הצפות במערב קנדה: מרכז העיר קלגרי פונה לחלוטין

לפחות 25 שכונות הוצפו לגמרי כתוצאה מעליית מפלס המים בנהרות החוצים את העיר עקב גשמים חזקים. ראש הממשלה: מעולם לא ראינו דבר כזה

לוגו אי-פי
אי-פי
לוגו אי-פי
אי-פי

הרשויות בקנדה הורו אתמול (שישי) על פינוי מרכז העיר קלגרי עקב הצפות נרחבות שנגרמו עקב עליית מפלס המים בנהרות. זאת, כתוצאה מגשמים עזים שירדו באזור במשך כשבוע. לפחות 25 שכונות הוצפו לחלוטין: כבישים, מסילות ברזל וגשרים נותקו, ובהיכל ההוקי העירוני הגיע גובה המים עד לשורה העשירית שביציע. משטרת אלברטה דיווחה כי יותר מ-100,000 בני אדם נאלצו לעזוב את בתיהם וכי מניין ההרוגים עומד על שלושה.

1,300 חיילים הוזנקו מהעיר אדמונטון על מנת לסייע בפינוי אזרחים ממרכז העסקים של קלגרי, אליו מגיעים מדי יום עבודה כ-350 אלף בני אדם. עם זאת, הרשוות הדגישו מדובר במבצע חילוץ בהיקף קטן, שכן רבים מהתושבים לקחו ברצינות את האזהרות ולא הגיעו אתמול לעבודה. לפחות 1,500 בני אדם הופנו למקלטי חירום.

ראש העיר נאשיד ננשי אמר כי קלגרי מעולם לא ידעה עלייה מהירה כל כך של מפלס המים בנהרות, אך הדגיש כי המצב נמצא תחת שליטה. לדבריו, גובה המים בנהר אלבו העובר בחלקה הדרומי של העיר הגיע לשיא, ואילו נהר בו "הנראה כמו אוקיינוס" המצב צפוי להישאר יציב כל עוד לא יחול שינוי במזג האוויר.

המים בהיכל ההוקי הגיעו עד לשורה העשירית, קלגרי בסוף השבועצילום: אי-אף-פי

החיים בקלגרי שובשו לחלוטין עקב ההצפות. בתי ספר ובתי משפט נסגרו ומערך ההסעה ההמונית במרכז העיר הפסיק לפעול. גם אספקת החשמל שובשה. ראשת ממשלת מדינת המחוז אלברטה, אליסון רדפורד, אמרה כי הממשל יעשה הכל כדי לסייע לתושבים לשוב לחייהם הרגילים מהר ככל האפשר ויגיש סיוע כספי לקהילות הזקוקות לשיקום. ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, שהוא תושב קלגרי, הגיע אף הוא לעיר והבטיח סיוע גם מהממשל הפדרלי. "זה לא יאומן. אני לא חושב שמישהו מאיתנו רק אי פעם דבר כזה. העוצמה היא פשוט יוצאת דופן", אמר.

במקביל, הוכרז מצב חירום עם בעשרות עיירות הנמצאות בסביבת קלגרי ודרום הרי הרוקי הקנדיים. ההצפות הקשות ביותר נגרמו כתוצאה מעליית מפלס המים בנהר היי. בתיהם של כמחצית מהתושבים החיים לאורך הנהר הוצפו. הכביש הטרנס-קנדי המחבר בין מערב קנדה למזרחה - נסגר.

הכביש הטרנס קנדי מנותק באזור קוגר קריק, אתמולצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ