מספר ההרוגים הרשמי בטורנדו באוקלהומה ירד ל-24

בספירה מוקדמת דווח על 91 הרוגים. לא ברור מדוע חל בלבול גדול כל כך בספירה. הסופה פגעה בעיירה מור וגרמה למחיקת שכונות שלמות. לייב בלוג

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לפחות 24 בני אדם נהרגו הלילה (שלישי) כתוצאה מסופת טורנדו שהיכתה בפרברי אוקלהומה סיטי שבארצות הברית, 9 מהם ילדים. מוקד הפגיעה היה בעיירה מור. הטורנדו, שהתפרש בשיאו על רוחב של 1.5 ק"מ, פגע בעיר במהירות של 320 קמ"ש, גרם להרס של מבנים רבים ובהם בתי ספר. דובר מחלקת הבריאות של אוקלהומה אמר כי מניין ההרוגים צפוי לעלות וכי למעלה מ-240 בני אדם, ובהם 60 ילדים, הגיעו עד כה לבתי החולים.

17:20: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הבטיח בנאום בבית הלבן כי המדינה תסייע בכל דרך שתהיה נחוצה למבצע החילוץ והשיקום באוקלהומה בעקבות הטורדנו ההרסני. "על אנשי מור לדעת כי המדינה שלהם תעמוד לצדם לכל פרק זמן שלו יזדקקו. הקהילות שנפגעו יקבלו את כל הסיוע שלו יזדקקו מהממשל הפדרלי. לצערי היקף הנזק ומניין ההרוגים עדיין אינו ברור", הוסיף אובמה.

15:34: הרשויות הורו לכל כלי התקשורת לעזוב את האזורים בהם מתנהלים חיפושים, משום שהם מתקשים לשמוע את הניצולים הקוראים לעזרה. במקביל, ירד מספר ההרוגים הרשמי מ-91 ל-24 בלבד. לא ברור מדוע חל בלבול משמעותי כל כך בספירת הגופות.

14:55: מנהיגים מרחבי העולם הביעו תנחומים על האסון באוקלהומה. מארמון בקינגהאם נמסר כי המלכה אליזבת "עצובה עמוקות" בשל אובדן החיים וההרס שגרמה הסופה. האפיפיור פרנסיסקוס קרא לאנשים להצטרף אליו בתפילות עבור משפחות ההרוגים, "במיוחד אלו שאיבדו ילדים צעירים". 

14:20: מספר הפצועים מפגיעת הסופה עלה ל-240, לפחות 60 מהם ילדים. תחנת טלוויזיה מקומית מדווחת ש-101 בני אדם נמצאו חיים בהריסות הלילה.  

14:15: רשות התעופה הפדרלית הטילה איסור תעופה זמני באזור, אולם תתיר למסוקי סיוע להגיע למקום. מהרשות נמסר כי האיסור הוטל לבקשת המשטרה, שזקוקה לשקט על מנת לחפש ניצולים. 

7 מתוך 7 |
ההרס שנגרם מפגיעת הטורנדו באוקלהומה, הלילה
1 מתוך 7 |
מורים מוציאים תלמידים מבית ספר יסודי שנפגע בסופה
2 מתוך 7 |
הסופה שפגעה הלילה באוקלהומה

11:40: כ-1,000 סופות טורנדו מכות בארה"ב בכל שנה. במרבית השנים בעשורים האחרונים, מספר ההרוגים מהסופות הגיע ל-50 או פחות. בשנת 2011 נהרגו 553 בני אדם מפגיעת טורנדו, השנה הקטלנית ביותר המתועדת. 

הטורנדו הקטלני ביותר בארה"ב מאז תחילת המאה ה-20 אירע במארס 1925 במיזורי, אילינוי ואינדיאנה וגרם למותם של 695 בני אדם. שתי סופות קטלניות אירעו באפריל 1936 בטופלו, מיסיסיפי, ובגיינסוויל, ג'ורג'יה, בשתיהן נהרגו כ-200 בני אדם. טורנדו קטלני פגע באוקלהומה גם ב-1947 בעיר וודוורד, וגרם למותם של 181 בני אדם. הטורנדו הגדול האחרון היה במאי 2011, אז נהרגו 158 בני אדם מפגיעת הסופה ג'ופלין, מיזורי.

10:23: העיירה מור שנפגעה קשה מהטורנדו הפכה לעיי חורבות. שכונות שלמות נמחקו, וחלק מהבתים עלו באש. שלטי הרחוב נעקרו, התאורה לא פועלת ומכוניות שהועפו באוויר נערמו זו על זו. תושבים נראים ברחובות מחפשים בהריסות בתיהם ומנסים לראות מה ניתן להציל. "חשבנו שמתנו משום שהיינו במרתף", סיפר ריקי סטובר סמוך לביתו ההרוס במור. "הדלת יצאה ממקומה וזכוכיות והריסות החלו לפגוע בנו. חשבנו שאנחנו מתים".

מחוץ לבית החולים של העיר הסמוכה נורמן, מספרת ניניה ליי, בת 48, כי הסתתרה בארון לאחר שתי ההתרעות על הסערה, והטורנדו פגע בהתרעה השלישית. "התחבאתי בארון ושמעתי משהו שנשמע כמו רכבת מתקרבת". ליי היתה תחת ההריסות במשך שעתיים, עד שבעלה הציל אותה לאחר שהתקשרה אליו מהטלפון הסלולרי שהיה עמה. בתה בת השבע, קתרין, היתה באותה שעה בבית הספר פלזה טאוורס, שנפגע ישירות מהטורנדו. היא התחבאה עם חבריה לכיתה והמורים בחדר שירותים, ונמלטה מהמקום עם חתכים ושריטות.

עובדי החילוץ ממשיכים לחפש ניצולים בשעות הלילה, בעוד המערכת הסוערת מאיימת על כמה מדינות נוספות בדרום. מזג אוויר סוער צפוי בשעות הקרובות מאזור האגמים הגדולים שבצפון מזרח ארה"ב ועד לטקסס שבדרום.

10:00: השירות החזאי הוציא התרעה על הטורנדו 16 דקות לפני פגיעתו. דוברת השירות בנורמן, אוקלהומה, אמרה כי הטורנדו פגע באדמה במשך 40 דקות. הוא הכה בתחילה בעיירה ניוקסל ונע כ-16 ק"מ לעבר מור. לדבריה, ההתרעה הועלתה לדרגת חירום חמש דקות לפני פגיעת הטורנדו.

8:40: בשל החשיכה באוקלהומה, המשמר הלאומי נעזר במצלמות שיכולות לזהות את חום הגוף, כדי לסייע באיתור ניצולים שעדיין לכודים תחת ההריסות.

8:15: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכריז על אזור מוכה אסון והורה לסוכנויות החירום הפדרליות לסייע במאמצי החילוץ והשיקום. אובמה התקשר למושלת אוקלהומה, מארי פאלין, והביע את דאגתו ממה שאירע. פאלין עצמה אמרה במסיבת עיתונאים כי "הלב נשבר למראה ההורים שמחפשים אחר ילדיהם".

מוקד הפגיעה של הסופה, הנחשבת לנדירה בעצמתה (פחות מ-1% מסופות הטורנדו מגיעות למהירויות כאלו) היה בעיירה מור שבפרברי אוקלהומה סיטי, שם זרעה הסופה הרס רב, הרסה מבנים והעיפה כלי רכב לכל עבר. הסופה אף הפילה קווי חשמל ופגעה בצינורות גז ובכך גרמה לדליקות רבות באזור.

בין השאר, פגעה הסופה בבית הספר היסודי "פלזה טאוורס". הסופה העיפה את גג המבנה והפילה קירותיו. ג'יימס ראשינג, המתגורר בסמוך לבית הספר, שמע את הדיווחים על הסופה המתקרבת ורץ לעבר בית הספר שם לומד בנו החורג בן החמש. הוא חשב כי מוטב למצוא שם מקלט. "כשתי דקות לאחר שהגעתי לשם", סיפר, "בית הספר התחיל להתפרק".

האזור כולו שוכן ב-"סמטת הטורנדו". פרבר מור נפגע גם ב-1999, אז היתה זו הסופה החזקה ביותר שתועדה על פני האדמה והיא הגיעה למהירות של 486 ק"מ. על פי עיריית אוקלהומה, העיר נפגעה יותר מכל עיר אחרת בארה"ב על ידי סופות טורנדו.

שלשום נהרג אדם אחד נהרג ועשרות נפצעו בעקבות סופות טורנדו במדינה. הנזק הרב ביותר נגרם בעיירה שאוני, המרוחקת 55 קילומטרים מאוקלהומה סיטי. כתבת רשת פוקס שהיגעה לעיירה, שבה שוכן פארק קרוואנים גדול, דיווחה כי עצים נעקרו ממקומם ובתים רבים נהרסו. אחת התושבות אמרה כי ביתה נחרב שעה שהיא הסתתרה במקלט הבית. "כשהסופה חלפה, יצאנו מחוץ למקלט וראינו את ההרס. כל מה שהיה לי נהרס". סופות נוספות התרחשו במדינות אחרות בארה"ב, בהן אייווה, מינסוטה, קנזס ואילינוי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ