ככה לא בונים דיווח |

הקצר התקשורתי נחשף בבוסטון

הדיווחים על הפיגוע במרתון ברשתות החברתיות היו מלאים בטעויות וסילופים. מצד שני, גם התקשורת המסורתית כשלה פעם אחר פעם

ריצ'רד אדמס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'רד אדמס, גרדיאן

ביום שני אחר הצהריים, לקראת סיום המרתון בבוסטון, העלה מישהו שכינויו ברשת DeLoBarstool ציוץ קצר בטוויטר: "אהה פיצוצים בבוסטון". זו היתה ההתייחסות הראשונה שנרשמה באינטרנט לשני המטענים שהתפוצצו ליד קו הסיום. מיליוני בני אדם ברחבי העולם צפו במצוד אחר המפגעים. DeLo, שבתמונת הפרופיל שלו בטוויטר מופיע מה שנראה כדרדס המנהל דו־קרב עם דארת ויידר, הוא אולי לא המקור האמין ביותר, אבל הוא הראשון שדיווח על האירוע וגם דייק בפרטים, בניגוד לגופי תקשורת מהוללים דוגמת רשת סי־אן־אן וסוכנות הידיעות אי־פי.

סערת הרוחות שגרם הפיגוע שוככת אט אט, והניתוחים שלאחר מעשה עוסקים פחות בהשוואות הלעוסות בין התקשורת הישנה לתקשורת החדשה, ויותר בכלים המקוונים המשמשים את התקשורת, את המשטרה, את הציבור ואת ההשפעות שלהם בזמן אמיתי.

אחת השאלות המרכזיות היא, האם התגובה המיידית של הרשתות החברתיות ולהיטותן גורמים לכלי התקשורת המבוססים, שנאבקים על הבכורה כמקורות רלוונטיים, לפרסם פיסות מידע לא מעובדות, ולהגביר את המרוץ הטבעי של המדיה אחר הסקופ.
נשאלת גם השאלה, אם המצוד הווירטואלי ברשת, אותו הובילו משתמשי הרשתות החברתיות דוגמת טוויטר ו-Reddit, סייע או הפריע לכוחות הביטחון שעסקו במצוד האמיתי בחוצות בוסטון.

בימים שאחרי הפיגוע, ניצלו כמה מגולשי הרשת החברתית רדיט את האתר כדי להציע תמיכה, להחליף מידע ולדון במאורעות. משתמשים אחרים, לעומתם, עסקו במה שירחון Wired כינה "ציד מכשפות". אחד ממנהלי רדיט פרסם אתמול התנצלות על התנהלות זו. "אף שכוונותיהם של הגולשים היו טובות, היתה באתר פעילות שהניעה ציד מכשפות וספקולציות מסוכנות, שהשלכותיהן היו קשות וגרמו נזק לחפים מפשע", כתב מנהל רדיט, אריק מרטין, שפרסם באתר גילוי דעת ובו הודאה באשמה. "צוות רדיט ומיליוני הגולשים באתר ברחבי העולם חשים צער עמוק על כך", הוסיף.

המרתון בבוסטון והמצוד בעיר אחר המפגעים היו יוצאי דופן. בעוד שבאירועים אחרים הציבור עוקב אחר השתלשלות האירועים בעזרת דיווחי החדשות בכלי התקשורת, בבוסטון - אופי האירוע, תוצאותיו והמצוד עצמו עודדו את הגולשים לקחת בו חלק פעיל.
אחרי שההלם והזעם הראשוניים שככו, הקצו משתמשי רדיט עמוד מיוחד באתר, שבו הטילו על הגולשים לסרוק ולבחון תמונות וצילומים מהשטח, בניסיון למצוא רמזים שיובילו ללכידת המפגעים. הצילומים התקבלו ממקורות רשמיים דוגמת האף־בי־אי, וגם מאנשים ששלחו סרטוני וידאו ותמונות שצילמו באירוע.

העמוד המיוחד כבר נסגר, אבל בשיא פעילותו, היה בו גיליון אלקטרוני דמוי ויקיפדיה ובו מאות פיסות מידע על חשודים לכאורה, כולל כינויים ואף שמות מפורשים, שדלפו ללא שליטה לתוך הרשתות החברתיות. האם זה תרם משהו? למרות האופטימיות שלהם, לא הצליחו משתמשי רדיט לאתר את החשודים, וזאת אף שהאחים צארנייב הופיעו ברשימה. כותרת בוושינגטון פוסט נתנה ביטוי לרגשות המעורבים שבהם התקבלה פעילותם של הרדיטורים: "בלשים מקוונים פורחים, מזיקים ומסייעים במצוד בבוסטון".

עם זאת, מקורות באף־בי־איי מסרו לוושינגטון פוסט כי פעילות הגולשים זירזה את פרסום תצלומיהם של האחים צארנייב בתקשורת. אחת הסיבות לכך היא הצורך לעצור את הנזק שנגרם לאנשים שהרשתות החברתיות הצביעו עליהם כחשודים במעשה. הבולשת הפדרלית חששה במיוחד שזיהוי האחים צארנייב על ידי מקורות אחרים יהפוך את המצוד למבצע לאומי "עם ניידות ומסוקים של חובבים שייטלו את החוק לידיהם ויתחרו במשטרה במאמצים לתפיסת החשודים". התגובות המיידיות שהופיעו ברשתות החברתיות עזרו לתקן את הטעויות והנזקים. אף שהאשמות שווא לא מעטות התפשטו ברשת, הן הופרכו באותה מהירות שבהן צצו.

לכלי התקשורת המרכזיים היה שבוע גרוע עוד יותר. הניו יורק פוסט הוא מועמד רציני לפרס הדיווח הכושל ביותר: בתחילה דיווח על מותם של 12 בני אדם בפיגוע, בהמשך פרסם בעמוד הראשון תמונה של שני סטודנטים תמימים, תחת הכותרת Bag Men. רופרט מרדוק עצמו, שכנראה חשש למוניטין של עיתונו, הודיע בטוויטר כי תמונת ה-Bag Men הופצה בידי האף־בי־אי.

ג'ון סטיוארט נגד ניו יורק פוסט וסי-אן-אן

גם לרשת סי-אן-אן ולסוכנות הידיעות אי-פי אין מה להתגאות בסיקור האירועים בבוסטון. כתב סי-אן-אן ג'ון הארווד דיווח ביום רביעי על מעצרו של חשוד. אי-פי ועיתון בוסטון גלוב אישרו את הידיעה הכוזבת, שנפוצה בהמשך בכלי תקשורת בכל רחבי העולם. תחנת הרדיו הציבורית NPR כשלה אף היא בדיווח כאשר הודיעה על מעצרו של חשוד שלישי. כמעט כל סוכנויות הידיעות ורשתות החדשות דיווחו בטעות כי האחים שדדו תחנת דלק. בפועל, הם הופיעו בהקלטות של מצלמות אבטחה, אשר תיעדו שוד שבוצע על ידי אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ