לוגו אי-פי
אי-פי

אלברטו ניסמן, התובע הראשי בארגנטינה שהעמיד לדין את האיראנים שתכננו את הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס, שבו נרצחו 85 בני אדם, אמר אתמול כי בידיו עדויות שלפיהן ממשלת איראן בנתה רשת טרור ומודיעין במדינות אמריקה הלטינית כבר בראשית שנות ה-80, וכי ישלח את ממצאיו למדינות הרלוונטיות.

במסמך חדש שאורכו 500 עמודים מציין ניסמן, שחקר את הפיגוע, כי ישנן ראיות ל"רשת מודיעין וטרור" בארגנטינה, ברזיל, פרגוואי, צ'ילה, אורוגוואי, קולומביה, גויאנה, סורינאם וטרינידאד וטובאגו. במסמך כותב ניסמן כי מדובר ב"תאים רדומים עם פעילות שקשה להעלות על הדעת. לעתים הם מתים לפני שקיבלו את הפקודה לתקוף. איראן ניסתה להחדיר למדינות אמריקה הלטינית רשתות מודיעין במטרה לבצע פעולות טרור או לסייע להן, וזאת במקביל להטמעת רעיונות המהפכה".

לאחר הפיגוע בבואנוס איירס הוצאו צווי מעצר לשמונה אזרחי איראן ואדם שהוא כפי הנראה אזרח לבנון. לדברי ניסמן, העדויות החדשות קושרות עתה גם את מוחסן רבאני, שהיה נספחה התרבותי של טהראן בארגנטינה ב-1994, כמתכנן הפיגוע וכ"מתאם ההסתננות האיראנית לרפובליקת גויאנה".

בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס לאחר הפיגוע ב-1994צילום: רויטרס

ניסמן הוסיף כי במשך שנים הוא מנסה ללא הצלחה להביא להעמדתו לדין של רבאני וחשודים נוספים בארגנטינה. איראן מכחישה במשך כל השנים את מעורבותה בפיגוע אך מוכנה לייסד "ועדת חקירה משותפת" שבה ניסמן יוכל לחקור את הנאשמים בטהראן. התובע טוען כי אין זה מתפקידו להגיב להצעה זאת, שספגה ביקורת קשה מצד הקהילה היהודית בארגנטינה. כיום אין לאיראן שגריר בארגנטינה. סוכנות הידיעות אי-פי, שניסתה להשיג את תגובת איראן להאשמות ניסמן, פנתה לשגרירות שלה בברזיל אך לא נענתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ