בית משפט פדרלי בארה"ב: תמונות גופתו של בן-לאדן יישארו חסויות

שלושת השופטים פסקו פה אחד כי פרסום התמונות והסרטונים מהאחוזה בפקיסטאן עלולים להצית תבערה שתעמיד בסכנה חיי אמריקאים בחו"ל

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט פדרלי לערעורים בוושינגטון פסק הערב (שלישי) כי הממשל נהג כראוי כשהגדיר יותר מ-50 תמונות שצולמו אחרי מותו של מנהיג אל-קאעדה - כמסווגות. שלושת השופטים דחו פה אחד עתירה שהגיש ארגון שמרני וקבע כי הממשל האמריקאי אינו צריך לפרסם את התמונות.

בעתירה טוען ארגון בשם "Judicial Watch" כי על פי חוק חופש המידע משנת 1966, חייב הממשל לפרסם את התמונות והסרטונים שצולמו במהלך פלישת הכוחות המיוחדים לאחוזתו של בן-לאדן באבוטובאד, פקיסטאן, במאי 2011. הארגון טען כי על פי החוקה נדרש הממשל לאפשר מידע חופשי למסמכיו.

במהלך הדיונים טען ממשל אובמה כי התמונות והסרטונים הם "בעלי עוצמה רבה" ופרסומם עלול לעורר מהומות שיעמידו בסכנה חיי אמריקאים בחו"ל. "אין מחלוקת על כך שאי פרסום התמונות אינו נובע מניסיון טיוח או הימנעות ממבוכה, אלא מניסיון למנוע הרג אמריקאים או פעולות אלימות נגד אינטרסים אמריקאים", נכתב בחוות דעת שהוגשה לבית המשפט.

צמרת הממשל והצבא האמריקאי צופים בשידור ישיר של חיסול בן לאדןצילום: רויטרס

בית המשפט פסק כי הסכנה שטמונה בפרסום המסמכים מצדיקים את הגדרתם כמסווגים "סודי ביותר" וכי לסוכנות הביון המרכזית (סי-איי-אי) עומדת הזכות למנוע את הפצתם במסגרת הסעיף המתיר צנזורה מלאה על מסמכים מסווגים. הן הממשל האמריקאי והן הארגון השמרני שהגיש את העתירה טרם התייחסו להחלטת בית המשפט.

בעבר פורסם כי בתמונות שצולמו במהלך ואחרי ההשתלטות על האחוזה באבוטובאד נראית גופתו של מנהיג אל-קאעדה, כמו גם תהליך העברה לאוניית חיל הים . על פי מסמכים שהוגשו לבית המשפט, חלק מהתמונות צולמו על מנת שהסי-איי-אי יוכל לוודא שאכן מדובר בבן-לאדן באמצעות טכניקות לזיהוי פנים.

המתחם הפקיסטאני שבו חוסל בן לאדן בידי לוחמי הקומנדו האמריקאיםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ