מוזיאון בוש הבן נחנך: "מה אתם הייתם עושים?"

במוזיאון יוצגו בפני המבקרים הדילמות הקשות שאיתן נאלץ הנשיא להתמודד. המרכז הוא “שילוב של מכון מחקר וארגון חוץ-ממשלתי

פיטר בייקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיטר בייקר, ניו יורק טיימס

מוזיאון ג’ורג’ בוש הבן, שנחנך אתמול בטקסס, בחר להתמקד בשישה תחומים שונים: צמיחה כלכלית, קידום הדמוקרטיה, רפורמות בחינוך, מצב הבריאות בעולם, שירות צבאי וזכויות הנשים. אולם התצוגה האינטראקטיבית שהושקה עם פתיחת הספרייה והמוזיאון הנשיאותיים החדשים מבקשת לתת למבקרים, כמעט חמש שנים אחרי תום כהונתו של בוש, לבחון כיצד הם היו מתנהגים במקומו של הנשיא.

במוזיאון יוצגו בפני המבקרים הדילמות הקשות שאיתן נאלץ הנשיא להתמודד: האם לפלוש לעיראק או להשאיר את סדאם בשלטון? האם לשלוח כוחות צבא לאזור סופת ההוריקן קתרינה בניו אורלניס או להסתפק בכוחות ההצלה המקומיים? האם לחלץ את וול סטריט מהמשבר או לתת לבנקים לקרוס?

כך, בתרגיל היפותטי, נדרשים המבקרים לקבל החלטות אחרי שצפו בסרטונים בהם מצולמים “יועצים” שונים, מומחשים הרגעים הגורליים בכהונתו של בוש. המבקרים יוכלו לחוות דעה על הנשיא ה-43, שהנהיג את ארצות הברית במשך שתי כהונות רצופות, באחת התקופות הסוערות בתולדותיה.

טקס חנוכת המוזיאון והספריה ע"ש בושצילום: אי-אף-פי

המוזיאון, ששטחו 1300 מ”ר, נחנך בקמפוס של האוניברסיטה המתודיסטית הדרומית בטקסס (SMU). הוא מנסה להציג את החזון הנשיאותי של בוש - הפחתת מסים, תוכנית “אף ילד לא נשאר מאחור” לרפורמות במערכת החינוך, תמיכה ממשלתית בארגונים דתיים המספקים שירותים חברתיים – כנגד המציאות כפי שהיתה - טרור, מלחמה ומשבר כלכלי.

לטקס חנוכת הספרייה והמוזיאון, שנערך הלילה הוזמנו הנשיא הנוכחי ברק אובמה וארבעת הנשיאים לשעבר שעודם בחיים: ג’ימי קרטר, ג’ורג’ בוש האב, ביל קלינטון וג’ורג’ בוש הבן. אלה יניחו בצד את העוינות הבין-המפלגתית שאפיינה את תקופת כהונתו של בוש, ועתידים להשתתף בטקס המחווה לשמונה שנותיו כנשיא ארצות הברית, ושש שנותיו כמושל טקסס.

המתחם נבנה בעלות של 250 מיליון דולר ויכלול את הספרייה הנשיאותית ה-13 במספר, השלישית בטקסס, והראשונה בעידן האייפד. המוזיאון ישלב אמצעי תצוגה מודרניים עם 25 סרטים וסרטוני וידאו אינטראקטיביים. בין המוצגים התקופתיים המקוריים: פתק הצבעה מקורי מפאלם ביץ’ בפלורידה (שבה נספרו מחדש קולות הבוחרים בבחירות של שנת 2000, בהן התמודד מול אל גור), דגם של המשרד הסגלגל בתקופתו, המגאפון שהשתמש בו בגראונד זירו אחרי הפיגוע במרכז הסחר העולמי בניו יורק, וקורת פלדה מעוקמת שנלקחה מאתר הפיצוץ. הפיגוע במגדלי התאומים והפלישה לעיראק מוצגים על גבי מסכים גדולים. שולחן זכוכית גדול מוקדש לנושא ההגנה על החופש. הוא בנוי כמחשב לוח ענק, המעמיד לרשות המשתמשים מידע כתוב, סרטוני וידאו ומפות.

אף נשיא לא השתמש במוזיאון שעל שמו להלקאה עצמית, ובוש אינו יוצא מן הכלל. הוא אמנם לא מתעלם מנושאים שנויים במחלוקת, למשל, הנשק להשמדה המונית שמעולם לא נמצא בעיראק, אבל הוא גם לא מתעמק בהם. בתצוגה המוקדשת לעיראק כתוב: “לא נמצאו מצבורי נשק להשמדה המונית”, ובסמוך: “בסריקות שנערכו אחרי הפלישה לעיראק נקבע כי לסדאם היתה היכולת להמשיך לייצר נשק להשמדה המונית”.

המרכז הוא “שילוב של מכון מחקר וארגון חוץ-ממשלתי”, אומר ג’יימס גלסמן, המנהל בפועל. “אלה התחומים שהיו קרובים ללבו של הנשיא”, מציין גלסמן, “הוא הצליח להגיע להישגים בכמה מהם בשנותיו כמושל טקסס, ובתקופת כהונתו כנשיא. יש דברים שייקח עוד זמן רב עד שייצאו לפועל”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ