תושבי לוס אנג'לס בוחרים ראש עיר חדש: יהודי או אישה

ההתמודדות בין אריק גארסטי לבין וונדי גרואל, שניהם דמוקרטים מתונים שעבדו בעירייה במשך שנים ארוכות, לוותה בהוצאות שיא. הסקרים צופים מרוץ צמוד

ג'ניפר מדינה, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ניפר מדינה, ניו יורק טיימס

תושבי לוס אנג'לס, העיר השנייה בגודלה בארה"ב, הולכים היום (שלישי) לקלפיות כדי לבחור ראש העיר החדש, בבחירות שתוצאותיהן יהוו בכל מקרה בבחינת תקדים: בתפקיד ראש העיר הבא יכהן בפעם הראשונה יהודי או אישה. למרות זאת, נראה כי הבחירות בעיר המלאכים אינן מושכות במיוחד את תשומת לב התושבים, שהפגינו עד כה מעט מאוד עניין בקמפיין הבחירות. על פי התחזיות, שיעור ההשתתפות צפוי להיות נמוך.

ההתמודדות בין אריק גארסטי לבין וונדי גרואל, שניהם דמוקרטים מתונים שעבדו בעירייה במשך שנים ארוכות, מלווה בהוצאות שיא של המועמדים וארגונים חיצוניים התומכים בהם. הסקרים צופים מרוץ צמוד בין השניים, הקדישו את ימיה האחרונים של מערכת בחירות לסיורים ברחבי העיר ובניסיונות אחרונים לשכנע את תומכיהם להגיע לקלפיות.

גרואל, המחזיקה בעמדה ביקורתיות בנוגע להתנהלות העירייה, וגארסטי, המכהן כחבר מועצה, לא התאמצו במיוחד להתבדל זה מזו בסוגיות מרכזיות כגון: מקומות עבודה או תקציב העירייה. שניהם דמוקרטים, ושניהם ניסו לטפח תמיכה בקרב איגודים מקצועיים מחד, וראשי קהילת העסקים מאידך. בסרטון - כתבה של סוכנות אי-פי על הבחירות בלוס אנג'לס.

"המגוון שהופך את לוס אנג'לס לעיר כה מלהיבה ותוססת, הוא גם זה שמקשה מאוד כרגע ליצור מהות מלכדת", אומר דן שנור, מנהל מכון ג'סי אנרו למדעי המדינה באוניברסיטה של קליפורניה. "נראה שהמצביעים לא סבורים שהתוצאות ישפיעו באופן משמעותי".

חלק ניכר ממערכת הבחירות התמקד בארבעה מילון דולר שהוצאו בידי ארגון גג של איגודים מקצועיים, המייצג את עובדי מחלקת המים והחשמל של העירייה, לטובתה של גרואל. בעימותים הרבים שניהלו שני המועמדים בטלוויזיה, טען גארסטי שליריבתו לא תהיה מידת העצמאות הדרושה כדי לכפות על האיגוד את הפשרות הנחוצות לסגירת הגירעון של העירייה. גרואל, הנתמכת גם בידי לשכת המסחר, טענה מנגד שבכוחה לגשר טוב יותר בין האיגודים המקצועיים לראשי קהילת העסקים.

בשבוע האחרון ניסו גופים בלתי תלוים לזכות בתמיכת המצביעים ההיספאנים, המהווים כשליש מכלל הבוחרים, באמצעות הפצת תשדירי בחירות עוקצניים בטלוויזיה. בשבוע שעבר הריצו תומכיו של גארסטי תשדיר הקושר בין גרואל למושל לשעבר, פיט וילסון הרפובליקאי, שאינו פופולרי בקרב האוכלוסייה ההיספאנית. תומכיה של גרואל מימנו מצדם תשדיר בספרדית שבו הואשם גארסטי בעטיית "מסכה היספאנית" רק כדי לזכות בבחירות.

וונדי גרואלאריק גארסטי במהלך עימות באוניברסיטת UCLA, השנהצילום: רויטרס

גארסטי, יהודי שסביו היגרו לארה"ב ממקסיקו ומוצאו מאיטליה, מדבר ספרדית רהוטה וזוכה על פי הסקרים ליתרון בין המצביעים ההיספאנים. בניגוד למועמדים בעבר, לגרואל ולגארסטי אין גוש יציב ואחיד של תומכים. הסקרים מלמדים שלגרואל יש יתרון בקרב השחורים, הנוהגים להצביע בשיעורים גבוהים בבחירות מקומיות, אבל גארסטי השקיע מאמצים לא מעטים כדי להטות אליו חלק מהתמיכה הזו. "יש ניסיון אמיתי מתמשך לטשטש את הגבולות האתניים והגזעיים", סבור רפאל זוננסטין, מנהל מכון פט בראון באוניברסיטה של קליפורניה בלוס אנג'לס. "הפעם אין מועמד אופייני שעמו בוחרים יכולים להזדהות ולומר: 'אני חייב ללכת ולהצביע למועמד שלי'. השנה, כל רובע פתוח לחיזורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ