המפגעים בבוסטון פעלו ממניעים דתיים, אך לא היו קשורים לארגונים איסלאמיים

כך אמרו גורמים רשמיים לאחר חקירת ג'והר צארנייב, נגדו הוגש כתב אישום על שימוש בנשק להשמדה המונית. הוא יישפט בהליך אזרחי חרף המחאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני האחים החשודים בפיגוע במרתון בוסטון פעלו ממניעים דתיים, אולם לא נראה שהיו להם קשרים עם ארגוני טרור איסלאמיים, כך אמרו הלילה (שלישי) גורמים אמריקאים רשמיים לאחר חקירתו הראשונית של ג'והר צארנייב, האח הצעיר המאושפז בבית חולים. עם זאת, אמרו הגורמים כי החוקרים עדיין בודקים את שיחות הטלפון ופעולות האינטרנט של האח, כדי לקבוע האם שיתף פעולה עם גורמים נוספים.

אתמול הוגש כתב אישום נגד צארנייב, לאחר שהכרתו שבה אליו. הוא משיב לשאלות חוקרי הבולשת הפדרלית הנמצאים ליד מיטתו באופן לא סדיר, ועונה את תשובותיו בכתב. גורמי ביטחון אמרו כי בהתבסס על חומרת פציעתו נראה כי צארנייב ניסה להתאבד בשלהי המרדף שניהלו נגדו הרשויות.

כתב האישום נגד צארנייב נותר חסוי בחלקו, אולם נודע כי המפגע הצ'צ'ני בן ה-19 יועמד לדין בגין "שימוש בנשק להשמדה המונית" ובסעיף נוסף שעיקרו "השחתת רכוש גורמת מוות בזדון". יודגש כי סעיף האישום הראשון הוא סעיף קשה ביותר, העונש עליו יכול להיות עונש ממושך, מאסר עולם או עונש מוות. במקביל, דחה הבית הלבן את דרישת הרפובליקאים להגדיר את ג'והר צארנייב, המחזיק באזרחות אמריקאית, "לוחם אויב". צארנייב יישפט בהליך אזרחי.

והתובע הכללי, אריק הולדר, אמר במסיבת עיתונאים כי צארנייב נתפס כשהוא סובל מפצעי ירי בראשו, צווארו, ברגלו ובאחת מידיו. מכתב האישום עולה כי בדירתו נמצאה כמות גדולה של זיקוקין וכובע לבן, דומה לזה שבו נראה במצלמות האבטחה אחרי הפיגוע. בזירה שבה התנהל קרב היריות בין האחים צארנייב לבין שוטרי בוסטון ברובע ווטרטאון נמצא סיר לחץ דומה לאלה שהתפוצצו במרתון וגרמו למותם של שלושה בני אדם ולפציעתם של יותר מ-180.

כתב האישום שהוגש נגד ג'והר צארנייב

מכתב האישום עולה עוד כי צארנייב נלכד כשעליו תעודת סטודנט וכרטיס אשראי. בנוסף נכתב כי במהלך נסיעתם של האחים צארנייב במכונית שגנבו בווטרטאון, אמר ג'והר לנהג שנלקח בן ערובה: "שמעת על הפיגוע במרתון בוסטון? אני עשיתי את זה". הנהג הוסיף כחקירתו כי ג'והר הראה לו את הרובה הטעון שבידיו ואמר לו: "אני רציני". הוא ציין כי הצליח לחמוק מהאחים צארנייב כשנכנסו למרכול בתחנת דלק.

בתוך כך, הולכת וגוברת הביקורת בארה"ב על התנהלות האף-בי-איי ביחס לחשדות שעלו כלפי אחיו של ג'והר, טמרלאן צארנייב, שנהרג בחילופי אש עם שוטרים ביום שישי. הסנאטור הבכיר לינדזי גרהאם אמר הערב לעיתון "בוסטון גלוב" כי הסיבה שבגינה נמנעה הבולשת מלעקוב אחר מסעו של טמרלאן לדגסטאן אשתקד, נבעה מ"טעות פקידותית". "הוא טס לרוסיה אך ככל הנראה כשעלה למטוס שגו באיות שמו. לכן במאגרי המידע של האף-בי-אי לא צוין שהוא טס לרוסיה", אמר גרהאם. בסרטון - משפחתם של טמרלאן וג'והר צארנייב בדגסטאן מגיבה להאשמות.

הערב הודיעה ועדת המודיעין של הסנאט כי היא מתכוונת לקיים דיון דחוף בחשד לרשלנות מצד האף-בי-איי. לדברי כמה סנאטורים, לא ברור מדוע האזהרה שהעבירה רוסיה לארה"ב ביחס לצארנייב עוד בשנת 2011 לא טופלה כראוי. יצויין כי בעקבות האזהרה, עקבה הבולשת אחר טמרלאן צארנייב בן ה-26 אך לבסוף שללה את האפשרות שיש לו קשר לפעילות חבלנית.

החקירה סביב השתלשלות האירועים שהובילו לפיגוע במרתון בוסטון מתמקדת בנסיעתו של טרמלאן צארנייב לרוסיה, אולם לפי שעה לא ברור אם היה לו קשר לגורמים איסלאמיים או צ'צ'ניים קיצונים. היום דווח באתר "דיילי ביסט" כי באחד המסגדים המרכזיים בעיר מחצ'קלה שבמחוז דגסטאן, בה חי טמרלאן צארנייב במשך כחצי שנה, מכירים אותו היטב. מתפללים במקום מספרים כי לא רק הם ראו את צארנייב, אלא גם אנשי סוכנות הריגול הפנימי של רוסיה FSB.

גורם ביטחון רוסי אישר את הדברים וסיפר כי בסוכנות הרוסית היה קיים תיק על טמרלאן צארנייב ומספרו 1713. לדבריו, צארנייב נהג להתרועע עם גורם סלאפי שנהרג מאוחר יותר, בעל קשרים לארגוני מורדים בקווקז, וכי המעקב אחר השניים התבצע לאורך כל תקופת שהייתו של צארנייב בדגסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ