ביהמ"ש בגואטמלה ביטל את הרשעת הרודן ריוס מונט

עשרה ימים לאחר הרשעתו של הרודן לשעבר ברצח עם, קבע בית המשפט כי ההליכים יחלו מחדש מהשלב בו היו לפני השעיית המשפט ב-19 באפריל

אי-פי וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי וניו יורק טיימס

בית המשפט העליון בגואטמלה פסל את הרשעתו של הרודן חוסה אפריין ריוס מונט ברצח עם, וקבע כי ההליכים המשפטיים נגדו יחלו מחדש משלב בו פרצה מחלוקת משפטית בתיק. הפסיקה מהווה מכה לפעילי זכויות אדם ומעיבה על ההרשעה ההיסטורית ראשונה של מנהיג באמריקה הלטינית בפשעים נגד האנושות.

ריוס מונט הורשע ב-10 במאי במתן פקודות שהובילו למותם של לפחות 1,771 אינדיאנים במהלך שלטונו בשנים 1982-1983. מונט, שעלה לשלטון בהפיכה צבאית, נידון ל-80 שנות מאסר. פרקליטיו הגישו ערעור מיד לאחר ההרשעה, ומונט שהה שלושה ימים בכלא לפני שהועבר לבדיקות בבית חולים צבאי, שם הוא נמצא כעת.

מתחילת ההליכים טענה ההגנה לעיוות הדין. היא הגישה מעל ל-100 תלונות עוד לפני שהמשפט החל. בית המשפט קבע כי ההליך יחל מחדש מהנקודה בה היה ב-19 באפריל, אז הושעה המשפט בשל מחלוקת בין שני שופטים. השימועים הופסקו ל-12 ימים, ולאחר מכן חודשו.

באותו יום נותר מונט ללא הגנה משפטית, לאחר שעורך דינו הושעה לזמן קצר משום שהאשים את השופטים בקנוניה. עורך הדין שב לייצג אותו לבסוף, אולם בית המשפט קבע כי היה צריך להשעות את המשפט בנקודה זו על מנת לבדוק את טענותיו.

במהלך שני חודשי המשפט העידו מעל ל-100 עדים ומומחים על האונס ההמוני, רצח הנשים והילדים ופשעים נוספים שביצעו חיילי הצבא. מרבית הטיעונים כבר נשמעו עד 19 באפריל, אולם כל הליכי המשפט שאירעו לאחר מכן, בהם טיעוני הסיום של הצדדים, יבוטלו ויישמעו מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ