רשת סחר באיברים בה מעורבים רופאים ישראלים נחשפה בקוסטה ריקה

רוב האזרחים שנבחרו הם גברים ונשים משכבות עניות שהוטסו לישראל. באחד המקרים מתה מנותחת, אזרחית קוסטה ריקה, בדרכה חזרה

שלמה פפירבלט ודן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט ודן אבן

שלטונות קוסטה ריקה הודיעו היום (רביעי) כי חשפו התארגנות של רופאים – חלקם ישראלים – החשודים כי במשך שנתיים הפעילו רשת לסחר בכליות. הקבוצה, כך נטען, חיברה בין אזרחים מקומיים במצוקה כלכלית לבין ישראלים שהיו זקוקים להשתלה, ושלחה את התורמים-בתשלום לארץ כדי לעבור בה ניתוחים לקצירת האיברים. עד כה לא נעצרו ולא נמסרו שמותיהם של הישראלים החשודים במעורבות הפרשה. התובע הכללי, חורוחה צ'אברייה, גילה כי באחד המקרים מתה מנותחת, אזרחית קוסטה ריקה, בדרכה חזרה מישראל. בסן חוסה דווח אמש כי בסיום החקירה צפויה התביעה להאשים את החשודים בהפרת החוק למניעת סחר בבני אדם, עבירה שהוענש המקסימלי בגינה הוא 16 שנות מאסר.

המשטרה המקומית עצרה היום את ד"ר פרנססיקו חוסה מורא, בן 63, מנהל המחלקה הנפרולוגית של בית החולים הגדול קלדרון גווארדיה, בעיר הבירה סן חוסה. חיפוש נערך במשרדו בבית החולים ומסמכים רבים נלקחו משם על ידי החוקרים. חיפושים דומים נערכו במספר מעבדות רפואיות, שעל פי החשד, נערכו בהן בדיקות עבור אנשי הרשת, וכן בביתו של הרופא. התובע הכללי מסר כי החשד הוא שהרופא ואשה נוספת שנעצרה אתמול – מורין פטריסיה קורדרו סולנו, בת 32, עובדת המשרד לביטחון פנים במדינה - הם "קצה הקרחון" של רשת שתיווכה בסחר אברים. הד"ר מורא היה בקשר עם הרופאים הישראלים, והוא זה שערך את בדיקות ההתאמה של המקומיים שיועדו להישלח לישראל על מנת שתיקצר כליה מגופם. עוד נמסר כי הרופא ושותפיו השתמשו, בין השאר, במאגר הנתונים של בית החולים כדי לאתר את המועמדים המתאימים לצורך העסקה. רוב האזרחים שנבחרו הם גברים ונשים משכבות עניות, שתמורת מתן הכליה קיבלו סכומים הנעים סביב שמונה לעשרה מיליון קולון – כ-16 עד 20 אלף דולר.

"אנחנו רואים באנשים האלה קורבנות של רשת פשע בינלאומית", אמר התובע. הוא סיפר כי באחד המקרים אשה צעירה שנשלחה לישראל לתרום כליה, חשה ברע בטיסה חזרה לקוסטה ריקה, הורדה ממנה בעת נחיתת ביניים, ואז מתה. לדבריו, המקרה נמצא בחקירה – בשיתוף האינטרפול - ולכן אין באפשרותו להוסיף על כך פרטים.

מעצרו של החשוד המרכזי, ד"ר פרנססיקו חוסה מורא, בחודש יוניצילום: באדיבות O.I.J

דוברים מטעם החקירה סיפרו כי ידוע להם גם על מקרים שבהם חולים מישראל הוטסו לקוסטה ריקה וניתוחי ההשתלה בוצעו שם, בלא שדיווחו עליהם לשלטונות הבריאות.
קוסטה ריקה משמשת בשנים האחרונות כאחד היעדים הפופולאריים לחולים ישראלים הזקוקים להשתלות כליה, אף שההשתלות המבוצעות בה נחשבות ללא חוקיות וכרוכות בתשלום לתורמים חיים. מדינות נוספות המהוות בשנים האחרונות יעד להשתלות איברים שיש בהן חשד לסחר הן אקוודור וקזחסטאן.

לפני כשנה נעצרה בישראל רשת של סוחרי איברים ישראלים שהטיסו חולים מהארץ להשתלות בקוסובו וסרי לנקה, שעלה בהן חשד לסחר. התשלומים עבור השתלה בשוק השחור נאמדים בכ-700 אלף שקל לכליה.

לכאורה, אם חלק מהשתלות האיברים שקידמה הרשת מקוסטה ריקה בוצעו בישראל, קיים חשש כי התורמים-בתשלום שבאו מחו"ל קיבלו אישור לתרום איברים בבתי חולים בארץ. אישור שכזה ניתן על ידי ועדה במשרד הבריאות, שנדרשת לוודא כי מקור התרומה הוא אלטרואיסטי ולא ניתן עבורה תשלום.

חוק ההשתלות אוסר במפורש על מעורבותם של ישראלים בסחר באיברים ובתשלום עבור איברים בישראל או בחו"ל, ואף קובע עונשים של עד שלוש שנות מאסר וקנס כספי.
עד לחקיקת החוק נהגו קופות החולים לממן השתלות איברים של ישראלים בחו"ל, הן במסגרת הביטוח המשלים והן במסגרת הביטוח הכללי, גם למדינות שבהן נדרש מהחולים לשלם כסף לתורמי האיברים כגון סין והפיליפינים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לפרשה הנוכחית כי "המקרים המועלים בפרסום מקוסטה ריקה אינם ידועים ואינם מוכרים למשרד הבריאות. מאז 2008, כשנחקק חוק השתלת איברים, חדלו קופות החולים וחברות הביטוח לממן השתלות לישראלים בחו"ל (העלולים להיחשד כסחר באיברים), בכלל זה קוסטה ריקה. אם אכן בוצעו השתלות לישראלים, כפי שמופיע בדיווחי התקשורת בקוסטה ריקה, הרי שבוצעו למיטב הבנתנו במימון פרטי, בניגוד לחוק ושלא על דעת משרד הבריאות והמרכז הלאומי להשתלות. בחודש שעבר נחתם הסכם בין שר הבריאות בקוסטה ריקה ובין החברה המקומית לתיירות מרפא שלפיו תיאסר כל תיירות השתלות אל מחוץ לקוסטה ריקה ולתוכה".

בחודש הבא ידון בג"ץ בעתירה שהגישה העמותה למטופלי דיאליזה ומושתלי כליה באמצעות עו"ד שמואל ילינק כנגד סעיף 5ב' בחוק ההשתלות, האוכף את החוק הישראלי לרבות האיסור על סחר באיברים על השתלות של ישראלים בחו"ל. לדברי יו"ר העמותה עמוס כנף, "מצוקת האיברים בישראל מוציאה את החולים למצבים בלתי שפויים. אם היו עושים השתלות על הירח, ישראלים היו נוסעים גם לשם. חייבים לשנות את חוק ההשתלות ולתת תקווה לחולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ