מעטפה ובה חומר חשוד נשלחה לאובמה

מבדיקות ראשוניות עולה כי החומר במעטפה הוא ריצין, הרעל שנשלח לסנאטור ממיסיסיפי מוקדם יותר. החקירה לא העלתה קשר לפיגוע בבוסטון

אי-פי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, ניו יורק טיימס

מכתב שנשלח לנשיא ארה"ב אובמה הכיל "חומר חשוד", כך מסר היום השירות החשאי. מבדיקות ראשוניות עולה כי החומר במעטפה הוא ריצין - הרעל שאותר במעטפה שנשלחה לחבר סנאט. שני המכתבים התקבלו אתמול במתקני דואר נפרדים המרוחקים מהבית הלבן וגבעת הקפיטול, שהוקמו לאחר מתקפת האנתרקס ב-2001.

מהאף-בי-איי נמסר כי המכתב יישלח לבדיקות נוספות, שעשויות לקחת עד 48 שעות. עוד נמסר כי חקירת המכתבים לא העלתה עד כה קשר למתקפה במרתון בוסטון. "החקירה נמשכת, וייתכן כי יתקבלו מכתבים נוספים", נמסר. דובר השירות החשאי, אד דונובן, אמר כי בחקירה משתתפים האף-בי-איי ומשטרת הקפיטול. לאחר ההודעה, נמסר כי מכתב חשוד נוסף שלישי התקבל במשרדו של הסנאטור קארל לווין.

הלילה מסר מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט הארי ריד כי מכתב ובו הרעל ריצין נשלח לסנאטור הרפובליקאי מטעם מדינת מיסיסיפי רוג'ר וויקר. לדבריו, המכתב נבדק פעמיים על ידי שירות הדואר, הרחק בגבעת הקפיטול, ובשני המקרים נקבע בוודאות שמדובר בריצין. לא היו נפגעים.

השרה להגנת המולדת, ג'נט נפוליטאנו, דיווחה לסנאטורים האמריקאים על המקרה במהלך תדרוך על הנעשה בחקירת הפיגוע במרתון בוסטון. מחקירה ראשונית עולה כי המכתב נשלח מממפיס, טנסי, אך אין עליו שום סימן שעשוי לעורר חשד. גורם פדרלי אמר כי המעטפה הועברה למעבדות המחלקה לזיהוי פלילי באף-בי-איי לבדיקות נוספות, שכן בדיקות שטח לאיתור ריצין עשויות להתברר כלא מהימנות.

כוחות לנטרול חומרים מסוכנים בסניף הדואר שמשרת את הסנאט, הלילה צילום: אי–פי

ריצין רעיל פי 6,000 מציאניד ומגע עמו בשאיפה, בליעה או הזרקה, עלול לגרום למוות בתוך 24 שעות. ב-2004 נסגרו משרדי הסנאט בוושינגטון לכמה ימים אחרי שרעל נמצא בחדר הדואר של הסנאטור מטנסי ביל פריסט. פריסט כיהן אז כמנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט. אחרי פיגועי 11 בספטמבר נשלחו לקונגרס שני מכתבים מזוהמים באנתרקס, במה שהפך לניסיון הראשון לפגוע במחוקקים אמריקאים באמצעות אמצעי ביולוגי. מעטפות דומות נשלחו גם לכלי תקשורת בניו יורק ובפלורידה.

הסנאטורית הדמוקרטית ממיזורי, קלייר מק'סקיל, מסרה לכתבים כי במקרה הנוכחי נשלחה המעטפה ככל הנראה "מאדם שכותב לסנאטורים באופן קבוע". היא לא מסרה פרטים נוספים. כאמצעי זהירות נסגר משרד הדואר המרכזי בגבעת הקפיטול והוא לא צפוי להיפתח לפני סוף השבוע. במקביל, נבדק החשש שמכתב ובו ריצין נשלח גם אל בית הנבחרים.

"אינני יודע אם יש קשר בין הפיגוע בבוסטון למכתב המורעל. עדיין מוקדם מדי לומר. איננו יודעים מספיק על נסיבות הפיגוע", אמר הסנאטור הדמוקרטי ריצ'ארד דרבין. הסנאטור וויקר עצמו פרסם הודעה ובה הודה לבולשת הפדרלית ולמשטרת הקפיטול על תגובתם המהירה ועל העירנות. וויקר, שכיהן בעבר כציר בבית הנבחרים, הוא חבר סנאט מאז דצמבר 2007.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ