לוגו אי-פי
אי-פי

שלוש נשים שנעלמו לפני כעשור בעיר קליוולנד שבמדינת אוהיו, נמצאו הלילה (שלישי) בחיים בבית הנמצא מרחק של קילומטרים בודדים ממקומות שבהם נעלמו. השלוש - אמנדה ברי, ג'ינה דה-ג'יזס ומישל נייט - חולצו על ידי שוטרים ובריאותן תקינה. בבית נמצא גם ילדה בת 6, שהיא כנראה בתה של ברי. משטרת אוהיו עצרה בחשד לחטיפה ולכליאה שלושה אחים ממוצא היספאני: אריאל קסטרו (52), המשמש נהג של הסעות תלמידים, פדרו קסטרו (54) ואוניל קסטרו (50). 

התפנית המדהימה בפרשת ההיעלמות המשולשת קרתה אתמול בשעות הערב, כשבמוקד המשטרה בקליוולנד התקבלה שיחת טלפון מאמנדה ברי. "זו אמנדה ברי. הייתי בחדשות בעשר השנים האחרונות. נחטפתי ואני נעדרת מזה עשר שנים. אני כאן". האיש שחטף אותי יצא מהבית, אנא בואו מהר, אני חופשיה עכשיו, התחננה ברי וכיוונה את השוטרים לבית בשדרות סימור שבחלקה המערבי של העיר. זמן קצר אחר כך חולצו השלוש ללא פגע. בסרטון - חלק משיחת הטלפון של ברי אל מוקד המשטרה ושיחה עם שכן ואיש משטרה על המקרה.

ברי נעלמה ב-21 באפריל 2003, יום לפני שחגגה את יום הולדתה ה-17, אחרי שצלצלה לאחותה ואמרה כי יש לה הסעה הביתה מסניף בורגר קינג שבו עבדה. דה ג'יזס היתה בת 14 כשנעלמה בשנת 2004 בדרכה הביתה מבית ספר. נייט נעלמה ב-2002 והיא בת 32 כיום.

עשרות שוטרים הגיעו לבית אתמול בשעות הערב וחיכו לצו בית משפט שיאפשר לחפש במבנה. למקום הגיעו גם קרובים וחברים רבים. "התפללתי כל השנים, אף פעם לא שכחתי אותה. זה מדהים, ממש חגיגה. אני רק רוצה לראות אותה יוצאת מהבית כדי שאוכל לחבק אותה", סיפרה קיילה רוג'רס, חברת ילדות של דה ג'יזס. למקום הגיעו גם בני משפחותיהם של ברי ונייט. חברים סיפרו כי אמה של ברי, לאוונה מילר, מתה ב-2006 אחרי שלוש שנות חיפושים אחרי בתה. 

הבית שבו נמצאו שלוש הבנות, הלילהצילום: אי–פי

בתדרוך שערכו מסרו ראשי משטרת קליוולנד כי בעבר כבר קיבלו מידע על שמו וכתובתו של אריאל קסטרו, ב-2000 וב-2004. ב-2000 התלונן קסטרו במשטרה על קטטה שפרצה ברחוב שלו. ב-2004 הגיעה המשטרה לביתו של קסטרו לאחר שנחשד כי השאיר ילד באוטובוס ההסעות שלו, אולם דפיקות השוטרים על הדלת נותרו ללא מענה. כך שני המקרים לא הסתיימו במעצרים.

מפקד משטרת קליוולנד מייקל מקגארת' אמר כי שלוש הבנות ככל הנראה היו כפותות בבית. הוא הדגיש כי המשטרה לא זנחה במשך השנים את העיסוק בגורלן, וכי הן נמצאו במצב גופני ונפשי תקין. 

לאורך השנים נפוצו שמועות ודיווחים כוזבים רבים על גורל השלוש, שנחטפו כאמור בשלושה מקרים שונים. לפני כשנה מסר האסיר רוברט וולפורד מידע כוזב למשטרה בנוגע למקום קבורתה של ברי. הוא נידון כמה חודשים אחר כך לארבע שנות מאסר וחצי. ב-2006 הרסו שוטרים רצפת בטון בחניון בקליוולנד בחיפוש אחר גופתה של דה-ג'יזס מבלי למצוא דבר.

אמנדה ברי (משמאל) וג'ינה דה-ג'יזס בתמונות שפרסם האף-בי-איי אחרי היעלמותןצילום: אי-אף-פי

חטיפתן של שלוש הבנות מקליוולנד מזכירה כמה מקרים שהתרחשו בשנים האחרונות ברחבי העולם וזכו לחשיפה תקשורתית גדולה. באוגוסט 2009 נמצאה בקליפורניה ג'ייסי לי דוגארד 18 שנים אחרי שנעלמה. דוגארד נחטפה בגיל 11 בעת שצעדה לתחנת אוטובוס סמוך לביתה. היא הועלתה לרכב ומאז הוחזקה בחדר בחצר ביתם של פיליפ וננסי גארידו בעיירה המרוחקת כ-250 ק"מ מביתה. היא גם ילדה לזוג שני ילדים.

ב-1998 נחטפה באוסטריה הילדה נטשה קמפוש בעת שעשתה את דרכה לבית ספר. קמפוש, שהיתה אז בת 10, הוחזקה בת ערובה במשך שמונה שנים במרתפו של וולפגאנג פריקלופיל בפרבר של וינה. היא הצליחה לחמוק מהבית ב-2006 בעת שפריקלופיל דיבר בטלפון. פריקלופיל התאבד שעות ספורות אחרי שגילה שקמפוש נמלטה.

מקרה אחר הוא של אליזבת סמארט, שנחטפה מביתה ביוטה ביוני 2002 בעת שהיתה בת 14. היא שהתה בשבי כ-50 ק"מ מביתה במשך תשעה חודשים במהלכם נאנסה פעם אחר פעם. היא שוחררה במארס 2003. החוטף, בריאן דיוויד מיצ'ל, נידון לפני כשנתיים למאסר עולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ