בעקבות חשיפת מעקבי ה-NSA |

ענקיות האינטרנט מתאגדות: לא הענקנו גישה חופשית לשרתים

במכתב פתוח למשרד המשפטים קוראות גוגל, פייסבוק, מיקרוסופט וטוויטר להגדיל את השקיפות סביב תוכניות המעקב אחרי טלפונים והאינטרנט

עודד ירון
עודד ירון

הממשל האמריקאי ניצב מול ביקורת הולכת וגוברת מצד מדינות וארגונים ברחבי העולם לנוכח חשיפת תוכניות המעקב שהפעילה סוכנות לביטחון לאומי (NSA) אחרי שיחות טלפון ואחר תנועת מידע באינטרנט.

האגודה האמריקאית לזכויות האזרח (ACLU) הגישה תביעה על איסוף המידע המופרז והלא חוקי, לטענתה, של פרטי שיחות טלפוניות. במקביל, פתחו כמה חברות אינטרנט גדולות במסע בקמפיין לביטול תוכנית האיסוף PRISM. בנוסף הוקם אתר ייעודי על ידי קבוצות העוסקות בחופש הביטוי וזכויות אדם כמו גרינפיס והמרכז לדמוקרטיה וטכנולוגיה. אליהן חברו מפתחת הפיירפוקס, מוזילה, ארכיון האינטרנט ועשרות גופים נוספים.

באתר, ששמו Stop Watching Us, נפתחה עצומה שתישלח לקונגרס ובה נכתב כי "אם נכונים הגילויים על מנגנון המעקב של הסוכנות הביטחון הלאומי, מדובר בפגיעה חמורה בזכויותינו הבסיסיות. אנחנו דורשים שהקונגרס האמריקאי יחשוף את מלוא היקפן של תוכנות הריגול של ה-NSA". בסרטון - הראיון שהעניק חושף תוכניות המעקב אדוארד סנודן לגרדיאן.

ענקית החיפוש גוגל פרסמה מכתב פתוח למשרד המשפטים האמריקאי ובו היא מבקשת להגדיל את השקיפות בכל הנוגע לבקשות להעברת מידע המתבצעות בהתאם לחוק הריגול FISA. אליה הצטרפו גם פייסבוק, טוויטר ומיקרוסופט. הגילויים על תוכנית המעקב גרמו מבוכה לרבות מענקיות האינטרנט, ובהן גם אפל ויאהו, שהעניקו ל-NSA לפי הפרסומים גישה לשרתיהן. חברות אינטרנט אלה מכחישות באופן גורף שידעו על התוכנית.

"הפרסומים בתקשורת על כך ששיתפנו פעולה ונתנו לממשל האמריקאי גישה בלתי אמצעית למידע של משתמשינו - פשוט לא נכונים", כתב דייוויד דראמונד, ראש החטיבה המשפטית של גוגל. "המספרים של גוגל יוכיחו כי נעתרנו לבקשות בצורה שרחוקה מאוד מהטענות". יצויין כי מאז 2010 מפרסמת גוגל בדו"ח השקיפות שלה מידע על צווים שמגישות לה ממשלות מרחבי העולם. ואולם, בקשות הנוגעות להתמודדות עם סוכני אויב נותרו חסויות.

ובתוך כך, פרסמה הלילה סוכנות הידיעות רויטרס ומכון המחקר איפסוס סקר ממנו עולה כי כמעט מחצית מהאמריקאים סבורים ששיטות המעקב בהן נוקטים שירותי המודיעין "מקובלים בגבולות מסוימים". כשליש מהנשאלים אמרו כי שיטות איסוף המידע של ה-NSA "אינן מקובלות לחלוטין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ