בשבוע שעבר.

שעות ארוכות לאחר תחילת המבצע המשטרתי שהביא לסגירת העיר בוסטון ולהפיכת הפרבר שלה, ווטרטאון, למעין מחנה צבאי – בו נעו לאורך כל שעות הימים כלי רכב משוריינים ומסוקים סיירו מעליו – דיווח אחד מתושבי המקום כי ראה דם בחצרו האחורית. השוטרים שבאו למקום גילו כי צרנאייב הסתתר בסירה שהוחזקה בחצר. לאחר שבמקום התפתחו חילופי אש, הצליחו השוטרים להכניע את הצעיר – שנפצע באורח קשה – ולעצור אותו.

עם סיום המבצע החלו תושבי המקום והשוטרים הרבים ששהו בו להריע ולמחוא כפיים. זמן קצר לאחר תפיסתו של צרנאייב, אמר נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי עדיין נותרו שאלות פתוחות. אחת מהן, לדבריו, נוגעת לתהייה אם שני האחים קיבלו סיוע כלשהו. 

07:40: נתפס החשוד השני, ג'והר צרנאייב בן ה-19.

23:56: "אני מרגישה כמו במעצר בית", אמרה הלילה ל"הארץ" גוני הלוי, תושבת ברוקליין שליד בוסטון, שלא יצאה מביתה מאז שעות הבוקר. אף כי היא סבורה שזהו האמצעי הבטיחותי הנדרש, היא מתקשה לתאר כיצד תעבור עוד יום כזה."לרגע חשבתי ששמעתי מכוניות ברחוב", אמרה, "אך מתברר שרק דמיינתי".

21:10: דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס למתרחש במסצ'וסטס ולעובדה ששני החשודים בביצוע הפיגוע בבוסטון נולדו ברוסיה ואמר כי "מוסקווה אינה מבחינה בין טרוריסטים המפגעים בה לבין אלו המפגעים בחו"ל, וכולם ראויים לגינוי".

19:40: בהודעה לעיתונות של משטרת בוסטון והעירייה, אמר מושל מדינת מסצ'וסטס כי לעת עתה על תושבי בוסטון להמשיך להישאר בבתיהם ולא לפתוח את הדלתות, אלא לאנשי כוחות הביטחון שלובשים מדים. לדבריו, היו התפתחויות בחקירה אך הן יפורטו בהמשך.

מפקד משטרת בוסטון אמר כי השוטרים סורקים את כל הבתים בעיירה ווטרטאון וכי לעת עתה הם סיימו לסרוק קרוב ל-60% מבתי העיירה. הוא סיפר כי כחלק מהסריקות נערכים פיצוצים מבוקרים. לדבריו, הפיצוצים נועדו כדי "לשמור על ביטחונם של השוטרים". מפקד המשטרה הוסיף כי במקביל לסריקת הבתים ישנם כיווני חקירה נוספים שנבדקים.

6 מתוך 6 |
1 מתוך 6 |
זוכר צרנאייב, החשוד בביצוע הפיגוע
2 מתוך 6 |

18:34: לאחר שנחקר על ידי המשטרה, דודם של החשודים, המתגורר שנים רבות בארה"ב שוחח עם כתבים מחוץ לביתו. הוא פנה לחשוד הנמלט ואמר כי עליו להסגיר עצמו ולבקש סליחה. "לא היה לנו קשר איתם בשנים האחרונות. הפעם האחרונה שדיברתי איתם הייתה ב-2009". לדבריו, המעשים שלהם לא קשורים כלל לאידיאולוגיה אסלאמית. "הם לוזרים. הם קינאו באלו שהצליחו להסתדר בחיים, וזו הסיבה למעשים שלהם. כל טענה אחרת על שיוך לאסלאם היא שקר", אמר הדוד.

"אנחנו מוסלמים צ'צנים", סיפר הדוד. "אחי, אביהם, עבד כל חייו כדי להאכיל אותם, הוא לא קשור לאסלאם קיצוני ולא לימד אותם דברים כאלו מעולם. אנחנו מתביישים בהם".

17:58: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי: "אנחנו ממשיכים ללמוד עוד על מתקפת הטרור ביום שני. בשבוע האחרון היינו בעימות ישיר עם הרוע, ואני רוצה להודות לכל כוחות הביטחון על עבודתם. אנחנו נמשיך לעקוב ונחכה לעדכונים כדי להבין יותר את המצב ולהבין איך עלינו להגיב".

17:46: כוחות הביטחון הורו לסטודנטים ואנשי הסגל באוניברסיטת מסצ'וסטס שבדרטמות לעזוב את הקמפוסים.

17:35: נשיא ארה"ב ברק אובמה וסגנו ג'ו ביידן מקיימים ישיבה מיוחדת בבית הלבן בנושא האירועים בבוסטון. משטרת בוסטון עתידה לקיים בקרוב תדרוך לעיתונאים ובו יימסר מידע על המצוד אחר דזוקאר צארנייב, האח הצעיר שנמלט לאחר חילופי האש עם המשטרה.

17:21: סרטון שפורסם לפני כמה חודשים ביוטיוב, תחת שם המשתמש טמרלאן צרנאייב - שמו של החשוד שנהרג קודם לכן בחילופי אש עם המשטרה - עשוי להצביע על הרקע של הפיגועים. הסרטון הוא של דרשה איסלמית קיצונית המזוהה עם אל-קעאדה.

הסרטון שעלה ליוטיוב בחשבון של טמרלאן צ'ארנייב:

17:08: על פי דיווחים בתקשורת האמריקאית, כוחות מיוחדים של המשטרה צרים על המקום בו נמצא ג'והר צרנאייב בן ה-19, אחד משני החשודים בביצוע הפיגוע. על פי הרשויות בבוסטון, תושבי העיר והאזור מתבקשים להמשיך ולהישאר בבתיהם.

16:21: סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת כי שוחחה עם אביהם של החשודים המתגורר ברוסיה. לדבריו, טמרלאן צרנאייב בן ה-26, שנהרג מוקדם יותר, היה סטודנט לרפואה בשנת לימודיו השנייה בארה"ב. לדברי האב, הם ציפו לביקור של הבן ברוסיה במהלך חופשתו הבאה מהלימודים.

15:25: הרשויות פרסמו את שמותיהם של החשודים: החשוד שעדיין נמלט הוא ג'והר צרנאייב (Tsarnaev), בן 19, שנולד בקירגיסטאן. אחיו, שנהרג בחילופי האש עם המשטרה, הוא טמרלאן צ'רנאייב, בן 26, שנולד בברית המועצות. ג'והר היה אזרח אמריקאי ואחיו טמרלאן החזיק בגרין קארד.

14:16: הרשויות בארה"ב מסרו כי על גופתו של החשוד שמת בחילופי הירי עם השוטרים נמצאה חגורת נפץ. על פי החשד, מאז הפיגוע במרתון בוסטון הספיקו שני החשודים לשדוד חנות מכולת של 7-Eleven, ירו למוות בשוטר באוניברסיטת MIT וחטפו באיומי נשק כלי רכב ממנו השליכו מטעני חבלה בזמן שכוחות משטרה רדפו אחריהם.

13:50: לפי הרשויות בארה"ב, שני החשודים הם אחים בני 19 ו-26 ממוצא צ'צ'ני ששם משפחתם צארנייב (Tsarnaev). לפי דיווח בסוכנות הידיעות אי-פי, השניים התגוררו בשנה האחרונה בקיימבריג' מסצ'וסטס.

13:11: בעקבות המרדף אחרי החשוד השני, הורו הרשויות בבוסטון לתושבי העיר ופרבריה להישאר בבתים ולהימנע מלהסתובב ברחובות. המשטרה הודיעה כי שירותי התחבורה הציבורית בעיר הושעו עד להודעה חדשה.

12:47: לטענת רופא בבית החולים אליו הובא החשוד שמת בחילופי האש, החשוד סבל מפגיעות ירי מרובות ואולי אפילו "פגיעות הדף מפיצוץ". 

12:11: המשטרה סבורה כי לחשודים בביצוע הפיגוע במרתון בבוסטון יש קשר לאירוע הירי הלילה באוניברסיטת MIT, בו נהרג שוטר. מהמשטרה נמסר "אנו מאמינים כי החשוד שנהרג בחילופי האש הוא אחד מהמעורבים באירוע הירי ב-MIT". 

11:53: רשת פוקס דיווחה כי המרדף החל לאחר ששני החשודים חטפו מכונית באיומי אקדח, ונסעו כחצי שעה עם הנהג איתם כבן ערובה, עד שהשאירו אותו ללא פגע בתחנת דלק. רשת NBC דיווחה כי לטענת הרשויות, שני החשודים הגיעו לארה"ב לפני כשנה, לאחר שעברו אימונים צבאיים בחו"ל.

11:24: מפקד משטרת בוסטון מסר הבוקר כי אחד החשודים בפיגוע במרתון בוסטון נהרג בחילופי אש עם כוחות המשטרה וכי החשוד השני הצליח להימלט. שוטר אחד נפצע אנושות במהלך המרדף. לדברי המשטרה, במהלך המרדף אחר החשודים השליכו השניים כמה מטעני חבלה מהרכב בו נסעו.

חי: האזינו לקשר הפנימי של משטרת בוסטון בעת המרדף

10:16: הבולשת האמריקאית פרסמה אמש (חמישי) תמונות ווידיאו של החשודים בביצוע הפיגוע במרתון בבוסטון. התמונות והווידיאו הופצו ברחבי המדינה. בתדריך לעיתונות, מסר ראש צוות החקירה המיוחדת כי הציבור מתבקש לסייע בחקירה, לצפות בתמונות והווידאו ולהעביר לרשויות כל פרט שעשוי לסייע בלכידת החשודים. עם זאת, הוא סירב לספק פרטים בקשר לזהותם האתנית או הלאומית של החשודים.

פצוע שאיבד את שתי רגליו בפיגוע העיד כי ראה את החשוד שהניח את אחד ממטעני הנפץ. לדברי אחיו, הפצוע כתב תחת השפעת סמי הרדמה: "תיק. ראיתי את הבחור. הוא הסתכל ישר לעברי". הפצוע, שנמצא בטיפול נמרץ, סיפק לחוקרים קלסתרון של החשוד, שסייע לזהותו במצלמות האבטחה. 

21:44: כתב אישום הוגש נגד פול קווין קרטיס, אזרח מיסיסיפי בן 45, בגין שליחת שלוש מעטפות ובהן הרעל ריצין לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, ולשני סנאטורים. פרקליטו של קרטיס אמר כי מרשו הופתע מאוד ממעצרו וטוען לחפותו.

במקביל, שבה והדגישה הבולשת הפדרלית כי אין כל קשר בין שליחת מעטפות הרעל לאובמה ולסנאטורים לבין הפיגוע שאירע השבוע במרתון בוסטון. קרטיס הופיע הערב בפני בית משפט לשימוע קצר.

19:27: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר במהלך טקס הזיכרון להרוגי הפיגוע במרתון בוסטון כי "הטרור לא יוכל לגבור על תעצומות הנפש של רצי המרתון". אובמה ביקש לנחם את תושבי בוסטון ואת משפחות ההרוגים ופנה ישירות אל הפצועים המאושפזים: "כולנו נהיה איתכם כשתלמדו שוב לעמוד, ללכת ושוב לרוץ. אין לי ספק שתרוצו שוב. אתם תרוצו שוב", אמר.

17:48: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נחת בבוסטון והוא צפוי להשתתף בשעה הקרובה בטקס לזכר הרוגי הפיגוע במרתון שהתקיים בראשית השבוע. בפיצוץ הכפול שהתרחש סמוך לקו הסיום נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו 176. האף-ביי-איי ממשיך בחקירת הצילומים והסרטונים הרבים שנאספו אחרי הפיגועים, אולם לפי שעה טרם בוצעו מעצרים.

מאות בני אדם מתקהלים תחת אבטחה כבדה בקתדרלה העירונית, מרחק של כקילומטר וחצי ממקום הפיגוע. הטקס צפוי להתחיל בשעה 18:00 (שעון ישראל) וישתתפו בו גם מושל מדינת מסצ'וסטס, דוואל פטריק, מפקד המשטרה אד דיוויד ואנשי ציבור נוספים. לאחר מכן צפוי אובמה להיפגש עם משפחות הקורבנות ועם אזרחים שסייעו לפצועים בשטח.

16:56: המגזין "אטלנטיק ווייר" פרסם פרטים חדשים על פול קווין קרטיס, אזרח מיסיסיפי, שנעצר בחשד ששלח מעטפות ובהן הרעל ריצין לשלושה בני אדם, ובהם הנשיא ברק אובמה והסנאטור רוג'ר וויקר. קרטיס, עבד עד שנת 2000 במרכז רפואי במיסיסיפי ומאז הוא מתפרנס כזמר המופיע בדמותו של אלוויס פרסלי. בעבר תבע את המוסד הרפואי בטענה שהופלה לרעה.

התקשורת האמריקאית דיווחה כי מלבד הרעל המעטפות הכילו פתק בו נכתב: "לראות מעשה רשע ולא לחשוף אותו זה להפוך לשותף שקט בהימשכו". על המכתב חתם קרטיס בראשי התיבות קי-סי. בתמונה - קרטיס בתמונה שהעלה לדף הפייסבוק שלו.

15:41: העיתון ניו יורק פוסט טוען כי חוקרי הפיגוע במרתון בוסטון מפיצים ביניהם שני תצלומים של שני גברים שצולמו בקהל באירוע לפני הפיצוצים. לפי העיתון, שפרסם את התצלומים, המשטרה מחפשת אחר שני הגברים, אולם לא ברור אם הם החשודים שזוהו בתצלומי וידיאו מהמרתון. בתצלום הראשון, שלפי הדואר האלקטרוני שמצוטט בדיווח בפוסט צולם בשעה 10:53 בבוקר (שעון מקומי), שני הגברים נושאים תיקים, אחד תיק גב והשני תיק צד. בתצלום השני, שצולם 37 דקות מאוחר יותר, רק אחד הגברים נושא תיק. הדיווח בפוסט עורר תגובות רבות ברשת. כתב סי-בי-אס, ג'ון מילר, פרסם בחשבון הטוויטר שלו כי לפי הבדיקה שלו, אין מדובר בחשודים אחריהם מחפשת המשטרה. אתר החדשות גוקר פרסם כי גולשים בקהילת רדיט בדקו את זהות שני המצולמים, וגילו כי אחד מהם לפחות הוא נער הלומד בתיכון מקומי וחובב ריצה.

15:28: בידי האף-בי-איי תצלומי וידיאו של שני חשודים בהנחת המטענים בפיגוע במרתון בוסטון, כך מדווח העיתון בוסטון גלוב. לפי דיווחים, הרשויות מתכננות להפיץ את התצלומים לציבור בהמשך היום.

10:28: הרשויות זיהו עד כה שני אנשים כחשודים אפשריים בהנחת המטענים, בהתבסס על סרטונים ממקום הפיגוע, כך אמר גורם משטרתי לסי-אן-אן. אחד החשודים נשא תיק שחור. הגורם מסר כי זהותם של השניים עדיין לא אותרה, אולם תמונותיהם נשלחו לרשויות החוק, והן לא יופצו לציבור מחשש לפגיעה בחקירה.

מוקדם יותר אמרו לסי-אן-אן שני מקורות המעורים בפרטי החקירה כי אדם חשוד שאותר בסרטונים, צולם כשהוא חובש כובע בייסבול לבן. לא ברור האם הם התייחסו לאחד משני המצולמים שתמונויותים הופצו.

02:43: פול קווין קרטיס, תושב מיסיסיפי בן 45, נעצר בחשד למעורבות בשליחת מעטפה לנשיא ברק אובמה ובה רעל. מוקדם יותר אישרו הרשויות כי הרעל שנשלח היה מסוג ריצין, בדומה למעטפה שנשלחה לסנאטור הרפובליקאי מטעם מדינת מיסיסיפי רוג'ר וויקר. האף.בי.איי ביטל תדרוך לעיתונאים בדבר התפתחויות החקירה של הפיצוץ בבוסטון, זמן קצר לפני כן הוציא האף.בי.איי הכחיש כי ברשותו חשוד בביצוע המעשה.

23:26: בחצות (שעון ישראל) היה מיועד להיערך תדרוך לעיתונאים בהתפתחויות בחקירת הפיגוע. אולם הרשויות הודיעו עתה כי התדרוך נדחה למועד לא ידוע "בגלל האירועים בבית המשפט".

23:13: כתבים בבית המשפט מדווחים כי אנשים מתחילים להיכנס בחזרה לבית המשפט, חלקם בלבוש אזרחי. הכוננות בבית המשפט הוסרה.

22:42: כלי תקשורת בבוסטון מדווחים כי מכונית מסחרית נכנסה לבית המשפט. לפי דיווח של רשת החדשות המקומית בבוסטון WCVB, עובדי בית המשפט מכינים את אחד מאולמות בית המשפט לאירוע כלשהו. מספר סירות משטרתיות נמצאות בסמוך לבית המשפט, הבנוי על גדת הנהר. משטרת בוסטון פרסמה לפני זמן קצר הודעה לפיה מצב הכוננות בבית המשפט בוטל, אך חזרה בה מההודעה כמה דקות מאוחר יותר. הרשויות הפדרליות

22:31: בהמשך להודעת משטרת בוסטון, גם האף-בי-איי הכחיש את הדיווחים על מעצר חשוד, ואף נזף בתקשורת על פרסום דיווחים לא מבוססים. "במהלך היממה האחרונה היו כמה סיפורים שהתבססו על מידע מגורמים לא רשמיים, ושלא היו מדוייקים. אנו מבקשים מהתקשורת, במיוחד בשלב המוקדם של החקירה, לנקוט זהירות ולוודא מידע בערוצים רשמיים לפני שמדווחים עליו".

22:10: בית משפט הפדרלי בבוסטון פונה מאנשים. מהמשרד לביטחון המולדת נמסר כי התקבלה התרעה על פצצה במקום. הליקופטרים של משמר החופים נמצאים באזור, לצד כוחות משטרה וכיבוי. הקהל הורחק 90 מטרים מהבניין. מיקום בית המשפט ->


הצג מפה גדולה יותר

22:06: רשת אן-בי-סי פרסמה תמונה של שקית או תיק המונחים במקום שבו התפוצצה אחת מהפצצות במרתון. לא התקבל אישור רשמי כי המטען הונח בשקית זו, אולם מקורות משטרתיים מאשרים כי זה המיקום המדויק של הפצצה

21:57: גורם פדרלי אומר שהרשויות זיהו את פניו של אדם שהן מעוניינות לחקור באשר לפיגוע, אולם שמו עדיין לא ידוע, כך דווח באן-בי-סי. החוקרים איתרו את האדם בצילומי אבטחה מכלבו סמוך, בהם הוא נראה מניח תיק שחור ליד אתר הפיצוץ.

21:39: משטרת בוסטון הודיעה בחשבון הטוויטר שלה כי טרם נעצר חשוד במעורבות בפיגוע. מסי-אן-אן נמסר כי המקור שאישר מוקדם יותר את המעצר מסרב לדבר כעת. עם זאת, מקור מסר ל"בוסטון גלוב" כי חשוד אכן נעצר. בשל הדיווחים, עיתונאים נאספו מסביב לבית המשפט הפדרלי בעיר.

21:29: תושבים שהאזינו לרדיו המשטרתי של בוסטון דיווחו כי החשוד נעצר בבית מלון, והרשויות ממתינות לקחת אותו לבית המשפט. בסי-בי-אס דווח שהחשוד שוחח בטלפון כשהטיל את תיק הגב בו היתה הפצצה השנייה, וכי תיעודי השיחות סייעו לזהות אותו.

21:18: בעוד סי-אן-אן וסוכנות אי-פי מדווחות על מעצר חשוד בפיגוע, רשתות תקשורת אחרות בארה"ב טוענות כי המעצר טרם הושלם.

21:10: נעצר חשוד בפיגועים במרתון, כך מסר לסי-אן-אן מקור באף-בי-איי. טרם נודע אם החקירה מצביעה על כי הפיגוע תוכנן בארה"ב או בארץ זרה. "אם אתה מתמחה בטרור במזרח התיכון, אז בהחלט ניתן לראות כאן טביעות אצבע של אל-קאעדה וקבוצות מהמזרח התיכון", אמר לסי-אן-אן איש האף-בי-איי לשעבר טום פואנטס. "אולם אם אתה מתמחה בקבוצות הפועלות בתוך ארה"ב, אז יש כאן גם מאפיינים של מתקפות פנימיות", הוא הוסיף.

20:40: מעטפה ובה "חומר חשוד" נשלחה לנשיא ארה"ב ברק אובמה, כך מסר השירות החשאי. מבדיקות ראשוניות עולה כי החומר במעטפה הוא ריצין - הרעל שאותר אתמול במעטפה שנשלחה לחבר סנאט. מהאף-בי-איי נמסר כי המכתב יישלח לבדיקות נוספות, שעשויות לקחת עד 48 שעות. עוד נמסר כי חקירת המכתבים לא העלתה עד כה קשר למתקפה במרתון בבוסטון.

20:30: חוקרים זיהו חשוד במתקפה במרתון בוסטון, כך מסר לסי-אן-אן מקור המעודכן בפרטי החקירה, שמסר כי זוהי "התקדמות משמעותית". המידע שהוביל לחשוד הגיע מסרטון של מצלמת וידאו בחנות סמוכה לאתר הפיצוץ השני, וסרטון נוסף שצילמה תחנת טלוויזיה בבוסטון.

חוקרי הבולשת הפדרלית המשיכו היום במאמציהם לפענח מי עומד מאחורי הפיגוע, בו נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו 183. עד כה לא לקח אף ארגון אחריות לפיצוצים. גם השאלה כיצד בוצע הפיגוע עודנה פתוחה ובניסיון לפצח אותה נעזרים החוקרים בשעות ארוכות של סרטוני וידאו שצולמו בזירה. אתמול נערכו בבוסטון טקסים לזכר שלושת ההרוגים - ילד בן שמונה, אשה בת 29 וסטודנט מסין.

חרף הצהרתו של הנשיא ברק אובמה כי מדובר בפיגוע טרור, לחוקרים אין לפי שעה קצה חוט שתומך בכך. מהחקירה עולה בין היתר כי המטענים הורכבו מחלקים בסיסיים שרובם נמצאים בכל מטבח, וביניהם סירי לחץ שעברו שינויים כך שיתפוצצו לחתיכות מתכת קהות שיגדילו את הנזק. גורמי ביטחון אמרו כי סירי הלחץ היו עמוסים במסמרים, כדוריות מתכת ואבק שריפה שהופעלו באמצעות שעון טיימר פשוט לשליקת ביצים.

גורמי ביטחון אחרים הוסיפו כי המטענים הוחבאו ככל הנראה בתוך תיקי מחנאות גדולים או בתרמילים והושארו ברחוב או על המדרכה בסמוך לקו הסיום של המרתון. מומחי מז"פ אמרו כי על שרידי סירי הלחץ שהתפוצצו נמצא הכיתוב 6L (שישה ליטר), דבר אשר סייע לחוקרים לפענח באיזה מוצר עשו המחבלים שימוש.

עובדה מעניינת אחרת שקפצה לעיני החוקרים הוא צבעו המעורב של העשן שהתפזר באזור הפיגוע. צבע העשן מספק הוכחה להרכב הכימי של המטענים, דבר שעשוי לסייע לחוקרים במצוד אחר מבצעי הפיגוע, אותו הגדיר אתמול אובמה, "אקט של טרור". "צבע עשן בהיר מלמד על אבקה שחורה. בכך אני מתכוון לאבק שריפה רגיל מהסוג שניתן לקנות בחנויות תחמושת או להכין באופן מאולתר ומסוכן בבית. עשן בצבע אפור מלוכלך מעיד על חומרי חבלה נפיצים יותר. במקרה הנוכחי אנו מבחינים בשני הצבעים", אומר מייקל מרקס, חוקר מז"פ לשעבר בצי האמריקאי בעל 31 שנות ניסיון.

מאז אירע הפיגוע, ביום שלישי אחר הצהריים (שעון מקומי) קיבלו האף-בי-איי וכוחות הביטחון של מדינת מסצ'וסטס יותר מ-2,000 פיסות מידע מרחבי העולם. החוקרים ממשיכים לקרוא לכל מי ששהה באזור הפיגוע ויש בידו סרטונים ליצור קשר עם הרשויות.

במקביל, נמשכת בדיקת האפשרות שמחבלים הקשורים לאל-קאעדה או פועלים בהשראת הארגון האיסלאמי הקיצוני, הם שעומדים מאחורי הפיגוע. גורם ביטחון אמר כי הרשויות מנסות לגלות אם השימוש בסירי לחץ הופיע באתרי אינטרנט של הג'יהאד העולמי, ובעיקר באתרים של קבוצות טרור המזוהות עם אל-קאעדה בחצי האי הערב, שפרסמו ב-2010 "מתכונים" להכנות פצצות מעין אלה.

המשרד האמריקאי לביטחון המולדת הזהיר ב-2010 את רשויות החוק במדינה מפני שימוש בסירי לחץ כפצצות, ומסר שהשימוש בהן למטרות חבלה נפוץ באפגניסטאן, הודו, נפאל ופקיסטאן, כך דיווח אתר "פוליטיקו". "הימצאות סיר במיקום יחודי, כמו לובי של בניין או פינת רחוב עמוסה, צריכה לעורר חשד", נכתב באזהרה. גם חיילים ששירתו בעיראק ואפגניסטאן סיפרו שמצאו סירי לחץ מלאים בחומרי נפץ במחבואי נשק של מורדים.

מאז הפיגוע במגדלי התאומים ב-2001, היו 53 ניסיונות ידועים לציבור למתקפה טרוריסטית על אדמת ארה"ב. אולם, 43 מתוכם סווגו כמזימות פנימיות שתוכננו בתוך המדינה. העובדה שאף ארגון לא לקח אחריות על הפיגועים בבוסטון, מעלה את החשד שמדובר בטרוריסט פנימי, או שאינו חלק מרשת בינלאומית.

האירועים בבוסטון הם מתקפת הטרור החמישית בגודלה בארה"ב. ארבעה הפיגועים הקשים בתולדות המדינה היו: הפיגועים במגדלי התאומים ב-2001; המתקפה על מגדלי התאומים ב-1993, אז נפגעו 1,048 בני אדם; מתקפת הטרור באוקלהומה סיטי ב-1995, שפגעה ב-818 בני אדם; והרעלה המונית של סלמונלה באורגון ב-1984, על ידי כת ה-Rajneeshee, אז נפגעו 751 בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ