אובמה יציג תוכנית למאבק בהתחממות העולמית

נשיא ארה"ב צפוי להכריז היום על הפחתת פליטת פחמן דו חמצני מתחנות כוח קיימות, החלטה שצפויה להוביל למאבק בתעשייה ולהתסיס את הרפובליקאים

פיטר בייקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
פיטר בייקר, ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב, , יציג היום (שלישי) את תוכניתו למאבק בהתחממות כדור הארץ, שצפויה לכלול הגבלה על פליטת פחמן דו חמצני מתחנות כוח קיימות. "אניח את החזון שלי באשר לדרך בה אנחנו צריכים ללכת – תוכנית לאומית להפחתת זיהום הפחמן, הכנת מדינתנו להשלכות של שינויי האקלים, ולהובלת מאמצים בינלאומיים להילחם בהם", אמר אובמה בסרטון שפרסם הבית הלבן בסוף השבוע. "זהו מאמץ רציני, אבל הוא מתאים באופן מיוחד לכוחותיה של ארצות הברית".

החלטתו של אובמה להשתמש בסמכותו כדי לפעול בסוגיה נובעת בין השאר מהנחה שלא יצליח להעביר תקנות שכאלה בקונגרס. אף על פי שבית המשפט העליון התיר לרשות המבצעת לפעול בתחום פליטת הפחמן הדו חמצני ללא צורך בחקיקה נוספת, מהלכו של אובמה צפוי לגרור תביעות מצד גורמים בתעשייה, וביקורת של מחוקקים רפובליקאים על המחיר הכלכלי של תקנות ההגבלות.

סרטון של הבית הלבן לקראת הנאום

הממשל האמריקאי כבר פעל להפחתת פליטת הפחמן בתחנות כוח חדשות, אולם להרחבת ההגבלות למתקנים יהיו השלכות משמעותיות. תחנות כוח לייצור אנרגית חשמל אחראיות למעל לשליש מפליטת גזי החממה בארה"ב. אובמה לא הודיע מה יכלול הנאום, אולם בכירים בממשל אמרו בעבר כי הוא יעסוק בהצעות לפיקוח על תחנות כוח. בשל מורכבות תהליך קביעת התקנות, ייתכן כי הן לא ייכנסו לתוקף לפני סוף כהונתו השנייה של אובמה.

בימים האחרונים התפשטו בוושינגטון שמועות על תוכניתו של אובמה, ומחוקקים רפובליקאים מתחו ביקורת על הנשיא ואמרו כי הוא יסכן את החלמת הכלכלה בארה"ב. "זה מטורף לגמרי", אמר יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר. "למה שתרצה להגביר את מחיר האנרגיה ולהרוג עוד משרות אמריקאיות, בתקופה בה העם האמריקאי עדיין שואל 'איפה העבודות'?".

תחנת כוח בברבנק, קליפורניהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ