אחרי חצי שנה של מו"מ: הסכם ראשון בין ממשלת קולומביה לבין FARC

בהסכם, שייכנס לתוקף רק אחרי הסכם שלום סופי, מתחייבת בוגוטה לחלק אדמות לאיכרים. כעת יעברו הצדדים להתמודד עם סוגיות קשות יותר

ויליאם ניומן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויליאם ניומן, ניו יורק טיימס

נציגים לשיחות השלום בין ממשלת קולומביה לבין "הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה" (FARC), ארגון המורדים הגדול במדינה, הודיעו אתמול (ראשון) שהגיעו להסכמה על צעדים לצמצום אי השוויון באזורים כפריים. ההסכם, שגובש במהלך המשא ומתן שמתקיים בקובה זה כחצי שנה, הוא הישג חשוב במאמצים להביא לקץ הלחימה המתמשכת בקולומביה, אבל על הצדדים להסיר עוד מכשולים רבים לפני שיושג ביניהם הסכם שלום.

במסגרת ההסכם, שייכנס לתוקפו רק אחרי השגת הסכם שלום סופי בין הצדדים, נקראת ממשלת קולומביה לחלק אדמות לאיכרים ולהתחיל מיזמים שיביאו בין השאר לשיפור מערכת החינוך והתשתיות. כעת יעברו הצדדים להתמודד עם סוגיות קשות יותר, ובהן כיצד לסלול את דרכם של אנשי FARC למערכת הפוליטית, איך יפורקו המורדים מנשקם ומה יעלה בגורל הסחר בסמים, שהיה מקור ההכנסה העיקרי של הארגון. "מה שהוסכם במסמך הזה יהווה בסיס להכנסת תמורות רדיקליות במציאות הכפרית והאגררית של קולומביה, לצד שוויון ודמוקרטיה", אמרו נציגי הצדדים בהודעה משותפת.

נציגי ממשלת קולומביה ו-FARC, אתמול בקובהצילום: אי–פי

ריכוז הבעלות על הקרקעות בידיהם של חברי קבוצה קטנה ורבת עוצמה, היה מאז ומעולם בעיה בקולומביה. חוסר אונם של החקלאים הקטנים לקבל קרקעות, היתה אחת הסיבות המרכזיות להקמת FARC בשנות השישים כארגון בעל נטיות מרקסיסטיות מובהקות. בשנה שעברה הפתיע נשיא קולומביה, חואן מנואל סנטוס, את אזרחי המדינה, כשהודיע שבכוונתו לפתוח במשא ומתן לשלום עם הארגון, הנחשב לגדול ולמבוסס ביותר באמריקה הלטינית. הוא ציין שהשיחות צריכות להסתיים השנה ושלא ירשה שיתמשכו בלי הגבלה.

בתגובה להסכם שהושג בשיחות בקובה פרסם סנטוס הודעה שבה בירך "על הצעד המשמעותי שנעשה בהוואנה לקראת הסכם כולל, שישים קץ לסכסוך בן חצי מאה". יצויין כי במקביל לשיחות ממשיכים להתרחש מדי פעם תקריות וחילופי אש בין אנשי FARC לבין כוחות הממשלה. בשנים האחרונות ספגו המורדים מכות אנושות מידי הצבא, שהרג כמה ממפקדיו הבכירים. עם זאת, FARC מונה עדיין אלפי לוחמים וממשיך לערוך התקפות נגד חיילים ונגד מתקנים של תעשיית הנפט בקולומביה.

צבא קולומביה עוצר שני פעילי FARC, לפני כחודשיים. האלימות נמשכת במקביל לשיחותצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ