כמיליון מפגינים צעדו ברחובות 100 ערים בברזיל במפגן מחאה ענק

מה שהחל בהפגנות על מחירי התחבורה הציבורית הפך בתוך שבוע לגל מחאה המוני על יוקר המחייה והשחיתות, ובדרישה לשינוי חברתי עמוק

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

יותר ממיליון מפגינים יצאו לפנות בוקר (שישי) לרחובות יותר מ-100 ערים בברזיל, במפגן המחאה הגדול ביותר שידעה המדינה זה עשרות שנים. נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, ששמרה עד כה על פרופיל נמוך מאז החלו ההפגנות לפני כשבוע, ביטלה את ביקורה ביפן ותקיים הבוקר ישיבת חירום עם שריה הבכירים כדי לדון במצב.

ההפגנות, שהחלו כמחאה נקודתית על מחירי הנסיעה התחבורה הציבורית, גדלו תוך ימים ספורים לכדי מחאת המונים נגד יוקר המחייה, העלאות המסים והשחיתות השלטונית ובדרישה לשינוי חברתי עמוק בחברה הברזילאית. חשוב להדגיש כי עיקר הזעם איננו מכוון לעבר הממשל הפדרלי בראשות רוסף, אלא למדינות המחוז המחזיקות בסמכויות נרחבות. כתבת רשת EuroNews על ההפגנות הלילה.

ההפגנה הגדולה ביותר התקיימה בריו דה ז'ניירו, שם זרמו מאות אלפים למרכז העיר ולטיילת המפורסמת של קופקבנה. רעולי פנים התעמתו עם השוטרים באזור בניין העירייה ואלה ירו בתגובה לעברם גז מדמיע וכדורי גומי. לפחות 40 בני אדם נפצעו. הפרלמנט של מדינות המחוז ריו, מטה המושל וארמון גואנברה נסגרו. הטלוויזיה הברזילאית שידרה תמונות של חנויות שנבזזו וכלי רכב שניזוקו.

בסאו פאולו נדרס למוות צעיר בן 18 על ידי נהג שניסה לעבור בכוח בכביש שנחסם על ידי מפגינים. בברזיליה הבירה פלשו מאות מפגינים למשרד החוץ וגרמו נזקים למשרדי ממשלה נוספים. גם שם הגיבו השוטרים בכדורי גומי וגז מדמיע. הפגנות נוספות התקיימו בערים בלם, פורטו אלגרה, סלבדור ובעיר האוניברסיטאית קמפינאס.

7 מתוך 7 |
1 מתוך 7 |
2 מתוך 7 |

המחאה החברתית בברזיל הפתיעה את הממשל הפדרלי ותפסה אותו בשעה שהוא שקוע עד צוואר בהכנות למונדיאל בשנה הבאה ולאולימפיאדת 2016. המחאות זוכות לתמיכה ציבורית נרחבת על אף שרבים מהמפגינים אינם יודעים כיצד תוכל תנועת המחאה למנף את דרישותיה להישגים פוליטיים משמעותיים. הם דורשים שינוי כמעט בכל אספקט של החיים החברתיים ומלאי ביקורת על הבזבוזים האדירים במיליארדי דולרים על הקמת איצדיונים חדשים.

"אנחנו משלמים הרבה מאוד על מסים, על חשמל ואנחנו רוצים לדעת איפה הכסף הזה", אומר איטלו סנטוס, סטודנט בן 25 שצעד לכיכר המרכזית בסלבדור יחד עם כ-5,000 בני אדם נוספים. "מבחינתנו זו רק ההתחלה בדרך לשינוי מבני בברזיל", אומרת אלין קמפוס, עיתונאית בת 29 מברזיליה, "אנשים רוצים להבטיח שהכסף שלהם הולך למקומות נכונים ואינו מבוזבז על שחיתות". בסרטון - ברזילאים מספרים על סיבות המחאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ