שלמה פפירבלט
כתב הארץ באמריקה הלטינית

משטרת הגבולות בנתב"ג היתה זאת אשר הביאה בעקיפין לחשיפת רשת הסחר באיברים בין קוסטה ריקה וישראל - כך התברר אמש (שישי), לאחר שהמדינה פנתה לרשויות בישראל בבקשה לשיתוף פעולה בחקירת הפרשה.

מקורות רשמיים בסן חוסה הבירה מסרו כי בחודש מארס האחרון הגיעו בני זוג מקוסטה ריקה לנמל התעופה בן גוריון. כאשר נשאלו על ידי שוטר בדלפק בדיקת הדרכונים לסיבת בואם, השיבה האישה כי היא נשלחה על מנת לתת את אחת מכליותיה לחולה ישראלי. כניסתם נמנעה, והם הועלו בתוך זמן קצר על מטוס בדרך חזרה לקוסטה ריקה.

ההודעה על המקרה הועברה מיד לאינטרפול, שהעביר את פרטי בני הזוג למשטרת קוסטה ריקה, שפתחה מיד בחקירה בטרם זלג המידע על ה"תקלה" למעורבים ברשת ההברחה המקומית. בני הזוג נחקרו בהגיעם, סיפרו על התשלומים שהובטחו להם ומסרו את המידע אשר הוביל אל הרופא הד"ר פרנסיסקו חוסה מורא פלמה, מנהל המחלקה הנפרולוגית בבית החולים הגדול בעיר הבירה "קלדרון גוארדיה".

בעקבות הבדיקה הסמויה אשר נערכה בשבועות האחרונים, נעצרו בשבוע שעבר הרופא ואחת מהמסייעות בידו בפרשה ושלשום הוארך מעצרם לשישה חודשים. על פי החשד, הם תיאמו את בדיקות ההתאמה הרפואית מול רופאים מישראל, ארגנו את הטסתם, ושילמו להם בין 16 ל-20 אלף דולרים לכל "תרומת" כליה.

מטעם בית החולים הפרטי "קליניקה ביבליקה" בסן חוסה נמסר אמש כי לפני כשנתיים החל הד"ר מורא פלמה לבצע בחדרי הניתוח שלהם השתלות כליה לחולים אשר הוטסו לקוסטה ריקה (רובם ככל הנראה מישראל). בהודעת בית החולים נאמר: "לא עלה בנו החשד כי מדובר בתרומות איברים שאושרו על סמך הודעות כוזבות והסכמות מזויפות של התורמים". החוק המקומי אוסר על תרומות איברים בתשלום, והדבר מהווה עבירה על "חוק הסחר בבני אדם", שדינה עד 16 שנות מאסר. בהודעת בית החולים נאמר עוד כי מיד עם היוודע להם דבר החקירה, הם הפסיקו מיד את ההתקשרות עם הד"ר ולא אפשרו לו להמשיך ולבצע את הניתוחים הפרטיים.

במקביל לפרשת רשת הברחת האיברים, נפתח מחדש תיק חקירת הסטודנטית לרפואה איידה גרה, בת 18, אזרחית פנמה, אשר גופתה נמצאה בחודש דצמבר האחרון באזור הגבול בין קוסטה ריקה ופנמה, כאשר היא מעורטלת למחצה ונראה כי נעשה ניסיון לשרוף אותה. החוקרים הזדעזעו לגלות כי בסמוך לרצח – נקצרו איבריה הפנימיים של הצעירה. כעת הם מבקשים לבדוק אם המקרה הזה קשור לרשת שנחשפה, ואיבריה של הנרצחת נלקחו על מנת לבצע השתלות בחולים מקומיים או כאלה שהגיעו למדינה.

נראה כי הפרשה הנוכחית גורמת נזק תדמיתי לישראל. ברשתות החברתיות בקוסטה ריקה ואף בתקשורת נשמעים בימים האחרונים טענות כנגד מה שמכונה כאן "הניצול של העשירים את מצוקתם וגופם של בני אדם עניים". רפאל מטנסאס, נשיא הארגון הלאומי להשתלות בספרד (ONT), צוטט בתקשורת המקומית כמי שאמר: "הלקוח העיקרי של העסק הזה היא ישראל. זאת מדינה עם כוח קנייה גדול וכמעט ללא תרומות איברים, כיוון שקשה מאוד למצוא שם תורמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ