גם הסי-איי-אי קיבל התרעה על החשוד בבוסטון

לאחר הפנייה לאף-בי-איי, ביקשה רוסיה מסוכנות הביון לבחון מידע על טמרלאן צארנייב; האח הצעיר הפסיק לדבר עם החוקרים לאחר שהוקראו לו זכויותיו

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

על אף שבדיקה של האף-בי-איי ב-2011 לא העלתה חשדות בנוגע לטמרלאן צארנייב, אחד משני האחים הנאשמים בפיגוע במרתון בוסטון, ממשלת רוסיה ביקשה מהסי-איי-אי שישה חודשים לאחר מכן להעביר כל מידע שיש לה עליו, כך מסרו הלילה (רביעי) גורמים אמריקאים רשמיים. לאחר בדיקה, מסר הסי-איי-אי לרשויות המודיעין ברוסיה כי אין בידיו מידע חשוד על צארנייב. לא ידוע מדוע פנתה רוסיה לסוכנות הביון.

אף על פי שלא נמצא קשר בין צארנייב לגורמים קיצוניים, שמו הוכנס בסוף 2011 לשתי רשימות מעקב שאמורות להתריע לפני יציאתו מהמדינה. מהתמונה המתבררת עולה כי על אף ההתקשרויות הנוגעת אליו בין ארה"ב לרוסיה לפני נסיעתו לדגסטאן וצ'צ'ניה ב-201, מעולם לא נמצאה סיבה לחקור אותו לאחר שחזר. מחוקקים בוושינגטון תקפו השבוע גורמים פדרליים על כישלונם בזיהוי מסוכנותו של טמרלאן בחודשים שלפני המתקפה.

לאחר שהסי-איי-אי העלה מסקנות דומות לאלו של האף-בי-איי, הוא ביקש מהמרכז הלאומי ללוחמה בטרור להוסיף את שמו לרשימת מעקב כאמצעי ביטחון. המאגר, המכונה TIDE  - Terrorist Identities Datamart Environment, כולל מעל ל-700 אלף שמות. הוא המאגר המרכזי ממנו נבנות רשימות נוספות של רשויות הביטחון. גם סוכני האף-בי-איי שחקרו את צארנייב הוסיפו את שמו למאגר נתונים נוסף, שאמור להתריע עם עזיבתו את המדינה.

ג'והר (מימין) וטמרלאן צארנייבצילום: רויטרס

ככל הנראה, כשצארנייב עזב את המדינה בינואר 2012 לדגסטאן וצ'צניה, אזורים מוסלמים בצפון הקווקז, הופעלה התרעה ביטחונית ברשויות המכס. עם זאת, זמנת הטיסה הפעילה התרעה ביטחונית ברשויות המכס. אולם ההתרעה של רשימת TIDE לא הופעלה, משום ששמו ותאריך הלידה במאגר היו שגויים. כששב למדינה, ההתרעה היתה בת יותר משנה ותוקפה פג.

טמרלאן, בן 26, נהרג על ידי המשטרה ביום שישי, ואחיו ג'והר, בן 19, נלכד מאוחר יותר. התובעים אומרים כי השניים, מהגרים מצ'צ'ניה שחיו בארה"ב מעל לעשור, הניחו את שני המטענים שהתפוצצו בסמוך לקו הסיום של המרתון, שהביאו למותם של שלושה אנשים ופצעו מעל ל-200. בחילופי האש עם השניים ביום שישי נהרג שוטר. נגד ג'והר הוגש כתב אישום בגין שימוש בנשק להשמדה המוני ובסעיף נוסף שעיקרו "השחתת רכוש וגרימת מוות בזדון".

גרומים רשמיים אמרו היו כי ג'והר דיבר עם החוקרים ב-16 השעות לאחר שהתעורר, אולם אז הוקראו לו זכויותיו החוקתיות והוא הפסיק לשתף פעולה. שופט ונציג ממשרד התובע של ארה"ב נכנסו לחדרו בבית החולים, והקריאו לו את אזהרת מירנדה המיידעת חשוד בדבר זכות השתיקה ונועדה למנוע אפליה עצמית. קודם לכן, אמר ג'והר לחוקריו כי אחיו תכנן את המתקפה, ושיתף אותו בתוכניות לאחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ