שליט גואטמלה לשעבר נשלח ל-80 שנות מאסר בגין רצח עם

ריוס מונט ששלט במדינה בתחילת שנות השמונים הואשם במתן פקודות שהביאו בין היתר לרצח, עינויים ואונס. ביהמ"ש: "המעשים תוכננו היטב"

שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

מדינות מרכז אמריקה ידעו לא מעט רודנים אכזריים בהיסטוריה המודרנית שלהן, רובם הצליחו לחמוק מלתת את הדין על מעשיהם. אולם בצעד יוצא דופן, העמידה גואטמלה למשפט את חוסה אפריין ריוס מונט, הדיקטטור ששלט במדינה בראשית שנות ה-80 של המאה שעברה. ואתמול (שישי) הוא הורשע במתן פקודות שהובילו למעשי רצח, עינויים, אונס ולגירושם של אלפי אינדיאנים צאצאי בני המאיה. על כל אלה, שלח אותו בית המשפט ל-80 שנות מאסר בפועל.

ריוס מונט, כיום בן 86, היה גנרל בצבא גואטמלה. במארס 1982 הוא תפס את השלטון בכוח ומינה עצמו לנשיא. כתב התביעה שהוגש נגדו מגולל מסכת מעשי זוועה שהתחוללו בגואטמלה במשך השנתיים במהלכן כיהן ואשר הביאו למותם של לפחות 1771 אינדיאנים. מעשי הטבח, הרס הכפרים, העינויים ומעשי האונס, בוצעו על ידי קצינים וחיילים שסרו למרותו, וכן על ידי קבוצות של מיליציות אזרחיות שחומשו על ידי המדינה. המעשים היו חלק ממאבק במחתרות השמאל במדינה – שהאינדיאנים כביכול סייעו להן. הימים ההם היו ימי המלחמה הקרה בין הגושים, והנשיא רייס מונט, זכה לסיוע נדיב של סוכני ה-CIA האמריקני, וסוכנויות פדראליות נוספות.

בין השנים 1960 ו-1996, נמשכה בגואטמלה מלחמת אזרחים שלוותה בטרור פנימי אכזרי. השנתיים בהם כיהן הגנרל מונט כראש המדינה, היוו פרק קשה במיוחד במהלך אותה תקופה. אז, נרצחו או הועלמו יותר מחמשת אלפים בני אדם בשורה של כפרים ועיירות במדינה. רובם בני שבט אישי, צאצאי בני המאיה, בהם גברים, נשים וילדים. אולם התביעה הצליחה להגיש ראיות למעשי הפשע רק בשליש מן המקרים. ועדת חקירה של האו"ם, אשר פעלה בסוף שנות ה-90, תיעדה חלק ממעשי הזוועה, אך ריוס מונט הצליח לחמוק אז מהעמדה לדין, בזכות העובדה שנהנה מהגנתם של בכירי ממשל בארצו. רשמית נטען כי הוא מכהן כחבר בקונגרס של גואטמלה ולכן נהנה מחסינות.

במשפט אשר נמשך כחודשיים, העידו עשרות ניצולים שחוו על בשרם או ראו מקרוב את הזוועה. הם סיפרו על מעשי הרעבה ותיארו כיצד הוחזקו על ידי אנשי מיליציות במשך שבועות ללא מזון. הנשים היו נלקחות אל הצד ונאנסות על ידי החיילים. אחרים העידו כיצד גורשו מכפריהם וחזו מרחוק כיצד בתיהם ורכושם הועלה באש. צעירים אינדיאנים רבים אולצו להצטרף אל הצבא או למיליציות ולקחת חלק במעשי הזוועה נגד בני עמם – סירוב עלה במוות.

חסמין בריוס, ראש הרכב השופטים, שהקריא אתמול את גזר הדין, הדגיש כי "המעשים כנגד בני האישיל היו מתוכננים היטב, נעשו בכוונה, וסימונם כאויבי המדינה נעשה גם ממניעים גזעניים". הוא וחבריו שלחו את ריוס מונט ל-50 שנות מאסר על רצח עם, ול-30 שנה על פשע נגד האנושות.

שני תהליכים הביאו בשנה האחרונה לשינוי המצב, ולניצחונם ההיסטורי של פעילי זכויות האדם ביבשת אשר נאבקו כל העת לעשיית דין בפרשה. ב-2012 איבד אפריין ריוס מונט את מושבו בקונגרס לאחר 15 שנות כהונה רצופות, ובאותן בחירות גם עלה לשלטון נשיא חדש אוטו פרס מולינה. הוא שם לעצמו מטרה לטפל בפרק הכאוב הזה, אשר היה פצע פתוח ומדמם ביחסים עם האינדיאנים החיים במדינה. בנוסף לכך, במעין היפוך תפקידים בפרשה, הייתה זאת ארצות הברית של הנשיא אובמה אשר הפעם הפעילה לחץ מאחורי הקלעים להעמיד לדין את הדיקטטור לשעבר, על פשעיו. ההיסטוריה שינתה כיוון במרכז אמריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ