מים סוערים |

"גשר השלום" מאיים להביא לעימות בין ארה"ב לקנדה

מושל ניו יורק מכנה את שותפיו הקנדים לניהול הגשר "מוליכי שולל וחסרי כבוד". הם מאשימים אותו ב"שחצנות והעלבה". והכל בגלל כיכר שנויה במחלוקת

דני חכים, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דני חכים, ניו יורק טיימס

מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, כבר נודע במדיניות הלוחמנית שלו כלפי מחוקקים, פקידי ממשל ואנשי תקשורת. כעת הוא החליט לפתוח במה שנראה כחזית נוספת: קנדה. או לפחות נגד אחת מזרועות ממשלתה.

בלב המחלוקת עומד גשר שאורכו 1,191 מטרים הנמתח מעל נהר הניאגרה ומחבר את העיר באפלו לפורט אירי שבקנדה; הגשר מכונה "גשר השלום", אף שבימים אלה שמו לא הולם אותו במיוחד.

הסכסוך בין הצדדים פרץ בעקבות יוזמתו של ממשל קואומו להגדיל את כיכר, השוכנת בסמוך לגשר בצדו הניו יורקי; הקנדים חששו שיידרשו לשלם בעבור הקרקע סכום גבוה במיוחד, והסתייגו עד מאוד מן היוזמה.

ממשל קואומו פתח במשא ומתן לרכישת הקרקע סמוכה לגשר בכספי הרשות, במחיר של ארבעה מיליון דולר. הקנדים טענו שההערכה השמאית של הקרקע עומדת על 1.7 מיליון דולר. ממשל קואומו ממשיך בינתיים ביוזמה במימון מדינת ניו יורק.

בשבוע שעבר אמר קואומו בריאיון לבאפלו ניוז שהגשר הוא "סמל של חוסר תפקוד"; יו"ר הרשות הקנדי, אנתוני אנונציאטה, לא איחר להגיב וכינה את דברי קואומו "שחצניים ומעליבים ביותר".

במכתבים ששלח בדוא"ל לעמיתיו הקנדים, הגדיר אותם באחרונה נציג בכיר של קואומו ברשות הבין-ארצית המנהלת את הגשר, ויליאם הויט, "מוליכי שולל" ומתח ביקורת על התנהגותם ה"מטעה, חסרת הכבוד והשחצנית". "העובדה שאתם דורשים 'כבוד הדדי' אינה אלא בדיחה" כתב הויט לקנדים.

הויט גם ניסה להעביר מתפקידו את המנכ"ל הקנדי, החרים חלק מישיבות הרשות הבין-ארצית, ורמז שהקנדים אשמים בשורה של מחדלים; במקביל, העלו בעלי בריתו של קואומו בבית המחוקקים במדינת ניו יורק, הצעת חוק לשינוי מבנה הרשות.

הקנדים שהביעו תדהמה ממה שכינו "התפרצויות ממשל קואומו", מסרבים לפי שעה לנהל שיחות ישירות עם הויט. "יחסי העבודה התנהלו תמיד על בסיס של כבוד הדדי", אמר אנונציאטה. "מעולם לא חוויתי יחסים כאלה, לפיהם אם אתה לא מסכים איתנו, אנחנו רוצים שתסתלק, ואם לא נצליח לסלק אותך, אנחנו רוצים להרוס את הרשות", הוסיף.

המחלוקת מסכנת עתה מיזמי פיתוח משותפים ומשתקת את ניהול הגשר, דבר שלא זכור כמותו ב-80 שנות השליטה המשותפת עליו. האווארד גלזר, מבכירי עוזריו של קואומו, אף כתב לשר התחבורה הקנדי, הממונה על החלק הקנדי של הרשות, והלין על "שנים של התמהמהות" מצד ארצו.

לדברי מליסה דה רוסה, מזכירת התקשורת של קואומו, הממשל מבקש לחדש את מבנה רשות, שהזניחה זמן רב את טובתה של מדינת ניו יורק. "אחרי קרוב ל-20 שנה של חוסר תפקוד ושיתוק, הממשל גיבש תוכנית שבמסגרתה יופנו כספי תקציב מדינת ניו יורק לשיפור כיכר גשר השלום", ציינה.

למרות ניסיונות אקראיים של שני הצדדים למתן את נימת הודעותיהם, הם עדיין קלועים במבוי סתום. מאז נכנס לתפקידו ב-2011, התרחק קואומו מהזרקורים בארצו ומחוצה לה, אף ששמו מוזכר כמועמד המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ב-2016. האופן שבו ימצא פתרון לסכסוך גשר השלום, עשוי להשפיע, מן הסתם גם על המערכה לנשיאות, אם אמנם יחליט להתמודד.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ