אובמה הציג תוכנית להפחתת הזיהום והתמודדות עם שינויי האקלים

נשיא ארה"ב הכריז בנאום באוניברסיטת ג'ורג'טאון על השקת התוכנית הפדרלית המקיפה: "אני עומד פה כדי לומר שעלינו לפעול"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכריז בנאומו היום (שלישי) כי הדיון על ההתחממות הגלובלית וסיבותיה הוא מיושן. בנאום הציג אובמה תוכנית רחבה להפחתת הזיהום והתמודדות עם שינויי האקלים. בנאומו המכונן באוניברסיטת ג'ורג'טאון, הוא הזהיר את האמריקאים מההשפעות העמוקות והרות האסון של שינוי האקלים, והפציר בהם לפעול לפני שיהיה מאוחר מדי. "בתור נשיא, בתור אבא ובתור אמריקאי, אני עומד פה כדי לומר שעלינו לפעול", אמר.

אובמה הודיע כי הנחה את ממשלתו להזניק את הרגולציה הפדרלית הראשונה על פליטת גזי חממה בתחנות כוח חדשות וישנות, "כדי לשים סוף לפליטה חסרת הגבולות של זיהום הפחמן". תחומים אחרים בתוכנית יגבירו את ייצור האנרגיה המתחדשת על אדמות מדינה, יגביר את הסטנדרטים ליעילות אנרגטית ויכין קהילות להתמודדות עם הטמפרטורות העולות.

החלטתו של אובמה להשתמש בסמכותו כדי לפעול בסוגיה נובעת בין השאר מהנחה שלא יצליח להעביר תקנות שכאלה בקונגרס. אף על פי שבית המשפט העליון התיר לרשות המבצעת לפעול בתחום פליטת הפחמן הדו חמצני ללא צורך בחקיקה נוספת, מהלכו של אובמה צפוי לגרור תביעות מצד גורמים בתעשייה, וביקורת של מחוקקים רפובליקאים על המחיר הכלכלי של תקנות ההגבלות.

אובמה בנאומו באוניברסיטת ג'ורג'טאוןצילום: אי-אף-פי

הממשל האמריקאי כבר פעל להפחתת פליטת הפחמן בתחנות כוח חדשות, אולם להרחבת ההגבלות למתקנים יהיו השלכות משמעותיות. תחנות כוח לייצור אנרגיית חשמל אחראיות למעל לשליש מפליטת גזי החממה בארה"ב. בשל מורכבות תהליך קביעת התקנות, ייתכן כי הן לא ייכנסו לתוקף לפני סוף כהונתו השנייה של אובמה.

בנוסף, אובמה התייחס לצינור הנפט הענק שצפוי להיבנות בין קנדה וטקסס, ואמר כי אישור בניית צינור הנפט השנוי במחלוקת תלוי בהשפעתו על זיהום האוויר הכולל. "הפרויקט ישרת את האינטרסים הלאומיים שלנו רק אם לא יחמיר באופן משמעותי את בעיית זיהום האוויר", אמר הנשיא. לדבריו, "ההשפעה הכוללת של צינור הנפט על האקלים שלנו תהיה שיקול משמעותי בהחלטה להרשות לפרויקט הזה להתקדם".

תחנת כוח בברבנק, קליפורניהצילום: אי-אף-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ