הפתרון לתדמית עירונית רעה: משורר חצר

ערים רבות בארצות הברית ממנות משוררי חצר שאמורים לתאר את חיי העיר והקהילה. המטרה: שהשירים ישמשו כרטיס ביקור לעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

העיר פרזנו שבקליפורניה נחשבת כבר שנים כמושא ללעג. אפילו זוטות כמו המבנה הגיאורגרפי השטוח של העיר וריבוי הבתים הבנויים בסגנון של בתי חווה זכו ליחס מזלזל. העיר שוכנת בין סן פרנסיסקו ללוס אנג'לס ומשמשת שער מערבי לכביש 99 המוביל לפארק הלאומי יו.סמיטי, ולכן היא נחשבת ל"נקודת רענון" ולא יעד של ממש, במילותיו של משורר החצר של העיר.

פרזנו מינתה את משורר החצר הראשון שלה ב-22 באפריל ובכך אימצה מסורת ספרותית עשירה, שזוכה לשבחים בחוגים ספרותיים.

בכך, מצטרפת פרזנו לרשימה, ההולכת וגדלה במהירות, של ערים ועיירות ברחבי ארצות הברית שמינו לעצמן משורר חצר רשמי. בחודשים האחרונים הכריזו על מינוי משורר חצר בערים כמו יוסטון בטקסס, לוס אנג'לס, בויז שבאיידהו, קי ווסט שבפלורידה, מקאלן בטקסס ומחוז סן מטאו שבקרבת סן פרנסיסקו.

העיר פרזנו בקליפורניה. אולי משורר החצר יצליח לשפר את תדמיתהצילום: קיימאקם

בעיני משוררים רבים, הפופולריות העולה של משוררי החצר, שתפקידם להלל ולשבח את מעלותיה של הקהילה המקומית, היא הפתעה נעימה, בעיקר בתקופה המתאפיינת בציוצים בטוויטר. מדוע זה קורה דווקא עכשיו? התשובה לשאלה נותרה בגדר תעלומה.

"אין לי מושג, באמת", אומר פיליפ לוין, ששימש בעבר משורר החצר הלאומי של ארה"ב ומתגורר בפרזנו מסוף שנות ה-50. הוא מביע דאגה מהריבוי המהיר של משוררי חצר: "אם מעניקים את עיטור הכבוד של הקונגרס לכל מי שמתגייס, מפחיתים מיוקרתו", ניסה להסביר. "האם כל העיירות הללו זקוקות למשורר חצר? האם פרזנו זקוקה למשורר כזה? אינני בטוח".

אשלי סוורנג'ין, ראשת העיר, טוענת שלעירה היה חסר דבר מה כדי לבטא עצמה. על כן החליטה למנות משורר חצר שלדבריה "יבטא מה פירוש הדבר להיות בפרזו, יתאר איך נראים החיים כאן, יתפוס את מהות הקהילה שלנו, יגבש אותנו, ויסייע לנו להציג לעולם שבחוץ איך נראית הקהילה שלנו".

לתואר הנכסף זכה ג'יימס טיינר, משורר בן 37 שזכה בכמה פרסים. הוא עובד כספרן במשרה מלאה וחיבר את ספרון השירה "מגרש השדים של הגטו". בטקס מינויו, קרא טיינר שיר שחיבר לקראת המאורע ושמו "פרזנו, קליפורניה. 2013". כך הוא מתחיל:

"אני פרזנו.

אני תלמיד התיכון שמצפה בקוצר רוח לצאת מהעיר,

אין מה לעשות כאן, דבר לא קורה כאן,

ואני מחכה לקיץ האחרון לפני שאעזוב את העיר הזאת". 

קשה לדעת את מספרם המדויק של משוררי החצר בארה"ב בשל העלייה המהירה במספרם, בעיקר בערים קטנות ובעיירות. אולם על פי האקדמיה של המשוררים האמריקאים, 35 ערים גדולות לפחות מינו משוררי חצר. "בחמש השנים האחרונות מינו קהילות מקומיות רבות אדם לתפקיד הזה", מספרת ג'ניפר בנקה, מנהלת האקדמיה. "התופעה הולכת ומתרחבת לכל רחבי ארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ