המועמד המוביל בבחירות בפרגוואי תוקף הומואים

הוראסיו קארטס, עורר השבוע מחלוקת קשה, אחרי שהשווה הומוסקסואלים לחמורים. "אם בני יתחתן עם גבר אירה באשכים שלי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוראסיו קארטס, איל הטבק והמועמד המוביל חודשים רבים בבחירות לנשיאות פרגוואי שייערכו ביום ראשון, עורר השבוע מחלוקת קשה, אחרי שהשווה הומוסקסואלים לחמורים, ואמר כי תמיכה בנישואים חד-מיניים דומה לאמונה בסוף העולם. בראיון רדיו, ששודר בתחילת החודש, אמר קארטס, בן 57, שיפגע קשות באבריו המוצנעים אם בנו בן ה-28 ירצה להתחתן עם גבר אחר. “אני אירה באשכים שלי, כי אני לא מסכים לדבר כזה”, אמר, ותיאר בצורה ססגונית עוד יותר כיצד יגיב לאפשרות כזו.

דברי קארטס, הנאבק גם נגד האשמות על הלבנת כספים והפקת רווחים מהברחת סיגריות מתוצרת פרגוואי לברזיל השכנה, הכניסו נושא חדש למרוץ לנשיאות, שבו הוא מוביל זה זמן רב. אך סקר דעת קהל שנערך לאחרונה מראה על שינוי במגמה.

מול קארטס, ממפלגת קולורדו רבת העוצמה, מתחרה אפריין אלגרה מהמפלגה הליברלית. לשניים יש אידאולוגיה דומה למדי, אך אלגרה, שהוא כיום סנאטור, אימץ עמדה יותר פשרנית כלפי זכויות הומוסקסואלים. נושא זה זוכה כאן לכותרות, אחרי שהפרלמנט של אורוגוואי הצביע החודש בעד מתן תוקף חוקי לנישואים חד-מיניים, וכתוצאה מכך הפכה מדינה זו לשנייה בדרום אמריקה אחרי ארגנטינה שעושה כך.

אלגרה, בן 48, אומר אמנם שהוא מאמין כי נישואים צריכים להיות בין גבר ואשה, אך בראיון ששודר ביום שלישי ציין שהוא פתוח לדיונים על נושא זה. “זה משהו שצריך לדון בו בחברה”, הוסיף. דברי קארטס על נישואים חד-מיניים ועל נושאים אחרים מייצגים, לדבריו, “את פרגוואי של העבר”.

הוראסיו קארטס

הבחירות של יום ראשון שייערכו במדינה זו, בין העניות ביותר בדרום אמריקה, נערכות שעה שמוסדות השלטון שואפים להשיג לגיטימיות. ביקורת חריפה נמתחה בשנה שעברה על הסנאט לאחר שהדיח בחיפזון את הנשיא פרננדו לוגו, בישוף קתולי לשעבר שהביא לסיומו של שלטון מפלגת קולורדו שנמשך 60 שנה.

“סומוס גיי”, ארגון למען זכויות ההומוסקסואלים בפרגוואי, פרסם החודש הודעה, בה אמר כי דברי קארטס על נישואים חד-מיניים הם “אכזריים” וקרא לו להתנצל בפומבי. “מפלגת קולורדו טוענת שהיא מגינה על המשפחה בפרגוואי, וכי אם הלסביות וההומוסקסואלים יבלטו בחברה שלנו, המשפחה המסורתית תיעלם”, אמר סרחיו לופס, יו”ר הקבוצה. “אך למעשה, הם מתעלמים מהמציאות, מאחר שהמשפחה המסורתית חדלה להיות הנורמה”.

קארטס לא פרסם התנצלות, ודובר מסע הבחירות שלו עדיין לא הגיב לבקשה לשוחח על הנושא. מחלוקות אינן זרות לקארטס. מסע הבחירות שלו נאלץ לעבור בדיקה, לאחר שבמברק דיפלומטי, שפורסם על ידי וויקיליקס, הוא תואר כ”מוקד החקירה על הלבנת כספים” בהקשר לבנקו אמאמביי השייך לו. הוא דוחה את ההאשמות על הלבנת כספים ואומר שהן “מגוחכות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ