חברי קונגרס קוראים לדרוש מהונג קונג את הסגרת מדליף מסמכי ה-NSA

מדליף מסמכי הפנטגון אומר כי ההדלפה של אדוארד סנודן היא "החשובה בתולדות ארה"ב"; להונג קונג בה הוא שוהה יש הסכם הסגרה עם ארה"ב

גרדיאן וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן וניו יורק טיימס

יממה לאחר שנחשפה זהותו של מדליף המסמכים המסווגים על מעקבי הממשל האמריקאי, בארה"ב ממתינים לראות אם יינקטו נגדו צעדים משפטיים. במקביל, נמשכת הסערה בעקבות חשיפת המידע, שלפיו הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) קיבלה מידע משרתי ענקיות האינטרנט, בהן גוגל, פייסבוק ואפל, ורישומי שיחות טלפון מחברת ורייזון של מיליוני אמריקאים.

חברי קונגרס רבים, בעיקר רפובליקאים, גינו אתמול (ראשון) את מדליף הפרשה, אדוארד סנודן, וראש הסוכנות לביטחון לאומי, ג’יימס קלאפר, איים לנקוט נגדו צעדים משפטיים. דוברו של קלאפר אמר שעניינו של סנודן הועבר לטיפול משרד המשפטים וכי המודיעין האמריקאי עוסק בהערכת מידת הנזק שגרמו ההדלפות. “כל אדם המחזיק בסיווג ביטחוני יודע שמוטלת עליו מחויבות להגן על מידע סודי ולציית לחוק”, אמר הדובר.

סנודן, שעבד בחברת הענק האמריקאית "בוז אלן המילטון" כמפעיל מערכות המחשבים של הסוכנות, היה בעל סיווג ביטחוני גבוה. החברה, המספקת שירותי ניתוח, טכנולוגיה וכוח אדם לסוכנויות פדרליות, פרסמה הודעה שלפיה מעשיו של סנודן “מזעזעים, ואם הם נכונים, הם בגדר הפרה חמורה של קוד ההתנהגות ושל ערכי הליבה של החברה שלנו”.

הפגנת תמיכה בסנודן בניו יורק, אתמולצילום: אי-פי

סנודן בן ה-29 שוהה בינתיים בהונג קונג, שחתומה על הסכם הסגרה עם ארה”ב. ההסכם כולל סעיף המאפשר לסין להטיל וטו על בקשות הסגרה, אולם סביר להניח שבייג'ינג תעדיף שלא להתערב בפרשה, לנוכח המאמץ שלה ושל ארה”ב לשפר את היחסים ביניהן. בראיון שהעניק ל"גרדיאן" אמר המדליף שהוא אינו “מצפה לראות שוב את הבית”. לדבריו, “אתה לא יכול לעמוד מול סוכנויות הביון החזקות בעולם ולא להבין את הסיכון הכרוך בכך”.

חבר הקונגרס הרפובליקאי פיטר קינג, יו”ר תת-הוועדה לביטחון פנים בבית הנבחרים האמריקאי, קרא לפעול להסגרת סנודן מהונג קונג. יו”ר הוועדה לענייני מודיעין בבית הנבחרים, מייק רוג’רס - גם הוא רפובליקאי, אמר כי סנודן “פרסם מידע בהיקף כזה שהופך אותו למסוכן, פשוטו כמשמעו”.

לעומת זאת, המתמודד לשעבר לנשיאות רון פול, המזוהה עם האגף הליברטריאני של המפלגה הרפובליקאית, אמר כי הסוכנות לביטחון לאומי הפרה את החוקה האמריקאית, ויש להודות לאלה שסייעו לחשוף את התוכנית.

המדליף, אדוארד סנודןצילום: אי-פי

הפרשה העלתה לכותרות את הסתמכות סוכנויות המודיעין האמריקאי על חברות פרטיות ואלפי עובדיהן. מאז 2001 הגדיל הממשל את הוצאותיו על איסוף מודיעין בעזרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים. הן ממשל בוש והן ממשל אובמה בחרו להתבסס על חברות פרטיות כמו “בוז אלן” לביצוע רוב עבודת המודיעין. חברות אלה מעסיקות אלפי אנשים שבעבר היו עובדי מדינה וזכו כך לסיווג גבוה.

אפילו ראש ה-NSA, קלאפר, היה בעבר מנהל ב"בוז אלן". עובדי החברה מועסקים במתקני הסוכנות לביטחון לאומי, והחברה אף מחזיקה כמה משרדים סמוך למטה הסוכנות בפורט מיד שבמרילנד. ב"בוז אלן" 25 אלף עובדים, שכמעט לכולם סיווג ביטחוני גבוה.

“מנגנון הביטחון הלאומי נתון להפרטה גוברת, שפירושה שיותר ויותר חלקים שלו מועברים לחברות פרטיות”, אמרה דניאלה בריאן, מנכ"לית “הפרויקט לפיקוח על הממשל” (PGO), ארגון החוקר את חוזי הממשל עם חברות חיצוניות. “רוב הציבור אינו מודע לעובדה שיותר ממיליון עובדים פרטיים מקבלים סיווג ביטחוני שמאפשר להם לטפל במידע סודי ביותר”.

באתרי גיוס כספים ברשת נפתחו אתמול קמפיינים למימון הוצאותיו המשפטיות של סנודן. בין אלה שהביעו את תמיכתם היה גם דניאל אלסברג, שהדליף לפני 40 שנה ל”ניו יורק טיימס” את מסמכי הפנטגון שעסקו בהרחבת המעורבות הצבאית של ארה"ב במלחמת וייטנאם. אלסברג כתב בגרדיאן כי ההדלפה של סנודן היא החשובה ביותר בהיסטוריה האמריקאית, וכי היא "מעניקה לנו את האפשרות לעצור את מה שבמידה רבה נהפך להפיכה של הרשות המבצעת נגד החוקה האמריקאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ