נועם דביר
קיימברידג' מסצ'וסטס

האחים טמרלאן וג'והר צארנייב התגוררו בדירה קטנה ברחוב נורפולק שבמרכז קיימברידג׳, כמה דקות הליכה ממקום מגוריי. מפתח הבניין שלי אפשר לראות את בית הספר שבו למדו, תיכון ע"ש רינדג׳ אנד לטין, שהתפרסם בארה"ב בזכות ההצלחה שלו בשילוב תלמידים מכ-80 קהילות מהגרים. על חזית האבן האפורה שלו חקוקות המלים: “הזדמנות, שונות וכבוד”.

ביום שישי בצהריים, בזמן שכוחות גדולים סרקו אחרי ג'והר צארנייב הנמלט, התקבצו כמה עיתונאים בחצר בית הספר בניסיון לדלות פרטים עליו ועל אחיו. חברים ומורים לשעבר סיפקו רשמים מעורבים. חלק סיפרו על "אתלטים מבריקים ופופולארים” ואחרים טענו שמדובר בתלמידים שקטים ולא בולטים במיוחד. התחושה הכללית היתה של פחד מהול בכעס: כיצד מהגרים שזכו לטוב ביותר ממערכת ההשכלה והרווחה האמריקאית מסוגלים לפנות נגדה בכזאת עוצמה?

את שעות הערב של אותו היום העברתי בבניין בית הספר לארכיטקטורה באוניברסיטת הארוורד. ב-23:00 לערך החלה סטודנטית קוריאנית לרוץ בבהלה במסדרונות ולספר על דיווחים ראשונים שבקמפוס השכן של אוניברסיטת MIT נשמעו יריות. בתוך דקות ספורות החלה המולה אדירה של סירנות. אורות כחולים בוהקים צבעו את הבניינים. בסביבות חצות הצלחתי לחמוק החוצה. חברים שהחליטו להישאר לעוד כמה דקות של עבודה, נכלאו בבניין למשך הלילה.

ג'והר (מימין) וטמרלאן צארנייבצילום: רויטרס

כחלק מהמצוד הלילי הוטל עוצר כללי על בוסטון ושכנותיה. התחבורה הציבורית הושבתה, מרכזי הבילוי נסגרו והאוניברסיטאות ביטלו את הלימודים והפצירו בסטודנטים להתבצר במעונות. הרשת החברתית פייסבוק, שהומצאה על ידי מארק צוקרברג באחד מחדרי המעונות של הארוורד, התמלאה בקולות מודאגים: סטודנט אחד דיווח על קולות פיצוצים, סטודנטית אחרת גילתה שהיא מתגוררת בצמוד לחשודים, ונזכרה שראתה את אחד מהם ברחוב לפני כמה שבועות.

קיימברידג’, עיר בת כ-100 אלף תושבים מצפון לבוסטון, חגגה את מעצרו של ג'והר צארנייב אחרי יממה מתוחה במיוחד. בעשורים האחרונים הפכה קיימברידג' לאחד הריכוזים הגדולים ביותר של זרים בניו אינגלנד - הן מהגרים והן סטודנטים. היא פיתחה אופי סובלני, הומאני וליברלי חריג בנוף האמריקאי. למסע הקטל של האחים צארנייב עשויות להיות השלכות חברתיות משמעותיות על הקהילה. האם היא תצליח להתגבר על האירועים הטראומטיים של השבוע האחרון?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ