62% מהאמריקאים מתנגדים לפעולה בסוריה

בעוד הממשל דן על הגברת הסיוע למורדים, מתברר כי רוב הציבור האמריקאי מצדד בהתבדלות. רק 1% חושבים שתחום החוץ הוא הסוגיה הבוערת ביותר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

על רקע הדיון בממשל אובמה על מעורבות צבאית במלחמת האזרחים בסוריה, סקר חדש קובע שרוב האמריקאים מצדדים במדיניות של התבדלות, והתנגדותם למעורבות המדינה בצפון קוריאה או בסוריה חוצה מפלגות.

מהסקר של ניו יורק טיימס ורשת סי-בי-אס עולה כי למרות שרוב הציבור אינו תומך במעורבות צבאית ישירה בשתי מדינות אלה, 70% מצדדים בשימוש במל"טים לתקיפת חשודים במדינות זרות. 62% מהציבור סבורים שלארה"ב אין כל אחריות לפעול להפסקת הלחימה בסוריה, ורק רבע סבורים אחרת.

אשר לסוגיית צפון קוריאה, 56% אמרו שאפשר להערכתם להתמודד לפי שעה עם האיום בלי פעולה צבאית, 15% אמרו שהמצב מצריך מעורבות אמריקאית מידית, ו-21% אמרו שצפון קוריאה אינה מהווה כלל איום. "אין לנו שום צורך בעוד אובדן של חיי אמריקאים", אמר אחד הנשאלים, לואיס בראון בן 50 מאוהיו.

מפגינים בירדן נגד הצבת חיילים אמריקאים במדינה בשל המלחמה בסוריה, השבועצילום: אי-אף-פי

הסקרהצביע גם על החשיבות הפחותה שאמריקאים מעניקים לנושאי חוץ: ארבעה מתוך עשרה אמריקאים אמרו שבעיית הכלכלה והעבודה היא הסוגיה הבוערת ביותר, ורק 1% דירג את מדיניות החוץ במקום ראשון. הסקר נערך באמצעות טלפונים קוויים וסלולריים בקרב 975 נשאלים, והטעות המדגמית עומדת על כ-3%.

בוושינגטון נמשכים הדיונים על החלופות השונות לסיוע צבאי למורדים הסורים. הבוקר אמרו בכירים בממשל האמריקאי לוושינגטון פוסט כי אובמה מתכוון לחמש את המורדים ובכוונתו להגביר את ההשפעה האמריקאית בניסיון לשים קץ למשטרו של משטר אסד. לדבריהם, ארה"ב קרובה מאוד לחימוש המורדים, אולם הם הדגישו כי ארה"ב עדיין מעוניינת בפתרון פוליטי שיביא לסיומו של משטר אסד.

אובמה צפוי להכריע בסוגיה בשבועות הקרובים וברקע מתנהלות שיחות עם רוסיה ונשיאה פוטין בדבר האופן שבו יש לטפל בדברים. לפני יומיים שוחחו המנהיגים בטלפון ובימים הקרובים צפוי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, להגיע למוסקווה ולדון במשבר בסוריה.

אתמול כינס הנשיא האמריקאי מסיבת עיתונאים שבה התייחס למידע בדבר שימוש בנשק כימי במדינה ולהשלכות של צעד זה. "אמרתי ששימוש בנשק כימי יהיה אירוע משנה משחק. נעשה שימוש בנשק כימי אך אנחנו לא יודעים מתי הוא נעשה, בידי מי ואיפה. אני זקוק לעובדות כדי להכריע בעניין. ישנם גורמים באזור שמעוניינים שנתערב ולכן עלינו לעשות הכל כדי לחקור ולהבין מה בדיוק קרה בסוריה. נשתמש לשם כך בכל האמצעים שלרשותנו", אמר אובמה.

למרות הזהירות שנקט אובמה במסיבת העיתונאים, אמרו הבכירים האמריקאים לוושינגטון פוסט כי אין ספק שארה"ב נמצאת במסלול האצה בכל מה שקשור להתערבות בסוריה. "עברנו כעת לעזרה שהיא צבאית במהותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ