סערה בבוליביה: חשד שבת 12 החיה עם אביה ודודה בכלא, נאנסה על ידיהם והרתה

בתום החודש השני להיריונה, הוצאה מן הכלא והועברה לטיפול רפואי ופסיכולוגי. החוק בבוליביה מאפשר לילדים להתגורר עם הורה עד שמלאו לו 6 שנים

שלמה פפירבלט, כתב “הארץ” באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט, כתב “הארץ” באמריקה הלטינית

ילדה בת 12 נאנסה משך שנים בין כתלי בית הכלא בעיר הבירה לה פס, בוליביה, על ידי מספר גברים. הדבר נחשף לאחר שהיא הרתה. שלושת החשודים במעשים הם אביה, דודה וגבר נוסף שהוא סנדקה, השפוטים לתקופות מאסר ממושכות - איתם התגוררה הילדה מאחורי הסורגים בארבע השנים האחרונות, מאז גיל 8.

מנהל מערכת בתי הכלא של בוליביה, רמירו ז’אנוס, אישר את הפרטים לעיתון הבוליביאני “לה רסון”, שחשף את הפרשה. לדבריו, הילדה, בתום החודש השני להיריונה, הוצאה מן הכלא והועברה לטיפול רפואי ופסיכולוגי, במסגרת הרשות להגנת הילד. היא הוחזקה במעון באחד מפרברי לה פס, ונאסרה הגישה אליה לבני משפחתה או לחבריהם. מפקדת משטרת בוליביה, הגנרל אלברטו ארסנה, הורה לחקור את הפרשה, לדבריו “המשטרה הממונה על החוק חייבת לחוש אשמה לנוכח המקרה הזה, נבדוק אותו לפרטיו על מנת לשנות את המצב בבתי הכלא. אני חושש כי בין הילדים הרבים מאחורי חומות הכלא יש עוד כאלה שהם קרבן לפגיעות ולהתעללות מינית מצד המבוגרים אתם הם חיים. בנוסף, הצפיפות הרבה השוררת בבתי הסוהר, המאוכלסים בעשרות אחוזים מעל ומעבר לתפוסה המרבית שלהם, יוצרת תנאי חיים קשים עבורם בכל מקרה”.

הדברים מכוונים לתופעה יוצאת דופן אשר המקרה הזה מציף – והיא שהותם בכלא של אלפי ילדים בוליביאנים, לצד הוריהם המרצים תקופות מאסר ממושכות, בחברתם של פושעים. עובדת היריונה של בת ה-12, התגלה במקרה בעקבות מגפת דלקת קרום המוח שפקדה את הכלא לפני זמן קצר. זהו בית סוהר ישן בן 118 שנה, ותנאי הסניטציה בו הם מתחת לכל ביקורת. לאחר שאחד האסירים מת כתוצאה מהמחלה - פונו הילדים באופן זמני מן המוסד – ועובדים סוציאליים מחוץ לסורגים שטיפלו בהם, שמעו ממנה את סיפורה. לדבריה, שלושת הגברים ניצלו אותה מינית במשך ארבע השנים שהיא התגוררה איתם.

החוק בבוליביה מאפשר לילדים להתגורר עם הורה אסיר, אב או אם, עד שמלאו לו 6 שנים. ב-18 בתי הכלא של בוליביה חיים כרגע 2,104 ילדים, שכמעט מחציתם כבר עברו את גיל 6 – והם ממשיכים לחיות בין הסורגים כיוון שאין להם פתרון אחר. בבית הכלא של לה פס, שם נאנסה בת ה-12, מתגוררים בדרך כלל כ-230 ילדים, 100 מהם בגיל של בין 6 ו-14.

העיתון “לה רסון” מזכיר כי לפני כשנה, כבר אירע מקרה מזעזע, בבית כלא בסנטה קרוז, כאשר אחד האסירים במקום הודה בכך שאנס ורצח ילדה בת 3, ושמה מיי לין קא. הדבר חולל אז סערה גדולה, אך לא הביא לשינוי במצב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ