אובמה: חיסולים באמצעות מל"טים - רק במקרים של "איום מיידי"

נשיא ארה"ב הציג מדיניות חדשה בסוגיית החיסולים האוויריים ואמר כי "כאשר אמריקאי יוצא לחו"ל להילחם בארה"ב, אסור שאזרחותו תגן עליו"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הציג הערב (חמישי) בנאום לאומה את מדיניותו החדשה בנוגע לשימוש במל"טים לצורך חיסול טרוריסטים בכלל, וטרוריסטים אמריקאים בפרט, מחוץ לתחומי ארה"ב. המדיניות החדשה מגבילה את השימוש במל"טים למטרות חיסול למקרים שבהם אזרחי ארה"ב נמצאים תחת "איום מיידי" בלבד. בכך צמצם אובמה את המדיניות הקודמת, שהתירה לבצע חיסולים כשקיים "איום משמעותי".

אובמה גיבה את מדיניות החיסולים של צבא ארה"ב ואמר כי היא עולה בקנה אחד הן עם החוק האמריקאי והן עם החוק הבינלאומי. הוא הדגיש בדבריו כי איום הטרור השתנה מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001. "המאבק בטרור העולמי התרחב מעבר לגבולות אפגניסטאן והפך עם הזמן ממלחמה גלובלית בטרור, למאבק שעיקרו מאמצים נקודתיים לפירוק רשתות טרור ספציפיות", אמר.

"לפני כל תקיפת מל"טים, חיוני לוודא במידה שקרובה לוודאות מלאה, שאף אזרח לא יהרג או יפצע. יהיה זה לא חוקתי להרוג אזרח אמריקאי ללא שימוש בנוהל ראוי", אמר אובמה, "אסור לעשות שימוש במל"טים חמושים בשטח אמריקאי, אבל כאשר אזרח אמריקאי יוצא לחו"ל כדי להילחם בארה"ב, אסור שאזרחותו תשמש כמגן עבורו". הוא הוסיף כי מי שינהל מעתה את הטיפול בחיסולי מל"טים הוא משרד ההגנה ולא סוכנות הביון המרכזית (סי-איי-אי) וכי ארה"ב "תכבד את ריבונותן של מדינות זרות" ותתאם את פעולותיה.

הריסות בניין שהותקף על ידי מל"ט אמריקאי באוקטובר 2011 בדרום-מזרח תימן. בתקיפה נהרגו שבעה בני אדם, בהם בנו של אנוואר אל-עוולקי

נשיא ארה"ב התייחס גם למעמדו החוקי של מתקן המעצר גואטנטמו ואמר כי ביקש מהפנטגון להקים מתקן מעצר בשטח ארה"ב, שבו יתקיימו המשפטים הצבאיים לעצירים המוחזקים במחנה המבודד במפרץ קובה. הוא ציין כי בכוונתו למנות פקיד ממשרד החוץ שיפקח על הוצאת חלק העצירים וכי יקרא לקונגרס להסיר את המגבלות על הכנסתם לשטח ארה"ב. "חוץ מסיבות פוליטיות, אין כל סיבה שהקונגרס ימנע את סגירת גואנטנמו".

נאומו של אובמה בא 24 שעות אחרי הודאתו של הממשל האמריקאי בחיסול ארבעה אזרחים אמריקאים בתקיפות מל"טים בתימן ופקיסטאן, דבר שעורר סערה בקונגרס ומחוקקים משתי המפלגות דרשו מהממשל לפרט את מדיניותו בעניין. אובמה התייחס בדבריו גם לחשיפה בדבר הציתותים הנרחבים שביצעה הבולשת הפדרלית (אף-בי-איי) לעובדי סוכנות הידיעות אי-פי, ואמר כי הוא מוטרד מהאיומים על העיתונות החוקרת וכי הוא תומך בכל לבו בחופש העיתונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ