העליון בארה"ב ביטל הגנה על מיעוטים בחוק זכויות ההצבעה

בית המשפט ביטל סעיף שמגדיר את הנוסחה שתקבע אילו מדינות זקוקות לאישור פדרלי כדי לערוך שינוי בחוקי ההצבעה שלהן

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ארגוני זכויות האדם בארה"ב ספגו מכה קשה היום (שלישי), כאשר בית המשפט העליון ביטל חלק חשוב מתוך חוק פדרלי שחוקק לפני 48 שנים במטרה להגן על מצביעים הנמנים על קבוצות מיעוט בחברה. בית הדין פסק ביחס של 4-5 לטובתם של פקידי ממשל במחוז שלבי שבאלבמה, וקבע שסעיף מתוך חוק זכויות ההצבעה מ-1965, הקובע אילו מדינות זקוקות לאישור פדרלי כדי לערוך שינוי בחוקי ההצבעה שלהן, אינו תקף.

דעת הרוב שנמסרה מפי השופט השמרן ג'ון רוברטס קבעה שהיה צורך לעדכן את נוסחת המסגרת אשר שימשה את הקונגרס לצורך אישור מחדש של החוק ב-2006. "הקונגרס לא התייחס לנתונים שעמדו לרשותו לצורך עיצוב נוסחת מסגרת המעוגנת במציאות הנוכחית", כתב רוברטס, "תחת זאת, עשה שימוש מחודש בנוסחה המבוססת על נתונים בני 40 שנה, שאין קשר הגיוני בינם לבין המתרחש בימינו".

השופטים, שהיו חלוקים בדעותיהם על בסיס אידאולוגי, לא ביטלו את סעיף 5 בחוק, הידוע כסעיף חובת האישור מראש, הדורש ממדינות המבקשות להכניס שינויים בחוקי ההצבעה שלהן לקבל אישור של משרד המשפטים או של בית משפט פדרלי. אך הם כן ביטלו ברוב קולות את סעיף 4 באותו חוק, שלפיו נקבעת נוסחת המסגרת הקובעת לאילו מדינות מתייחס סעיף 5. נוסחה זו מבוססת על התנהלותן של המדינות בעבר, בכל הקשור לאפליה של מצביעים הנמנים על קבוצות מיעוט.

בניין הקפיטול בוושינגטוןצילום: אי–פי

אמנם לא נערך כל שינוי בסעיף 5, אבל למעשה הוא איבד את תוקפו, לכל הפחות לעתיד הקרוב, זאת עד שהקונגרס יקבע נוסחת מסגרת חדשה אשר תאפשר את יישום החוק במדינות מסוימות. משמעות הדבר היא מהלומה קשה לזכויות האדם. ארגוני זכויות האדם חוששים שהיעדר הוראת אישור מראש תוביל לעלייה בניסיונות למנוע מבני מיעוטים להצביע בבחירות. לדבריהם, מאז החלת החוק מחדש, ב-2006, דחה משרד המשפטים 31 בקשות לשינוי חוקי ההצבעה שהוגשו על ידי המדינות הללו, על בסיס סעיף 5.

התיק היה אחד השנויים במחלוקת במושבו הנוכחי של בית המשפט העליון. הוא נסב סביב חוק מימי המאבק על זכויות האזרח בשנות ה-60, שאסר גביית מס גולגולת, עריכת מבחני קרוא וכתוב ועוד פעולות שבגינן נמנעה משחורים ההצבעה בבחירות. בשנות ה-60 ננקטו פעולות כאלה במדינות שונות בכל רחבי ארה"ב, ובעיקר במדינות הדרום.

סעיף 5 בחוק מחייב מדינות מסוימות, בעיקר בדרום, להוכיח שהשינוי אותו הן מבקשות לערוך בחוק ההצבעה אינו כרוך באפליה לרעה של שחורים, היספנים ובני מיעוטים אחרים. תשע המדינות שהחוק מתייחס אליהן הן: אלבמה, אלסקה, אריזונה, ג'ורג'יה, לואיזיאנה, מיסיסיפי, דרום קרוליינה, וירג'יניה וטקסס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ