חשד לרשלנות בעבודת ה-FBI |

אחד המפגעים בבוסטון לא נחקר אחרי ששב מביקור ארוך בקווקז

חקירת הנסיבות שהובילו את האחים צארנייב לבצע, לפי החשד, את הפיגוע במרתון מתמקדת בנסיעתו של טמרלאן צארנייב לרוסיה אשתקד

ניו יורק טיימס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
גרדיאן

חקירת הנסיבות שהובילו את האחים צארנייב לבצע, על פי החשד, את הפיגוע במרתון בוסטון, מתמקדת בביקורו הארוך של האח הבכור טמרלאן ברוסיה בשנה שעברה. במהלך נסיעתו ביקר טמרלאן, שנהרג בקרב יריות עם משטרת בוסטון, בצ'צ'ניה ובדגסטאן - מחוזות מוסלמיים שבשניהם פועלות תנועות בדלניות וארגוני טרור.

אביהם של שני האחים, אנדור צארנייב, סיפר בראיון בסוף השבוע כי טמרלאן חזר לרוסיה כדי לחדש את דרכונו, אבל נשאר פרק זמן ארוך של לפחות חצי שנה. במקביל, נודע אמש כי האף-בי-איי חקר את טמרלאן בשנת 2011 אחרי שממשלה זרה ביקשה לקבוע אם יש לו קשרים עם גורמים קיצוניים. בהמשך נחשף כי מדובר היה ברוסיה. הבקשה הרוסית התבססה על "מידע לפיו טמרלאן הוא מאמין אדוק שנוהה אחר האיסלאם הקיצוני וכי הוא מתכוון לעזוב את ארה"ב כדי להצטרף לתנועות מחתרת בקווקז".

גורם ביטחוני בכיר העריך כי החשש הרוסי משובו של טמרלאן לאזור הקווקז "נובע יותר בגלל האיום שמציבים הקיצונים הצ'צ'נים לרוסיה מאשר האיום שלהם על ארה"ב". לדבריו, לחלק מקבוצות האיסלאם הקיצוני בצ'צ'ניה יש קשרים על ארגון אל-קאעדה. בחקירת הבולשת הפדרלית נבחנו בין היתר אתרי אינטרנט שבהם נהג לגלוש טמרלאן והמסקנה היתה שהוא אינו מסוכן. כעת מתעורר חשד כי האף-בי-איי התרשל בכך שלא המשיך לעקוב אחר טמרלאן אחרי שובו מרוסיה. תשומת הלב של הרשויות התמקדה בו מחדש רק כשהוא זוהה כאחד החשודים באחריות לפיגוע בבוסטון.

הסימנים לשינוי בדעותיו הפוליטיות של טמרלאן החלו להופיע אחרי ששב מביקורו בקווקז. כחודש אחרי שחזר לבוסטון הוא פתח עמוד ביוטיוב ובו הציג סרטוני ג'יהאד. באחד הסרטונים נראה המטיף עבד אל-חמיד אל-ג'והאני, אחד מהאידאולוגים החשובים של האיסלאם הקיצוני בצ'צ'ניה. טמרלאן גם יצר מחרוזת שירים של הזמר טימור מוקורייב, הנוהג לקדם בשיריו רעיונות הזוהים עם ארגוני הג'יהאד האיסלאמי. למרות זאת, גורם במודיעין הרוסי אמר אתמול כי בידי מוסקווה לא היה "מידע אופרטיבי משמעותי" בעניינו של טמרלאן שכן הוא לא חי ברוסיה.

בתוך כך הודיע מושל מדינת מסצ'וסטס, דוואל פטריק, כי מצבו של החשוד השני בביצוע הפיגוע במרתון, ג'והר צארנייב, מוסיך להיות קשה וכי לא ניתן לפי שעה לגבות ממנו עדות. ג'והר נתפס ביום שישי, שעות אחרי מות אחיו, כשהוא מסתתר בתוך סירה ברובע ווטרטאון, סמוך לבוסטון. הוא נמצא כשהוא סובל מחבלות קשות, ככל הנראה כתוצאה מיריות שוטרים מוקדם יותר. חוקרים מיוחדים ממתינים בבית החולים בבוסטון לשיפור במצבו של ג'והר על מנת לגבות ממנו עדות, אשר תשפוך אור על הסיבות שהובילו אותו ואת אחיו לבצע את הפיגוע במרתון, בו נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו כ-170.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ