ניו יורק טיימס

בית המשפט העליון של ארצות הברית צפוי להכריע השבוע, ואולי עוד היום (שני) בשתי עתירות העוסקות בשאלה האם זכותם של הומואים ולסביות להינשא, ובאופן רחב יותר - מהי ההגדרה של המונח "נישואים" בראשית המאה ה-21. להחלטת תשעת שופטי העליון תהיה השפעה גדולה על האופן שבו מפרשות 50 המדינות, כמו גם הממשל הפדרלי, את העניין בחקיקה.

במרכז הדיונים, שהחלו לפני שלושה חודשים, עומד המצב המשפטי הסבוך שנוצר במדינת קליפורניה בשאלת הנישואים החד מיניים, אחרי שזו אישרה אותם בראשית 2008, רק כדי לשוב ולפסול אותם בנובמבר אותה שנה במשאל עם. התיקון לחוק הנישואים בקליפורניה, כך שלא יכלול הומואים ולסביות, זכה לכינוי "הצעה 8" (Proposition 8) והתקבל אחרי שרשויות המדינה כבר הספיקו לחתן באופן חוקי 18 אלף זוגות הומואים ולסביות.

נגד התיקון לחוק עתרו שני זוגות בטענה שהוא נוגד את החוקה: תיק אחד עוסק בשאלה האם החוק בקליפורניה מפר את הזכות החוקתית להינשא, והתיק השני שמקורו בניו יורק מערער על החוק לפיו הממשל הפדרלי מונע זכויות סוציאליות מזוגות הומואים ולסביות. מדינת קליפורניה סירבה להגן על התיקון וכתוצאה מכך הוגשו התביעות נגד ארגוני המשפחה שקידמו את הצעה 8. ב-2010 פסק בית משפט פדרלי נגד התיקון לחוק הנישואים וקבע כי הוא מפר את הזכות הבסיסית של כל זוג להתחתן.

מפגינים בעד נישואים חד מיניים מחוץ לבית המשפט העליון, במארסצילום: אי-פי

תומכי הצעה 8 לא ויתרו ועתרו שוב, אך נדחו גם בבית משפט לערעורים, שטען אף הוא כי התיקון איננו חוקתי. אז, פנו אותם ארגונים לבית המשפט העליון בבקשה שיפסוק כי הסמכות לפרש את משמעות המונח "נישואים" נמצאת בידי המדינות. לדבריהם, מדובר בסוגייה שנויה במחלוקת הן מבחינה חוקתית והן מבחינה ציבורית ולכן אסור לבית המשפט להתערב בה באופן גורף. בית המשפט העליון הסכים לקבל את העתירה ולדון בעניין בדצמבר אשתקד. בבית המשפט העליון מכהנים תשעה שופטים: ארבעה מהם שמרנים, ארבעה ליברלים והשופט אנתוני קנדי המתנדנד.

הממשל הפדרלי אינו מעורב בתיק אך פרסם הודעה מיוחדת כ"ידיד בית המשפט העליון" ובו ביקש ממנו לפסול את התיקון לחוק. עמדת הממשל עולה בקנה אחד עם סקרים המצביעים על נטייה הולכות וגוברת של הציבור האמריקאי לתמוך בנישואי חד מיניים.

11 מדינות בארה"ב מכירות בנישואים חד מיניים. שמונה מדינות נוספות מתירות להומואים ולסביות לבוא בברית הזוגיות או לחתום על הסכמי שותפויות שונים, המאפשרים להם ליהנות מכל ההטבות הניתנות לזוגות נשואים, אך אינן מתירות להן להתחתן באופן רשמי. יתר המדינות אינן מכירות בקשרי אישות בין הומואים ובין לסביות. לדעת מומחים, בפני השופטים עומדות ארבע אפשרויות מרכזיות: האחת - לתמוך בתיקון לחוק ובכך לתמוך בזכותן של 50 המדינות לטפל בעצמן בסוגייה, השנייה - לבטל את התיקון בקליפורניה לבדה, השלישית - להורות על ביטול הנישואים החד מיניים בכל המדינות, והרביעית - להתחמק מהחלטה על ליבת העניין בטענה טכנית לפיה התובעים לא ספגו פגיעה משמעותית מספיק כדי להיות צד במשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ