אובמה לא ידע על פרשת רשות המסים לפני חשיפתה

בניסיון לנקות את שמו של אובמה, מסר דובר הבית הלבן שיועצי הנשיא לא עדכנו אותו על החקירה: "אנו לא מתערבים בחקירה הנמצאת בעיצומה"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
אי-פי

בכירים בלשכת הבית הלבן ויועצים בכירים אחרים של הנשיא, ידעו כבר באפריל שדו"ח של משרד האוצר צפוי לקבוע שעובדים ברשות המס של ארה"ב – אך לא דיווחו על כך לנשיא ברק אובמה.

הבית הלבן מסר אתמול (שני) שיועצי אובמה נתנו לו לגלות את הדברים בדיווחי החדשות. דובר הבית הלבן ג'יי קרני הגן על ההחלטה, ואמר שלאובמה היה נוח עם המצב לפיו "יש עניינים שלא ראוי ליידע אותו בהם, וזה אחד מהם".

ההחלטה לא לגלות לאובמה על דו"ח משרד האוצר, מלמדת על גישתו המשפטית הזהירה של הבית הלבן בסוגיות שנויות במחלוקת, וגם על רצונם של יועציו הבכירים להדיר אותו מבעיות העלולות לאיים על ממשלו. "זה חוק בל יעבור לא להתערב בחקירות המתנהלות", אמר קרני.     

הרפובליקאים מנצלים את הפרשה כדי למתוח ביקורת על אובמה, לקראת הבחירות לקונגרס בשנה הבאה. הפולמוס גם הפיח רוח חיים בתנועת מסיבת התה, שהשפעתה בבחירות בשנה שעברה דעכה, בהשוואה לעוצמה שצברה ב-2010. 

אובמהצילום: אי-פי

לדברי קרני, היועצת המשפטית קתרין רומלר, היתה הראשונה שקיבלה את המידע על החקירה ב-24 באפריל. היא העבירה אותו לבכירים בצוות הבית הלבן, בהם ראש הלשכה, דניס מקדונוף. קרני הבהיר שאיש מהבית הלבן לא התערב בחקירה ושפעילויותיהם של אנשי המס הסתיימו במאי 2012.

הרפובליקאים מאשימים כעת שאובמה אינו מודע לעניינים חשובים בממשל שבראשו הוא עומד. "נראה שבכל פעם שהממשל נתפס בדברים שאינו אמור לעשות, התשובה היא 'לא ידעתי על כך'", אמר לרשת סי-בי-אס הסנאטור הרפובליקאי ג'ון קורין. "אני תוהה אם נדמה להם שאי הידיעה מגוננת עליהם, בשעה שתפקידם הוא לדעת".

יועציו של אובמה טוענים מנגד שזעקת הרפובליקאים היתה רמה בהרבה לו יועציו הבכרים היו מדווחים לו על בדיקת רשויות המס עוד לפני שהדבר התפרסם ברבים, והם היו תוהים ביחס לאפשרות התערבותו של הבית הלבן.

התערבות הבית הלבן בעיצומה של חקירה עלולה לעורר זעם פוליטי עז. אחד המקרים הידועים הוא ניסיונו של הנשיא לשעבר ריצ'רד ניקסון, לשבש את חקירת האף-בי-אי בפרשת הפריצה למטה המפלגה הדמוקרטית בווטרגייט, בראשית שנות השבעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ