נדחתה הצעת החוק להרחבת הפיקוח על הנשק; אובמה: זהו יום מביש לוושינגטון

היוזמה הבין-מפלגתית לא זכתה ל-60 הקולות שנדרשו להרחבת בדיקות הרקע לרכישת נשק. ארבעה רפובליקאים בלבד הצביעו בעד ההצעה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מכה ליוזמה הבין־מפלגתית בארה”ב להגביר את הפיקוח על הנשק. למרות שהצעת החוק קיבלה את תמיכתם של 54 סנאטורים, לעומת 46 מתנגדים, תומכי ההצעה היו רחוקים מ-60 הקולות הנדרשים כדי לאשר את הרפורמה להרחבת בדיקות הרקע לרכישת נשק. לאחר היוודע התוצאות, אמר הנשיא ברק אובמה כי זהו "יום מביש לוושינגטון",

ההצעה הוגשה על ידי חברי שתי המפלגות, ג’ו מנצ’ין הדמוקרט ומערב וירג’יניה ופאט טומיי, רפובליקאי מפנסילבניה, אולם רבים מהרפובליקאים הכריזו על התנגדותם. לבסוף ארבעה רפובליקאים בלבד חצו את הקווים והצביעו בעד הרפורמה. סגן הנשיא הדמוקרט, ג’ו ביידן, החליט להשתתף בדיונים כיוון שבמקרה של שוויון קולו היה מכריע את ההצבעה. אך גם צעד זה לא סייע לדמוקרטים ולהצעת החוק לקבל את אישורם של 60 סנאטורים.

לאחר היוודע תוצאות ההצבעה, כשהוא מלווה בסגנו ובנציגי משפחות קורבנות הטבח בניוטאון, נשא אובמה דברים ותקף בחריפות את ההחלטה. "90% מהציבור האמריקאי תומך ביוזמה של בדיקות הרקע, מרביתם אפילו חושבים שזהו החוק. לפני מספר דקות 90% של דמוקרטים הצביעו בעד זה, אבל זה לא יקרה כי 90% מהרפובליקאים הצביעו נגד. רוב הסנאטורים הצביעו בעד, אבל בגלל העיוות שבחוק, מיעוט הצליח למנוע את זה", אמר אובמה.

אובמה נואם הערב בגן הוורדים שבבית הלבןצילום: אי-אף-פי

"היוזמה הזו נהגתה על ידי רפובליקאים ודמוקרטים שהצליחו לשבת יחד ולכתוב הצעה הוגנת שתתאים לכל הצדדים. היוזמה הזו לא הכילה כל מה שרציתי או כל מה שמשפחות הקורבנות רצו, אבל היא הייתה הגיונית".

"השאלה שלי, הוסיף הנשיא האמריקאי, "היא האם מישהו מרגיש שהוא ניצח? איזה מן ניצחון זה? מה שקרה זה שאנשים שלא צריכים להחזיק נשק יוכלו לעשות זאת. זה הופך את הילדים שלנו לבטוחים יותר? את מי בדיוק אנחנו מייצגים פה? זהו יום מביש לוושינגטון", אמר אובמה.

“זה מאבק קשה”, אמר לפני ההצבעה צ’אק שומר, סנאטור דמוקרטי מניו יורק. הנשיא ברק אובמה, סגנו ביידן ובכירי הבית הלבן והמפלגה הדמוקרטית הפעילו בימים האחרונים מכבש לחצים על סנאטורים שונים כדי להשיג את מספר הקולות הדרושים בהצבעה, אולם ללא הועיל.

אפשר שהבעיות של הדמוקרטים יוסברו על ידי סקר דעת קהל, שנערך החודש על ידי אי־פי והראה כי רק 49% מהאמריקאים תומכים בחוקים קשוחים יותר בפיקוח על הנשק. זו היתה ירידה מ-58% שתמכו בהחמרת החקיקה בינואר, חודש אחרי הטבח של 20 ילדים ושישה מבוגרים בבית הספר היסודי של ניוטאון. יותר ממחצית מהציבור – 52% - הביעו בסקר האחרון התנגדות לדרך שבה הנשיא ברק אובמה מטפל בחוקי הנשק. שבועות אחדים לאחר הטבח בניוטאון, אובמה קרא להפוך את בדיקות הרקע הכוללות למרכז תוכניתו לפיקוח על הנשק.

בדיקות הרקע, שמטרתן למנוע מפושעים וחולי נפש קשים להשיג נשק חם, מתייחסות כיום רק לעסקות המנוהלות על ידי סוחרי נשק מורשים. גם אם הצעת החוק היתה מתקבלת, רפורמת הנשק היא מצומצמת בהרבה מכפי שהציע אובמה אחרי הטבח בניוטאון. אובמה קידם הצעה שבנוסף להחמרת בדיקות הרקע, תאסור לחלוטין מכירת רובי סער ותגביל את גודל המחסניות, אולם הצעה זו כלל לא תעלה לדיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ