סוהרות סייעו לכנופיה בכלא בבולטימור והרו למנהיג

רשת של הברחת סמים והלבנת כספים פעלה מאחורי הסורגים, כשסוהרות שיתפו פעולה עם אסירים מכנופייה ותיקה בשם "משפחת הגרילה השחורה"

אי-פי, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, הארץ

התביעה הפדרלית של ארה"ב טוענת כי 13 סוהרות בבית כלא בבולטימור קשרו קשר עם אסירים וניהלו עמם רשת של הברחת סמים, הלבנת כספים וקשרים רומנטיים. הכנופיה ניסתה להכניס סמים, טלפונים סלולריים ופריטים אסורים אחרים לבתי סוהר ובתי מעצר בבולטימור, וניהלה את עסקיה מבית הכלא המרכזי בעיר.

על פי כתב האישום שהתפרסם אתמול (שלישי), הקשרים כללו יחסי מין בין הסוהרות לאסירים. ארבע מהסוהרות אף הרו לטייבון וייט, מנהיג כנופיית הפשע בכלא שנקראת "משפחת הגרילה השחורה". שתיים מהן קעקעו את שמו – האחת על צווארה והשניה על פרק כף היד שלה. הסוהרות אפשרו לווייט לקנות ברווחיו מכוניות יוקרתיות כמו מרצדס וב.מ.וו. הוא מוחזק כעת בית הכלא המרכזי של בולטימור, וממתין למשפט באשמת ניסיון רצח.

וייט, בן 36, התרברב בינואר בשיחה טלפונית עם ידיד שהוקלטה על ידי הבולשת: "הכלא הזה שלי. אתה מבין? אני רציני לגמרי. אני זה שמקבל את ההחלטה הסופית בכלא הזה". בהתאם לתצהירים שצורפו לבקשות לקבל צווי חיפוש בבתי הסוהרות, שנעצרו אתמול, ראשי הכנופיה גייסו סוהרות שלדעתם "סבלו מהערכת עצמית נמוכה ומחוסר ביטחון".

דיווח על הפרשה בתחנת טלוויזיה של NBC בבולטימור

וושינגטון פוסט מדווח כי התביעה מתחה ביקורת חריפה על המתרחש בבתי הסוהר של בולטימור, שבהם הסגל אינו מסוגל למנוע הברחות ולא נוקט באמצעי ענישה יעילים, וכתב האישום שופך אור על עוצמתן של הכנופיות בבתי הסוהר. "האסירים פשוט השתלטו על הכלא ועל בתי המעצר, שהפכו למקומות מקלט בטוחים לחברי הכנופיה", אמר סטיבן ווֹיְט, הסוכן המיוחד של האף-בי-איי שהיה ממונה על חקירת הפרשה.

"משפחת הגרילה השחורה" הוקמה בקליפורניה בשנות ה-60 והיא פועלת כעת בבתי סוהר וברחובותיהן של ערים מרכזיות בכל רחבי ארה"ב. לדברי משרד המשפטים היא השתלטה על מערכת בתי הסוהר של מרילנד בשנות ה-90 ומעורבת יותר ויותר במעשי שוד, הברחות סמים, תקיפות ומעשי רצח. לדברי התביעה, "המשפחה" שולטת מאז 2006 בכלא המרכזי של בולטימור.

גארי מיינארד, ראש שירות בתי הסוהר במדינת מרילנד, הודה באחריותו למתרחש בהם. מיינארד מונה לתפקידו על ידי המושל מרטין או'מאלי ב-2007, בתקופה של אלימות חריגה בבתי הסוהר ותלונות סוהרים על מחסור בכוח אדם. דוברו הודיע כי כל הסוהרות הוצאו לחופשה ללא תשלום וכי המשרד ימליץ לפטרן.

כתב האישום בא בתקופה רגישה לאו'מאלי הדמוקרט, השוקל להציג את מועמדותו לנשיאות ב-2016. עד כה, הוא התגאה בעמידה בראש מדינה "שבה יש אפס סובלנות לשחיתות". היום אמר כי "לא נסבול שחיתות בקרב סוהרים, ונמשיך לעשות את כל המאמצים כדי שבתי הסוהר יהיו בטוחים ככל האפשר", כך דווח בוושינגטון פוסט.

התובע הכללי של מדינת מרילנד, רוד רוזנסטין, אמר כי היקף השחיתות בפרשה הנוכחית פשוט מדהים. "סוהרות שכבו עם חברי הכנופיה. אנחנו צריכים להיות בטוחים בנאמנותם של אנשי המערכת לאכיפת החוק, לוודא שהם לצדנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ