לממשל האמריקאי יש גישה ישירה למידע על משתמשים בגוגל, פייסבוק ואפל

תוכנית סודית מגלה כי הסוכנות לביטחון לאומי חודרת למיילים, צ'אטים והיסטוריית החיפוש של מיליוני גולשים בכל העולם. הבית הלבן: התוכנית מעוגנת בחוק

גרדיאן
גרדיאן

הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) השיגה גישה ישירה למערכות של גוגל, פייסבוק, אפל וענקיות אינטרנט אחרות בארה"ב, כך לפי מסמך סודי שהגיע לידי הגרדיאן והוושינגטון פוסט. לפי המסמך, הגישה של הסוכנות לביטחון לאומי היא חלק מתוכנית שנשמרה בסוד בשם "פריזם" (PRISM) - תוכנית מאגר מידע, המאפשרת לרשויות לאסוף מידע, כולל היסטוריית חיפוש, תוכן הדואר האלקטרוני, תיקיות וצ'טים.

הגרדיאן אימת את מהימנות המסמך - מצגת פאואר פוינט של 41 שקופיות - המסווגת כסודית ביותר וככזו שאין להפיצה בקרב בעלות ברית זרות. המצגת שימשה ככל הנראה להדרכת מפעילים של שירותי המודיעין על יכולותיה של התוכנית. במצגת נכתב כי איסוף המידע נלקח "ישירות מהשרתים" של הספקיות הגדולות בארה"ב.

במצגת נטען כי כמה מחברות האינטרנט הגדולות שותפות לתוכנית מאז אישורה ב-2007. מיקרוסופט - שלאחרונה השיקה קמפיין פרסומי הטוען כי "הפרטיות שלך היא בראש סדר העדיפויות שלנו" - היתה הראשונה להשתתף בתוכנית, שעה שאיסוף המידע החל בדצמבר 2007. לאחר מכן הצטרפה גם יאהו ב-2008; גוגל, פייסבוק וחברת המסרים המיידיים פאלטוק (PalTalk) ב-2009; יוטיוב ב-2010; סקייפ ו-AOL ב-2011, ולבסוף אפל, שהצטרפה לתוכנית ב-2012.

אף על פי שבמצגת נטען כי התוכנית פועלת בסיוע של החברות הללו, כל אלו שנענו לבקשת הגרדיאן לקבל תגובה בעניין, הכחישו אתמול (חמישי) שהן מעורבות בפרשה או שידעו על תוכנית שכזו. בהודעה של גוגל נכתב: "גוגל דואגת לביטחון המידע של המשתמשים. אנו חושפים מידע לממשלה לפי החוק ובוחנים בזהירות בקשות מסוג זה. לעתים, יש מי שטוען שיצרנו דלת אחורית (פרצת אבטחה) במערכות שלנו, אולם לגוגל אין דלת אחורית לממשלה שנותנת גישה למידע על הגולשים".

מנהלים בכירים בחברות אחרות אמרו שלא ידוע  להם על קיומה של תוכנית שכזו או תוכנית הדומה לה. הם אמרו שהם מעולם לא היו מעורבים בתוכנית כזו. "אם הם (אנשי הסוכנות לביטחון לאומי) עושים זאת, הם עושים זאת ללא ידיעתנו", אמר אחד מהם. דובר של אפל אמר כי הוא מעולם לא שמע על התוכנית PRISM.

4 מתוך 4 |
מצגת ה-NSA שמסבירה על יעילות תוכנת המעקב
1 מתוך 4 |
המצגת של ה-NSA שמסבירה על יעילות תוכנת המעקב
2 מתוך 4 |
מצגת ה-NSA שמסבירה על יעילות תוכנת המעקב

הגישה למידע שקיבלה הסוכנות לביטחון לאומי התאפשרה בזכות חוק מעקב אחר מידע שאושר בימי הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש וחודש בימי הממשל הנוכחי בדצמבר 2012. התוכנית מאפשרת מעקב מקיף ועמוק אחר מידע שנשמר ונאגר ותקשורת בזמן אמת. החוק מאפשר לעקוב אחר כל משתמש בחברות השונות שחי מחוץ לארה"ב, או אזרחי ארה"ב שהתקשורת שלהם כוללת קשר עם בני אדם מחוץ למדינה. בחוק ישנה גם אפשרות לאסוף מידע על תקשורת ברחבי ארה"ב ללא צורך בצו של בית משפט.

חשיפת תוכנית PRISM מתפרסמת יום לאחר שלידי הגרדיאן הגיע צו סודי של בית משפט מחודש אפריל, שמורה לחברת התקשורת ורייזון (Verizon), אחת מחברות התקשורת הגדולות במדינה, להעניק גישה לסוכנות לביטחון לאומי למידע על מיליוני לקוחותיה. הצו, שעותק ממנו הגיע לידי הגרדיאן, דורש מוורייזון "באופן יומיומי ומתמשך" להעביר לסוכנות לביטחון לאומי מידע על שיחות טלפון במערכות החברה בארה"ב ומחוץ למדינה. לפי הצו, יש להעביר לידי סוכנות הביון מספרים של השותפים לשיחה, וכן מידע על מיקום, משך השיחה, אמצעי זיהוי מיוחדים ונתונים נוספים מהשיחות. התוכן של השיחות לא נחשף.

בתקופת ממשל הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש חשפו מקורות בשירותי הביטחון בפני עיתונאים כיצד אספה הסוכנות לביטחון לאומי מידע משיחות טלפון. אולם, זו הפעם הראשונה שבה נחשף מסמך סודי ביותר המצביע על המשכיות של פעולת איסוף המידע בסדר גדול כזה גם בימי ממשל הנשיא ברק אובמה. בית המשפט מוציא בדרך כלל צווים הנוגעים לאיסוף מידע משיחות במקרים שבהם יש מטרות מוגדרות ובני אדם החשודים במעורבות בטרור או בפעילות למען מדינה זרה, ולכן החלטת בית המשפט, שבה אין התייחסות אישית או התמקדות באדם כלשהו, נחשבת ליוצאת דופן וחריגה במיוחד.

חשיפת המסמך והמצגת ומעורבות חברות האינטרנט בתוכנית צפויות להצית מחדש את הדיונים בארה"ב על מגבלות הכוח של המדינה וסמכות הממשלה לאסוף מידע על האזרחים. בניגוד לאיסוף המידע מפרטי חברות הטלפון, המעקב שבתוכנית PRISM יכול לכלול את תוכן התקשורת ולא רק בסיס נתונים של המידע.

בכיר בממשל האמריקאי מסר בתגובה לגרדיאן: "המאמרים בגרדיאן ובוושינגטון פוסט מתייחסים לאוסף התקשרויות הנוגעות לסעיף 702 בחוק איסוף המידע והמודיעין. החוק המדובר לא מאפשר מעקב אחר אזרחים אמריקאים או אנשים על אדמת ארה"ב". לדבריו, "התוכנית נמצאת תחת פיקוח של בית המשפט לביון ומעקב, הממשל והקונגרס. היא כוללת הליכים נרחבים, המאושרים באופן פרטני על ידי בית המשפט. זאת כדי להבטיח כי רק אזרחים זרים מחוץ לאדמת ארה"ב יהיו נתונים למעקב, וכדי לצמצם את האיסוף, העיבוד וההפצה של המידע שנאסף בטעות על אזרחי ארה"ב".

עוד הוא הוסיף כי "התוכנית אושרה מחדש לאחרונה על ידי הקונגרס, לאחר דיון ממושך ומקיף. המידע שנאסף במסגרת התוכנית הוא בין החומר המודיעיני האיכותי והחשוב שאנחנו אוספים, והוא מסייע להגן על האומה האמריקאית מפני מגוון רחב של איומים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ