אובמה: תוכניות המעקב חוקיות ומוגבלות

נשיא ארה"ב הדף את הביקורת על איסוף מידע פרטי של אזרחים מרישומי שיחות וענקיות האינטרנט; הגרדיאן חושף כי גם המודיעין הבריטי היה שותף במעקב

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וגרדיאן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הגן הערב (שישי) על תוכניות הממשל המאפשרות לרשויות לאסוף מידע מרשתות הטלפונים ואתרי אינטרנט, ואמר כי הן מבוצעות תחת רשת הגנה המונעת שימוש לרעה. "איש לא מאזין לשיחות הטלפון שלכם. זו לא מטרת התוכנית", אמר אובמה לכתבים בביקור בעמק הסיליקון בקליפורניה.

זוהי תגובתו הראשונה של הנשיא לאחר שנחשפו השבוע תוכניות של הביון האמריקאי לאיסוף מידע משיחות טלפון ופעילות באינטרנט. אובמה הכיר בכך שהציבור עשוי להרגיש לא בנוח עם טווח הפעולה של סוכנויות הביון, אולם אמר שהוא מאמין שהממשלה מאזנת בין הצורך להילחם בטרור, לבין ההגנה על פרטיות האזרחים. "אי אפשר להשיג 100% ביטחון לצד 100% פרטיות", אמר אובמה. הוא הדגיש כי מחוקקים משתי המפלגות מודעים לפעילות, בנוסף לשופטים פדרליים.

אובמה הדגיש כי הרשויות לא האזינו לשיחות של אזרחים. "אם רשויות המודיעין היו מעוניינות להקשיב לשיחות הטלפון, הן היו צריכות לפנות לשופטים פדרליים", אמר. לדבריו, איסוף המידע מחברות אינטרנט, בהן גוגל ואפל, לא חל על אזרחים אמריקאים, או אנשים שמתגוררים בארה"ב. .

הלילה נחשף כי הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) השיגה גישה ישירה למערכות של גוגל, פייסבוק, אפל וענקיות אינטרנט אחרות בארה"ב, כך לפי מסמך סודי שהגיע לידי הגרדיאן והוושינגטון פוסט. לפי המסמך, הגישה של הסוכנות לביטחון לאומי היא חלק מתוכנית שנשמרה בסוד בשם "פריזם" (PRISM) - תוכנית מאגר מידע, המאפשרת לרשויות לאסוף מידע, כולל היסטוריית חיפוש, תוכן הדואר האלקטרוני, תיקיות וצ'טים. כל החברות שנענו לבקשת הגרדיאן לקבל תגובה בעניין, בהן גוגל ואפל, הכחישו אתמול שהן מעורבות בפרשה או שידעו על תוכנית שכזו.

אובמה, הערבצילום: אי-אף-פי

במקביל, חשף הערב הגרדיאן כי סוכנות הביון הטכנולוגי של בריטניה, GCHQ, אספה מידע מחברות האינטרנט הגדולות באמצעות תוכנית פריזם. על פי מסמכים שהגיעו לעיתון, לסוכנות היתה גישה למערכות המעקב החל מיוני 2010 לכל המאוחר, והיא יצרה 197 דו"חות מודיעין על בסיס מידע שהשיגה באמצעותן בשנה החולפת.  

על פי הדיווח, תוכנית פריזם איפשרה לביון הבריטי לעקוף את ההליכים החוקיים הנדרשים על מנת להשיג גישה לאימיילים, תמונות וסרטוני וידיאו מחברות אינטרנט שבסיסן מחוץ לארה"ב. סוכנות GCHQמסרה לגרדיאן כי היא "מתייחסת ברצינות למחויבויותיה לחוק".

הגישה למידע שקיבלה הסוכנות לביטחון לאומי התאפשרה בזכות חוק מעקב אחר מידע שאושר בימי הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש וחודש בימי הממשל הנוכחי בדצמבר 2012. התוכנית מאפשרת מעקב מקיף ועמוק אחר מידע שנשמר ונאגר ותקשורת בזמן אמת. החוק מאפשר לעקוב אחר כל משתמש בחברות השונות שחי מחוץ לארה"ב, או אזרחי ארה"ב שהתקשורת שלהם כוללת קשר עם בני אדם מחוץ למדינה. בחוק ישנה גם אפשרות לאסוף מידע על תקשורת ברחבי ארה"ב ללא צורך בצו של בית משפט.

חשיפת תוכנית PRISM מתפרסמת יום לאחר שלידי הגרדיאן הגיע צו סודי של בית משפט מחודש אפריל, שמורה לחברת התקשורת ורייזון (Verizon), אחת מחברות התקשורת הגדולות במדינה, להעניק גישה לסוכנות לביטחון לאומי למידע על מיליוני לקוחותיה. הצו, שעותק ממנו הגיע לידי הגרדיאן, דורש מוורייזון "באופן יומיומי ומתמשך" להעביר לסוכנות לביטחון לאומי מידע על שיחות טלפון במערכות החברה בארה"ב ומחוץ למדינה. לפי הצו, יש להעביר לידי סוכנות הביון מספרים של השותפים לשיחה, וכן מידע על מיקום, משך השיחה, אמצעי זיהוי מיוחדים ונתונים נוספים מהשיחות. התוכן של השיחות לא נחשף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ