ראש האף-בי-איי: מל"טים ביצעו מעקבים גם בשטח ארה"ב

לדברי רוברט מולר, המל"טים הופעלו "לעתים רחוקות מאוד". אח"כ הבולשת ביקשה להבהיר שהמעקבים נעשים רק אחרי אנשים שאינם בתנועה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ארצות הברית מפעילה מל"טים בשטחה למטרת מעקב; כך הודה אתמול (רביעי) ראש הבולשת הפדרלית רוברט מולר בשימוע שנערך בנושא בסנאט. עם זאת, מולר הדגיש כי הדבר נעשה "לעתים רחוקות מאוד".

מולר אמר את הדברים בתגובה לשאלות סנאטורים שביקשו לדעת עוד על השימוש הגובר של ארה"ב בכלי הטיס. ראש האף-בי-איי לא פירט בנושא, אך הבולשת פרסמה מאוחר יותר הודעה לפיה נעשה שימוש בכלי טיס למעקב אחר אנשים שאינם בתנועה כדי שלא לסכן את סוכניה. כך למשל, צוין בהודעה, נעשה שימוש במל"ט כשאדם חמוש חטף ילד מאוטובוס תלמידים והתבצר עמו בבונקר.

ממשל אובמה מגן על שיטות המעקב שלו מאז שסוכן ה-NSA לשעבר אדוארד סנודן חשף מסמכים מסווגים החושפים את מאגר המידע העצום של תיעוד שיחות טלפון וכן את תיאום ה-NSA עם חברות מדיה שונות.

מל"ט של צבא ארה"ב, בחודש שעברצילום: רויטרס

בחודש שעבר, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הציג בנאום לאומה את מדיניותו החדשה בנוגע לשימוש במל"טים לצורך חיסול טרוריסטים בכלל, וטרוריסטים אמריקאים בפרט, מחוץ לתחומי ארה"ב. המדיניות החדשה מגבילה את השימוש במל"טים למטרות חיסול למקרים שבהם אזרחי ארה"ב נמצאים תחת "איום מיידי" בלבד. בכך צמצם אובמה את המדיניות הקודמת, שהתירה לבצע חיסולים כשקיים "איום משמעותי".

אובמה גיבה את מדיניות החיסולים של צבא ארה"ב ואמר כי היא עולה בקנה אחד הן עם החוק האמריקאי והן עם החוק הבינלאומי. הוא הדגיש בדבריו כי איום הטרור השתנה מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001. "המאבק בטרור העולמי התרחב מעבר לגבולות אפגניסטאן והפך עם הזמן ממלחמה גלובלית בטרור, למאבק שעיקרו מאמצים נקודתיים לפירוק רשתות טרור ספציפיות", אמר.

"לפני כל תקיפת מל"טים, חיוני לוודא במידה שקרובה לוודאות מלאה, שאף אזרח לא ייהרג או יפצע. יהיה זה לא חוקתי להרוג אזרח אמריקאי ללא שימוש בנוהל ראוי", אמר אובמה, "אסור לעשות שימוש במל"טים חמושים בשטח אמריקאי, אבל כאשר אזרח אמריקאי יוצא לחו"ל כדי להילחם בארה"ב, אסור שאזרחותו תשמש כמגן עבורו". הוא הוסיף כי מי שינהל מעתה את הטיפול בחיסולי מל"טים הוא משרד ההגנה ולא סוכנות הביון המרכזית (סי-איי-אי) וכי ארה"ב "תכבד את ריבונותן של מדינות זרות" ותתאם את פעולותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ