פרשת סחר האיברים |

קוסטה ריקה פנתה לישראל בבקשה לשיתוף פעולה

התובע הראשי במדינה: "רוצה להגיע למקבלי הכליות בישראל". בית המשפט בסן חוסה האריך את מעצרם של שני החשודים העיקריים בחצי שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חקירת רשת סחר האיברים בקוסטה ריקה, בה חשודים גם רופאים ישראלים, מסתעפת: התובע הכללי של קוסטה ריקה, חורחה צ'אברייה, מסר כי נעשתה פנייה לרשויות החוק המתאימות בישראל בבקשה לשיתוף פעולה בחקירה. "אנחנו רוצים להגיע אל האנשים אשר קיבלו בישראל את 'התורמים' מקוסטה ריקה", אמר, "וניצלו אותם ואת מצבם הקשה לצרכים שלהם".

השלטונות בקוסטה ריקה הודיעו אתמול על חשיפת הרשת, אשר לטענתם פעלה במשך כשנתיים. החשודים תיווכו לכאורה בין מקומיים שנמצאו במצוקה כלכלית לבין ישראלים שהיו זקוקים להשתלת כליה. לאחר מכן, על פי החשד, נשלחו התורמים-בתשלום לארץ ועברו כאן את הניתוח לקצירת הכליות. 

בית משפט בעיר הבירה סן חוסה נענה אמש לבקשת התביעה והורה להשאיר במעצר לצורך חקירה, למשך שישה חודשים, את הרופא ד"ר פרנסיסקו חוסה מורא פלמה - החשוד כמי שעמד בראש הרשת. מי שככל הנראה סייעה לו, עובדת המשרד לביטחון פנים בשם מורין פטריסיה קורדרו סולנו, נעצרה גם היא לשישה חודשים. נציגי התביעה טענו בפני השופט כי מדובר בחקירה ארוכה ומסובכת, המשתרעת על פני שתי מדינות, קוסטה ריקה וישראל - וקיים חשש כי החשודים ינסו לשבש את ההליכים. 

עוד העלתה החקירה כי ממחסן התרופות של בית החולים קלדרון גוארדייה, שם היה הד"ר מורא מנהל המחלקה הנפרולוגית, נעלמו כמויות גדולות של תרופות המשמשות לטיפול אחרי השתלות של כליות. החשד הוא כי הן נלקחו ללא רישום כדי לטפל בחולים שהגיעו מישראל לניתוחי ההשתלה - אשר בוצעו לכאורה ללא ידיעת הנהלת בית החולים. בחקירה עלה כי חולים מחו"ל שילמו לאנשי הרשת כ-80 אלף דולרים להשתלה.

1,114 ישראלים ממתינים כיום להשתלת איברים: 755 ממתינים לכליות, 164 לכבד, 93 ללב, 90 לריאות, 11 לכליה ולבלב ואחד ללב וריאה. בשנת 2012 מתו 91 חולים ישראלים שהיו ברשימת ההמתנה לאיברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ