בעקבות הלחץ הציבורי: חקירה פלילית תיפתח בפרשת רשות המס האמריקאית

שר המשפטים הולדר הורה לחקור אם רשויות המס הפלו במכוון קבוצות שמרניות המזוהות עם מסיבת התה. הוא הצדיק את הציתותים לסוכנות אי-פי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר המשפטים האמריקאי, אריק הולדר, הורה הערב (שלישי) על חקירה פלילית בפרשה שמטלטלת את וושינגטון מאז סוף השבוע ובמרכזה החשיפה כי רשויות המס (IRS) פעלו במכוון נגד קבוצות פוליטיות שמרניות במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות.

IRS כבר פרסם בסוף השבוע הודעת התנצלות על כך שביצע "פעולות לא ראויות", במסגרתן נמנע מעשרות קבוצות המזוהות עם תנועת מסיבת התה מעמד "פטור ממס" והן הופנו לחקירת מס מדוקדקת יותר. חקירת משרד המשפטים מצטרפת לחקירה פנימית ברשויות המס, ושתיהן אמורות לקבוע האם ומדוע טופלו אותן קבוצות שמרניות ביד קשה, ואם הדבר נעשה בידיעת גורמים בממשל.

במסיבת עיתונאים התייחס הולדר גם לפרשה אחרת שמסעירה את הבירה האמריקאית ב-24 השעות האחרונות, ממנה עולה כי משרד המשפטים השיג בחשאי רשומות של שיחות טלפון שניהלו כתבים ועורכים בסוכנות הידיעות אי-פי במשך חודשיים. זאת, ככל הנראה כחלק מחקירה בדבר מסירת מידע מסווג על הפעילות האמריקאית בתימן, שפורסם בכתבה של אי-פי אשתקד.

הולדר ציין כי הבולשת הפדרלית (FBI) יידעה אותו על החשדות למסירת מידע מסווג לאי-פי ביוני 2012 וכי העביר את הטיפול בעניין לסגנו ג'יימס קול מחשש לניגוד עניינים. "מדובר באחת מתוך שתיים או שלוש ההדלפות החמורות ביותר שראיתי בארבעת העשורים האחרונים. היא העמידה את העם האמריקאי בסכנה", אמר.

הולדר ציין כי הוא משוכנע כי השגת הרשומות מכ-20 קווי טלפון של סוכנות אי-פי נעשו בהתאם לתקנות משרד המשפטים. אלא שבקונגרס האמריקאי, בארגוני זכויות אדם ובארגוני עיתונאים סבורים כי הפרשה, אשר נחשפה על ידי אי-פי עצמה, מהווה פגיעה מסוכנת ביכולתם של גופי תקשורת לפעול בחופשיות ודורשים לחקור את התנהלות הממשל. גורמים רפובליקאים בקונגרס ומחוצה קראו הערב לנשיא ברק אובמה לפטר את הולדר.

חקירת ה-FBI החלה בעקבות כתבה על סיכול מזימתם של טרוריסטים תימנים לפוצץ מטוס אמריקאי לציון יום השנה הראשון לחיסול מנהיג אל-קאעדה אוסמה בן לאדן. הולדר הסביר כי ההחלטה לגלות את מקור ההדלפה היתה מוצדקת שכן האיום שיצרה אותה הדלפה היה גדול מאוד. אלא שאותה כתבה גם גרמה מבוכה גדולה לממשל אובמה, שכן היא סתרה את טענת הבית הלבן באותה תקופה כי אין כל התרעות לפיגועים ביום השנה הראשון לחיסול בן לאדן.

בוידאו: חושף ווטרגייט קרל ברנסטיין תוקף בחריפות את התנהלות אובמה

השגת פלטי שיחות הטלפון לכ-20 קווי טלפון נייחים וניידים היתה בחודשים אפריל-מאי 2012 והתמקדה במשרדי סוכנות אי-פי בניו יורק, וושינגטון, קונטיקט ובדסק הסוכנות בבית הנבחרים. בסך הכל מועסקים במשרדים שלגביהם ביקשו פלטי שיחות כמאה עיתונאים‬, אולם במרכז החקירה עמדו השיחות שניהלו חמישה כתבים ועורך. אי-פי כינתה את החדירה לענייניה "מסיבית וחסרת תקדים".

שתי הפרשות מצטרפות אל הקולות ההולכים וגוברים בוושינגטון לחקור מחדש את התנהלות הממשל בפרשת הפיגוע בקונסוליה בבנגאזי בספטמבר שעבר, ומציבות את הנשיא אובמה בעמדת מגננה שבה לא עמד מאז נכנס לתפקידו בינואר 2009. במסיבת עיתונאים אמר דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, כי אובמה עודנו מאמין גדול בחופש המידע והעיתונאים. הוא סירב להתייחס באופן ספציפי לחקירה ברשויות המס או לפרשת הציתותים בסוכנות אי-פי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ