מסתמן: אובמה ימנה רפובליקאי ליברלי לראשות האף-בי-איי

על רקע הביקורת הנוקבת, בחירתו של נשיא ארה"ב בג'יימס קומי היא הצהרה ברורה בדבר רצונו לראות שיתוף פעולה בין מפלגתי בקונגרס

מייקל שמידט, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל שמידט, ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מתכוון למנות למנהל הבולשת הפדרלית (אף-בי-איי) את ג'יימס קומי, לשעבר מנהל קרן גידור, ששימש בתפקידים בכירים במשרד המשפטים בתקופת ממשל ג'ורג' וו. בוש. קומי יחליף את רוברט מולר שאמור לסיים את תפקידו בספטמבר. לא ידוע מתי יכריז אובמה על המינוי, אך בכירים באף-בי-איי חוששים כי אם הנשיא לא יכריז על זהות המנהל הבא עד תחילת יוני, יהיה קשה להביא לאישור המינוי עד פרישת מולר.

הבחירה בקומי הרפובליקאי היא הצהרה ברורה מצד אובמה בדבר רצונו לראות שיתוף פעולה בין מפלגתי, לאור הביקורת הגוברת עליו בקונגרס והקושי של הנשיא להביא לאישור מינויים לתפקידים בכירים. בה בעת, התפקיד שמילא קומי באחת האפיזודות הדרמטיות בתקופת ממשל בוש ודאי יסייע לו לקבל את תמיכת הדמוקרטים: כאשר שימש תובע כללי בפועל (התובע הכללי ג'ון אשקרוף היה מאושפז בבית חולים), מנע קומי מבכירים בבית הלבן מלממש את כוונותיהם להביא לאישור תוכנית שנועדה להתיר האזנות סתר ללא צווים. בעקבות הפרשה זכה קומי לשבחים על עמידתו האיתנה והעדפתו את שלטון החוק על פני שיקולים פוליטיים.

קומי, בן 52, סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת שיקגו ב-1985 ולאחר מכן התקדם בקצב מטאורי במשרד המשפטים, התקדמות ששיאה בכהונתו כסגן התובע הכללי בשנים 2005-2003. הוא הועדף על פני המועמדת השנייה – ליסה מונקו – שמינואר משמשת היועצת הבכירה של הבית הלבן ללוחמה בטרור. הדמוקרטים חששו שאם אובמה ימנה את מונקו – שהיתה אחראית לתחום הביטחון הלאומי במשרד המשפטים בזמן המתקפה על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי בספטמבר שעבר – הרפובליקאים ינצלו את הליך אישור המינוי כבמה להטחת ביקורת על האופן שבו התמודד ממשל אובמה עם המתקפה. בסרטון - כתבת רשת MSNBC על ג'יימס קומי.

קומי צפוי לרשת גוף שונה מאוד מזה שקיבל לידיו מולר שבוע לפני פיגועי ה-11 בספטמבר. לאחר הפיגועים נטל על עצמו מולר את המשימה להפוך את האף-בי-איי מגוף המתמקד בעבירות צווארון לבן וסמים לגוף מודיעיני המתמקד בלוחמה בטרור. בתקופתו גדל מספר הסוכנים מכ-11,500 ל-14 אלף, והאף-בי-איי השקיע רבות במתקנים וביכולות, שיפר את מערכות המחשוב, ואת יכולות החקירה והשיתוף מודיעיני.

מולר נדרש לעזוב את תפקידו על פי חוק ב-2011, עקב החלטת הקונגרס ב-1976 המגבילה את כהונת ראש האף-בי-איי לעשר שנים. הצעד ננקט במאמץ למנוע ממנהלי האף-בי-איי לצבור עוצמה בדומה לזו שצבר אדגר הובר, שכיהן בתפקיד 48 שנים. ב-2011 ביקש אובמה ממולר להישאר בתפקידו מכיוון שהממשל התקשה למצוא מועמד מתאים ומכיוון שבאותה עת מונה שר הגנה חדש וכן מנהל חדש לסי-איי-אי.

ג'יימס קומיצילום: אי–פי

כיום קומי הוא מרצה בבית הספר למשפטים באוניברסיטת קולומביה, לאחר ששימש יועץ כללי לקרן הגידור הגדולה מקוניטקט Bridgewater Associates. בשנה הקרובה יצטרך להתמודד עם בעיות תקציב, שנוצרו בעקבות קיצוצים רוחביים. הוא גם ייאלץ להתוודע לאבטחת סייבר, נושא שמולר הציב כנושא השני בראש סולם העדיפויות של הסוכנות, אחרי הלוחמה בטרור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ