חודשה חקירת רצח שלושה צעירים לאור חשד למעורבות המפגע מבוסטון

אחד מהצעירים שנרצחו בדירה ב-2011 היה חבר של טמרלאן צארנייב. הרצח אירע בסמיכות ליום ציון העשור לפיגוע במגדלי התאומים, ומעולם לא פוענח

הארץ, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ, אי-פי

משטרת מסצ'וסטס חידשה את חקירת מותם של שלושה צעירים ב-2011, שאחד מהם היה חברו הקרוב של טמרלאן צארנייב, האח הגדול שהטמין את הפצצות במרתון בוסטון. השלושה נמצאו בדירה בעיר וולת'אם כשגרונם משוסף. החקירה נפתחה לבקשת קרובי המשפחה של הקורבנות, שחושדים שהיא עשויה לשפוך אור על הרצח שמעולם לא פוענח. "אנחנו בוחנים קשר אפשרי בין החשוד בפיגוע במרתון ופעולותיו ובין הרצח הפתוח בוולת'אם", אמרה דוברת התובע של מחוז מידלסקס לאי-בי-סי.

גופותיהם של ההרוגים – ברנדן מס בן 25, רפאל טקן בן 27 ואריק וייסמן בן 31 - נמצאו ב-12 בספטמבר 2011, יממה לאחר ציון עשור לפיגועים במגדלי התאומים. אולם קרוב משפחה אמר לעיתון "בוסטון גלוב" כי הוא בטוח שהרצח אירע בערב ה-11 בספטמבר, משום שהתקשורת עם השלושה פסקה באותה עת. בסוף השבוע דווח כי צארנייב הכיר היטב את מס, ואף הציג אותו כ"חברו הטוב ביותר".

טמרלאן צארנייב בן ה-26 נהרג ביום שישי לאחר חילופי אש עם המשטרה, בעוד אחיו ג'והר נמלט ונלכד כמה שעות לאחר מכן. טמרלאן החל לאמץ אורח חיים איסלאמי בשנים שלפני הרצח, ובינואר 2011 תוחקר על ידי האף-בי-איי אחרי שממשלת רוסיה ביקשה לקבוע אם יש לו קשרים עם פעילים קיצוניים. בחקירת הבולשת הפדרלית נבחנו בין היתר אתרי אינטרנט שבהם נהג לגלוש טמרלאן והמסקנה היתה שהוא אינו מסוכן. בשנה שעברה נסע טמרלאן לחצי שנה בקר את משפחתו בדגסטאן, אולם האף-בי-איי לא עקב אחריו אחרי שובו.

ג'והר (מימין) וטמרלאן צארנייבצילום: רויטרס

בארה"ב גוברת הביקורת על התנהלות הבולשת הפדרלית בפרשה. הסנאטור הבכיר לינדזי גרהאם אמר אמש ל"בוסטון גלוב" כי הסיבה שבגינה נמנעה הבולשת מלעקוב אחר מסעו של טמרלאן לדגסטאן אשתקד, נבעה מ"טעות פקידותית". "הוא טס לרוסיה אך ככל הנראה כשעלה למטוס שגו באיות שמו. לכן במאגרי המידע של האף-בי-אי לא צוין שהוא טס לרוסיה", אמר גרהאם. בסרטון - משפחתם של טמרלאן וג'והר צארנייב בדגסטאן מגיבה להאשמות. ועדת המודיעין של הסנאט כי היא מתכוונת לקיים דיון דחוף בחשד לרשלנות מצד האף-בי-איי. לדברי כמה סנאטורים, לא ברור מדוע האזהרה שהעבירה רוסיה לארה"ב ביחס לצארנייב עוד בשנת 2011 לא טופלה כראוי.

חוקרי הבולשת הפדרלית חקרו אתמול את האח הצעיר ג'והר, המאושפז בבית חולים, לאחר שהכרתו שבה אליו. לדברי גורמים רשמיים, מהחקירה עולה כי האחים פעלו ממניעים דתיים, אולם ככל הנראה לא היו קשורים לארגוני טרור איסלאמיים. נגד צארנייב בן ה-19 הוגש כתב אישום בגין "שימוש בנשק להשמדה המונית" ובסעיף נוסף שעיקרו "השחתת רכוש גורמת מוות בזדון". יודגש כי סעיף האישום הראשון הוא סעיף קשה ביותר, העונש עליו יכול להיות עונש ממושך, מאסר עולם או עונש מוות. במקביל, דחה הבית הלבן את דרישת הרפובליקאים להגדיר את ג'והר צארנייב, המחזיק באזרחות אמריקאית, "לוחם אויב". צארנייב יישפט בהליך אזרחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ