חמי שלו, ניו יורק

דוברים מטעם הבית הלבן ומחלקת המדינה הכחישו אמש (חמישי) כי בכוונת הממשל האמריקאי לכנס ועידת פסגה מרובעת בהשתתפות הנשיא ברק אובמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ומלך ירדן עבדאללה. סגן דובר מחלקת המדינה פטריק וינטרל מסר כי “הדיווח לא נכון. אנחנו מחכים לפגוש את משלחת ועדת המעקב של הליגה הערבית ב-29 באפריל בוושינגטון”, ומהבית הלבן נמסר כי “הדיווחים אינם נכונים. אנו מחויבים לעבוד עם ישראלים ופלסטינים כדי להשיג שלום בר-קיימא באמצעות משא ומתן ישיר”.

עם זאת, מקורות אמריקאים בכירים שבו והבהירו כי הרעיון לקיים ועידת פסגה בוושינגטון, שתשמש כפתיח חגיגי למשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים, שריר וקיים. לדבריהם, הוא הועלה במגעים שקיים שר החוץ האמריקאי ג’ון קרי בשבועות האחרונים עם מנהיגים ושרי חוץ מהאזור. הגורמים הוסיפו כי העניין הועלה לדיון גם בעת ביקורו של המלך עבדאללה בוושינגטון ולקראת פגישתו עם הנשיא אובמה היום בבית הלבן. מלבד זאת, הוא יובא לדיון עם נציגי הליגה הערבית בסוף החודש, ויועלה גם במגעים עם ראש ממשלת טורקיה רג’פ טייפ ארדואן, שצפוי לבקר בוושינגטון במחצית החודש הבא.

המקורות ציינו שייתכן כי פרסום הכוונה לכנס את ועידת הפסגה, אף שתשמש רק כפתיח למשא ומתן ישיר, עוררה תרעומת בירושלים וגררה את ההכחשות בוושינגטון.

נשיא ארה"ב אובמה ויו"ר הרשות הפלסטינית עבאסצילום: אי–פי

בדיונים פנימיים שהתקיימו בנושא בוושינגטון בנושא שררו חילוקי דעות בשאלה האם הפסגה תזומן בכל מקרה, או רק במקרה שתושג פריצת דרך שתאפשר לחדש את המשא ומתן המדיני. נראה שדעתם של תומכי המשא ומתן גברה. מקצת הצדדים המעורבים אף התבקשו “לחשוב ולהציע הצעות” שיאפשרו את כינוס הפסגה ואת חידוש המשא ומתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ