הסי־איי־אי ביקש לצנזר סצנות לא מחמיאות מהסרט על חיסול בן־לאדן

מהמסמך עולה כי מדובר בחמישה מפגשים שהתקיימו בשלהי 2011 ובסיומם נקראה מחלקת ענייני הציבור בסוכנות לסייע בקידום תדמית ראויה

בן צ’יילד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן צ’יילד, גרדיאן

מסמך של סוכנות הביון האמריקאית (סי-איי-אי), שהותר באחרונה לפרסום, מגלה כי אנשי מודיעין סייעו לבמאית קתרין ביגלו בכתיבת הסרט “כוננות עם שחר”, שמתאר את סיפור לכידתו של מנהיג אל-קאעדה, אוסאמה בן לאדן.

לפני ארבעה חודשים פתחה ועדת המודיעין של הסנאט בחקירה סביב השאלה אם ביגלו והתסריטאי מארק בואל קיבלו גישה בלתי חוקית למסמכים סודיים של הסי-איי-אי. זאת, בעקבות חששם של בכירים מתיאורי העינויים שמופיעים בסרט ומיוחסים לכאורה לתקופת החיפושים אחר בן לאדן. החקירה בוטלה בפברואר, אחרי שהסרט נכשל בטקס פרסי האוסקר וזכה בפרס אחד בלבד – עריכת קול.

מהמסמך שנחשף כעת עולה כי הסי-איי-אי הפעיל לחץ על בואל להסיר סצנות מסוימות המציגות את הסוכנות באופן שלילי. מהמסמך, שפורסם במסגרת חוק חופש המידע, עולה כי מדובר בחמישה מפגשים שהתקיימו בשלהי 2011 ובסיומם נקראה מחלקת ענייני הציבור בסוכנות לסייע בקידום תדמית ראויה לסוכנות ולמבצע ללכידת בן לאדן.

מתוך “כוננות עם שחר”צילום: AP

מהמסמך עולה עוד כי לבקשת הסי-איי-אי שונה התסריט המקורי של הסרט. כך, לדוגמה, בתסריט המקורי משתתפת הדמות המרכזית של הסרט בסצנת הטבעה במים, אך בגרסה הסופית היא משקיפה עליה בלבד. סצנה אחרת, שבה נעשה שימוש בכלב תקיפה לחקירת חשוד בטרור – הוצאה מהתסריט הסופי. דוגמה שלישית היא קטע מעבר שבו חוגגים סוכנים על גג באיסלאמבד, שותים ויורים בנשק קל, שהוסר גם הוא. עוד החליטו סוכנות הביון וההפקה שלא להתייחס לתיעוד הממוסמך של שימוש בכלבי תקיפה בחקירות של פעילי טרור בגואנטנמו בתחילת כהונתו של הנשיא בוש, ולא להתייחס לתמונות עינויים קשות מכלא אבו גרייב שבעיראק.

מהמסמך עולה עוד כי בין בואל לבין הסי-איי-אי שררה מערכת יחסים חמימה וכי סוכנות הביון זכתה להבטחה שלפיה תדמיתה בסרט תהיה חיובית בשל הסיוע הרב שסיפקה ליוצרים. “כסוכנות, היינו פתוחים מאוד עם בואל”, מצוטט עובד בסי-איי-אי בדברים שכתב בשנה שעברה, “הוא הסכים לחלוק עמנו טיוטות ופרטים אחרים ביחס לסרט. אנו בטוחים ביחס למה שהוא מתכוון להציג”.

בואל מכחיש כי אפשר לסי-איי-אי להשפיע על ההחלטות היצירתיות הנוגעות לסרט. “כיבדנו פניות מסוימות כדי לשמור על החשאיות של גורמים שהיו מעורבים במבצע או של פרטים מבצעיים”, כתב התסריטאי בתגובה לעולה מהמסמך, “אך כמו בכל פרסום או יצירת אמנות, ההחלטה האחרונה בנוגע לתוכן התקבלה על ידי היוצרים עצמם”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ