אי-פי

אובמה ממשיך במגמה של מינוי נשים לתפקידים ביטחוניים בכירים. מייקל מורל, המשנה לראש הסי-איי-אי, התפטר אתמול (רביעי) מתפקידו. העיתון וושינגטון פוסט דיווח אמש כי ראש הסי-איי-אי ג'ון ברנן הודיע כי מורל יוחלף בידי אבריל היינס, יועצת משפטית בבית הלבן והאשה הראשונה שתמונה למשנה בסוכנות הביון המרכזית. היינס תיכנס לתפקידה בתשעה באוגוסט.

בשבוע שעבר הודיע אובמה כי היועצת לביטחון לאומי החדשה שלו תהיה סוזן רייס, השגרירה לשעבר באו"ם. רייס היא האשה השנייה שתמלא תפקיד זה, אחרי שרת החוץ לשעבר קונדוליסה רייס, שהחזיקה בתפקיד תחת הנשיא בוש בין השנים 2001 ל-2005. מינויה של רייס הוא גם מהלך הקורא תיגר על הרפובליקאים, שביקרו בחריפות את רייס בשל הצגה לא נכונה של השתלשלות האירועים בהתקפה על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי שבלוב, בה נהרגו השגריר כריס סטיבנס ושלושה אמריקאים נוספים. על אף שתפקיד היועץ לביטחון לאומי הוא רב עוצמה, המינוי אינו מצריך אישור של הסנאט. במקומה של רייס באו"ם מינה אובמה את סמנתה פאואר, שעבדה בקמפיין שלו ב-2008 ומאז מילאה כמה תפקידים בבית הלבן.

בחודש מארס בחר אובמה לראשונה באשה לראשת השירות החשאי, הארגון האחראי לאבטחתו. ג'וליה פירסון שימשה עד אז כראש סגל השירות החשאי. היא החליפה את מארק סאליבן, שפרש בפברואר, והיא אחראית על ביטחונו האישי של אובמה ואנשי הבית הלבן וכן על חקירת פשעים כלכליים.

סגן ראש הסי-איי-אי הפורש מייקל מורלצילום: רויטרס

בראיון ראשון מאז שמונה לתפקיד ראש הסי-איי-אי בחודש מארס, אמר ברנן כי אף על פי שהיינס מעולם לא עבדה בסי-איי-אי, "היא יודעת על פעילות חשאית יותר מאשר כל אדם אחר בממשל מחוץ לסוכנות".

הוושינגטון פוסט הגדיר את ההתפטרות של מורל ואת מינויה של היינס "כצעד מפתיע". מורל אמר לעיתון כי הוא החליט להתפטר בחודש שעבר כדי "להקדיש יותר זמן למשפחה שלי". למורל שלושה ילדים בני יותר מ-18. מורל עבד בסי-איי-אי במשך 33 שנים ושימש פעמיים כמנהל בפועל של הסוכנות.

לפי הערכות, הצעד יאפשר לברנן לשנות את מדיניות החיסולים מהאוויר באמצעות מל"טים, שעליה הודיע באחרונה נשיא ארה"ב ברק אובמה. בניגוד לאנשים שעבדו קודם לכן בסי-איי-אי לא היתה להיינס מעורבות או אינטרס כלשהו בתוכניות השונות בלחימה בטרור, והיא אינה מתנגדת למדיניות שברנן מעוניין ליישם בארגון.

אובמה העדיף למנות את ברנן על פני מורל לאחר התפטרותו של ראש הסי-איי-אי הקודם, דיוויד פטראוס. בעבר נמתחה ביקורת על מורל, לאחר שאמר כי שיטות החקירות של הסוכנות מספקות מידע מועיל.

בנוסף, באחרונה התפרסמו אימיילים שבהם נחשף כי התגלעה מחלוקת בין פטראוס למורל בכל הקשור למידע שיש להעביר לסוזן רייס, שגרירת ארה"ב באו"ם, בנוגע להתקפה על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי בספטמבר 2012, שבה נהרג השגריר כריסטופר סטיבנס ושלושה דיפלומטים אחרים.

לפי מקורות בממשל, מורל מחק הפניה בטיוטה שהועברה לרייס על האזהרות של הסי-איי-אי מפני התקפות טרור של קיצונים. רייס אמרה כי ההתקפה אירעה בגלל סרטון אנטי איסלאמי ולאחר שהתברר כי מדובר בפיגוע, חברי קונגרס רפובליקאים האשימו אותה כי מסרה מידע כוזב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ