שלושה עצורים נוספים בקשר לפיגוע במרתון בוסטון

העצורים למדו עם ג'והר צארנייב, והשליכו עבורו תיק גב לאחר הפיגוע. שניים מהם אזרחי קסחזטאן, שנעצרו לפני כמה ימים בשל הפרת אשרת הסטודנט

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שלושה חשודים נוספים נעצרו במסגרת חקירת הפיגוע במרתון בוסטון, והם יועמדו לדין באשמת הפרעה לחקירה ולא בחשד למעורבות ישירה במתקפה. העצורים הם חבריו לספסל הלימודים של האח הצעיר ג'והר צארנייב באוניברסיטת מסצ'וסטס בדררטמות', והמשטרה חושדת כי הם לקחו תיק גב מחדרו של צארנייב וזרקו אותו לבקשתו שלושה ימים לאחר הפיגוע. לאחר מעצרו של צארנייב, התראיינו כמה מחבריו ואמרו שהם אוהבים אותו ושיהיו מוכנים להעיד לטובתו.

שניים מהעצורים, אזמט טז'ייקוב ודיאס קדירבאייב, הם אזרחים מקזחסטאן שהוחזקו במעצר בימים האחרונים משום שהפרו את תנאי אשרת הכניסה שלהם. השניים מואשמים בשיבוש הליכי חקירה. האדם השלישי נעצר היום והוא אזרח ארה"ב, רובל פיליפוס, והוא מואשם במסירת עדות שקרית לחוקרים הפדרליים. פרקליטו של קדירבאייב אמר שמרשו נעצר בשל הפרת תנאי אשרת הסטודנט שלו. לדבריו, מרשו "איננו מטרה" בחקירת הפיגועים והוא "משתף פעולה באופן מלא" עם החוקרים ורוצה לשוב לחזור לקזחסטאן. השלושה יופיעו מחר בפני שופט.

הדיילי מייל דיווח היום כי סעודיה הזהירה את ארה"ב באשר לאח המבוגר טמרלאן, שנהרג בחילופי אש עם המשטרה כמה ימים לאחר הפיגוע. בכיר סעודי אמר כי אזהרה כתובה נשלחה ב-2012 למחלקה לביטחון המולדת. לדבריו, סעודיה סירבה להעניק לטמרלאן ויזת כניסה למדינה בדצמבר 2011, כשזה ביקש לעלות לרגל למכה.

ג'והר צארנייב (מימין) עם שניים מחבריו שנעצרוצילום: אי-פי

עד כה היה ידוע כי רוסיה פנתה לרשויות המודיעין האמריקאיות בנוגע לצארנייב, וכי שמו הוסף  לשתי רשימות של טרוריסטים פוטנציאלים. צארנייב ביקר את משפחתו בדגסטאן ובצ'צ'ניה ב-2012, והרשויות חוקרות האם עמדותיו הקצינו במהלך הנסיעה. איש עדיין לא ביקש לקחת לקבורה את גופתו, ואלמנתו אמרה שהיא רוצה שהגופה תימסר למשפחת בעלה. הוריהם של האחים צארנייב אמרו במקביל בראיונות לעיתונאים בצפון הקווקז, כי הם לא מאמינים שבניהם אחראים להטמנת המטענים.

שני האחים חשודים בהטמנת שתי הפצצות בסמוך לקו הסיום של המרתון, שגרמו למותם של שלושה אנשים ופציעתם של מעל ל-260. בחילופי האש עמם כמה ימים לאחר הפיגוע נהרג שוטר. ג'והר צארנייב, שנפצע קשה לפני שנלכד, הועבר בשבוע שעבר מבית חולים לכלא. הוא מואשם בשימוש בנשק להשמדה המונית, ואם יורשע יכול להיות שיוטל עליו עונש מוות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ