האם העליון בארה"ב יעשה היסטוריה ויאשר היום נישואים חד-מיניים?

השופטים יפרסמו את החלטתם בשתי עתירות בנושא. האפשרויות שבפניהם: לאשר את הנישואים, להותיר את האיסורים על כנם, או להחליט שלא להחליט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בדרך כלל לא ניתן לדעת מתי בית המשפט העליון בארה"ב יפרסם החלטה ספציפית. מלבד חריג אחד: היום האחרון של מושב בית המשפט, אז השופטים נדרשים לפרסם החלטתם בכל התיקים הפתוחים. היום האחרון של המושב הוא היום (רביעי), ובית המשפט עדיין לא פרסם את החלטתו בשני תיקים רבי חשיבות בסוגיית נישואים חד-מיניים.

לפיכך, היום מעט אחרי השעה 17:00 (10:00 שעון ניו יורק), השופטים יודיעו על החלטתם בשתי עתירות נגד חוקים המגדירים נישואים כאיחוד בין גבר לאשה בלבד. התיק הראשון עוסק בחוק הפדרלי להגנה על הנישואים מ-1996, ומונע הטבות פדרליות לזוגות הומואים ולסביות שנישאו במדינות המאפשרות זאת. העתירה השנייה היא נגד "הצעה 8", חוק שאושר במשאל עם בקליפורניה ומונע הכרה בנישואים חד-מיניים במדינה.

הפסיקה תתקבל על רקע שינוי חד בדעת הציבור האמריקאי לגבי נישואים חד-מיניים. סקרים עדכניים מראים כי מרבית האמריקאים תומכים בהכרה בטקסים אלה. כשהשופטים שמעו את טיעוני הצדדים בפתיחת הדיונים בחודש מארס, תשע מדינות בארה"ב ומחוז קולומביה, שבו יושבת וושינגטון הבירה, הכירו בנישואים אלה. מאז, שלוש מדינות נוספות חוקקו חוקים דומים.

בתיק הניו יורקי, ארה"ב נגד וינדזור, מס' 12-703, העותרים מערערים על סעיף בחוק מ-1996 שמגדיר נישואים כאיחוד בין גבר לאשה בלבד לצורך הכרה במסגרת של יותר מ-1,000 תוכניות וחוקים פדרליים. סעיף אחר בחוק, שלא נידון בבית המשפט, קובע שמדינות בארה"ב אינן חייבות להכיר בנישואים חד-מיניים ממדינות אחרות.

התיק עוסק במקרה של שתי נשים מהעיר ניו יורק, אדית וינדזור ותיאה קלרה ספייר, שנישאו ב-2007 בקנדה. ספייר מתה ב-2009 ווינזדור ירשה את רכושה. בשל החוק מ-1996, מס הכנסה האמריקאי לא יכול להכיר בווינדזור כיורשת החוקית של ספייר, ולכן היא נדרשה לשלם מס בסך 360 אלף דולר, שלא היה מוטל על אלמן או אלמנה בנישואים הטרוסקסואליים. וינדזור עתרה לבית המשפט, ובשנה שעברה בית המשפט הפדרלי לערעורים (הערכאה האחרונה לפני בית המשפט העליון) ביטל את החוק מ-1996.

אם השופטים יקבלו את הכרעת הערכאה הנמוכה יותר, זוגות חד-מיניים נשואים יתחילו לקבל הטבות פדרליות. אם הם יחליטו שהחוק עדיין בתוקף, מצב העניינים הנוכחי של זוגות חד-מיניים יישאר ללא שינוי.

תומכי הנישואים החד מיניים מול בית המשפט העליוןצילום: אי-אף-פי

ממשל אובמה טען כי החוק אינו חוקתי, אף על פי שהוא ממשיך לאכוף אותו. חברי בית הנבחרים מהמפלגה הרפובליקאית הגנו עליו בפני בית המשפט, אף על פי שסמכותם לייצג את עמדת ארה"ב בנושא כלל אינה ברורה. כך שייתכן כי בית המשפט יחליט שלאיש אין סמכות לעתור על החלטת בית המשפט לערעורים. במקרה זה, החלטת הערכאה הנמוכה יותר תישאר על כנה.

התיק מקליפורניה, הולינגוורת נגד פרי, מס' 12-144, הוגש ב-2009 בידי תאודור אולסון ודייוויד בויז, שני עורכי דין שניצבו בצדדים הניצים בתיק בוש נגד גור, שבו הכריע בית המשפט העליון מי ניצח בבחירות של שנת 2000. העתירה, שהוגשה בשם שני זוגות חד-מיניים, טוענת כי הזכויות החוקתיות שלהם הופרו כאשר אזרחי קליפורניה החליטו במשאל עם לבטל את פסיקת בית המשפט העליון של המדינה להתיר נישואים חד-מיניים שנה קודם לכן. בתי משפט פדרליים בערכאות נמוכות יותר קיבלו את העתירה.

לשופטי העליון כמה אפשרויות בתיק הקליפורני. הם יכולים לבטל את החלטת הערכאות הנמוכות ולהותיר את האיסור על נישואים חד-מיניים במקומו. הם יכולים לאשר את ההחלטה כך שנישואים חד-מיניים יוכרו רק בקליפורניה. או שהם יכולים להתמודד עם הסוגיה הרחבה יותר - אם החוקה מחייבת מדינות להכיר בנישואים אלה.

ייתכן גם כי בית המשפט יחליט לא להשיב לשאלות אלה ולקבוע כי אין בסמכותו לפסוק בתיק, כי לאיש מהצדדים לא היתה סמכות לעתור על החלטת הערכאות הנמוכות יותר. נציגי מדינת קליפורניה שעתרו על החלטת הערכאות הנמוכות סירבו לעתור שוב. תומכי היוזמה במשאל העם עתרו, אבל לא ברור אם הם יכולים למלא את מקום המדינה בנושא.

בחירה באפשרות זו תוביל לאי בהירות, לפחות לזמן מה. אולם מומחים משפטיים מעריכים כי הדבר יוביל לאישור מחודש של הנישואים החד-מיניים בקליפורניה בתוך שבועות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ